Ще три села лишилися без листонош

204

Останнім часом населення сільської місцевості все більше відмовляється від поштових послуг: передплата періодичних видань невпинно падає з розвитком інтернету, через нього ж здійснюється оплата комунальних послуг, посилки нині модно відправляти кур’єрами або через «Нову пошту», пенсії нараховуються на банківські картки, а продукти та речі першої необхідності привезуть родичі з міста. Все це не могло не відобразитися на роботі Укрпошті, яка до сьогодні надавала всі перераховані послуги. Як наслідок, нещодавно у селах Куликівської громади відбулася чергова оптимізація, у результаті якої щонайменше три села залишилися без листонош.

Перші кроки до масштабної оптимізації Укрпошта зробила ще у 2018 році — саме тоді на Чернігівщині запустили пілотний проєкт, що мав на меті перехід від стаціонарних відділень до пересувних. завдяки цій недолугій та непродуманій новації у більшості сіл громади були закриті поштові відділення, за селами лишилися закріплені лише листоноші.
Так, за офіційними даними, на сьогодні у громаді працює лише одне відділення — Куликівське. У решті населених пунктів всі попередні функції виконують саме листоноші, які розносять пенсії, кореспонденцію, платіжки, приймають передплату та комунальні платежі, продають деякі продовольчі та господарчі товари, доставляють посилки.
Як ось, чергова новація: щонайменше три села (Кладьківка, Хибалівка та Дрімайлівка) взагалі лишилися без листонош. Тепер ці села цілковито обслуговуватимуть пересувні відділення Укрпошти.

— Немає слів, щоб передати настрій місцевих жителів: всі обурені, спантеличені та просто шоковані звільненням листоноші, — емоційно ділиться переживаннями 56-річна жителька Дрімайлівки Марина Супрун. — До нинішнього року у нашому селі ще функціонувало відділення пошти, де працювала листоноша Наталія Ухабова. Не знаю, чи відділення працювало офіційно, чи просто листоноші дозволили користуватися приміщенням, але там завжди гостинно приймали відвідувачів. Наташа завжди всіх обслуговувала на вищому рівні: і пенсії рознесе, і газети, і платежі прийме — ну все! І завжди така ввічлива з людьми, толерантна. Якщо господаря не застане в будинку, то може й на городі погукати, і в сусідів спитати, бо ж віддати пошту чи пенсію вона зобов'язана лише особисто в руки адресату. Чи стане чужа людина цим займатися? З іншого боку: перехід від стаціонарного відділення до пересувного — це тотальна неповага до літніх людей. Чи зможе прийти по квитанції старенька бабуся, яка ледве ноги пересуває? Чи зможе забрати пенсію лежачий хворий? Окрім того, мене як медика цікавить і «контактний» бік питання. Нині постійно зростає рівень захворюваності на коронавірус, щонайменше у двох областях України вже встановили червоний рівень небезпеки. Пересувне відділення курсує по різних районах, де збирає всі мікроби, а потім завозитиме це все до нас?! Особисто я проти того, щоб чужі заїжджі люди вешталися нашим селом і розносили збудників хвороб! Про яку безпеку може йти мова, якщо біля поштової машини завжди буде збиратися довжелезна черга? та й загалом, не уявляю, як це все можна реалізувати на практиці, адже оті поштовики просто не встигатимуть, бо село дуже розкидане. А що вони робитимуть взимку, коли перемете дороги? Тільки казатимуть: ноги є — приходьте до точки роздачі.
Таким непопулярним рішенням керівництво підсунуло неабияку «свиню» і газетним виданням, адже через постійні зсуви у графіку роботи пересувних відділень газети доставлятимуться ледве не через тиждень після виходу номера.
— Мене дуже турбує це питання, бо я передплачую багато газет і дуже люблю читати, — зазначає 79-річна дрімайлівчанка Галина Федорець. — Мені дуже важко ходити після операції, тому листоноша завжди приносила мені все додому. Інколи замість костура я брала велосипед і йшла до відділення сама. Де тепер будуть ті газети, де і коли їх забирати — ніхто не пояснив. Якщо я отримуватиму їх лише раз чи два на місяць, доведеться взагалі відмовитися від передплати, бо нащо мені застарілі новини. Пенсію я також отримую через пошту, і за комуналку плачу через неї. Село й так вимирає, а звільнення листоноші нас з односельцями остаточно шокувало. Ми хочемо, щоб Наталю повернули, сумуємо за нею. Бо для літніх людей пошта — то не лише послуги, а й можливість поспілкуватися з приємною і ввічливою людиною.

Сама ж листоноша раптовим звільненням без пояснень шокована не менше. 36-річна Наталія Ухабова опікувалася поштовим відділенням Дрімайлівки близько п'яти років: брали на роботу як начальника відділення, але вже за рік після скорочення штатів залишили на посаді листоноші другого класу. Невелике село Будище, що також відноситься до Дрімайлівського старостинського округу, вже давно обслуговує пересувне відділення, а близько 13 великих вулиць Дрімайлівки по кілька разів на тиждень об'їздила Наталія Анатоліївна.
— Пошта доставлялася двічі на тиждень — у четвер та суботу, — розповідає Наталія. — Щонайменше двічі на тиждень відділення було завалене посилками. Раніше дрімайлівці передплачували багато газет, що також додавало роботи. Інколи навіть не встигала, бо село ж немаленьке, тож розвозити пошту допомагала мама. Як ось, у вересні під час чергового візиту до нашого села, начальник пересувного відділення мені повідомила, мовляв «Не знаю, гарна це новина чи погана, але Ви потрапили під скорочення.
Працюватимете лише до 25 вересня». Найцікавіше, що не було жодного повідомлення «згори», адже за законом мене мали офіційно повідомити щонайменше за два місяці. Та що найдивовижніше — це те, як саме мене звільнили. Генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський з усіх ЗМІ позиціонує оптимізацію як скорочення штатів, а за фактом — мене просто звільнили, змусивши написати заяву за згодою сторін. Різниця суттєва, адже у разі скорочення керівництво має виплатити вихідну допомогу у розмірі середньомісячної заробітної плати, а у разі звільнення — ні. Причин скорочення мені також ніхто не повідомив. Телефонувала особисто і в бухгалтерію, і у відділ кадрів, але й там нічого не пояснили. Дрімайлівці вже багато разів телефонували на гарячу лінію Укрпошти, але нічого так і не добилися.
25 вересня Наталія Анатоліївна відпрацювала свій останній робочий день та віддала ключі від приміщення начальнику пересувного відділення. Ось так просто: звільнення на словах, без дотримання передбаченої законом процедури. Що робити далі, жінка просто не знає. Єдиний варіант для неї — центр зайнятості, адже у селі роботи немає. Але й без діла сидіти не хочеться.
Вся ця ситуація, зрозуміло, боляче відбилася й на сімейному бюджеті родини Ухабових: старший син вже працює, а от донька ще тільки пішла до другого класу. А, як ми всі знаємо, вивчити дитину нині — справа дуже важка й витратна.
У спробі з'ясувати причини такої непродуманої оптимізації, журналісти звернулися до директора Чернігівської дирекції ПАТ «Укрпошта» Олени Дорошенко, коментар якої ситуацію майже не прояснив:
— Керівництво Укрпошти порахувало витрати й прибутки і вирішило оптимізуватися. Тобто, на сьогодні (і надалі) відбувається реорганізація з урахуванням навантажень на відділення поштового зв'язку. Якщо навантаження недостатнє, то відділення оптимізується, а його працівники скорочуються. Робоче місце зберігається лише у тому випадку, якщо є максимальне навантаження, наближене до повноцінної ставки. Наразі листоноші попереджені про скорочення. Решта — внутрішні справи Укрпошти. Надалі населені пункти, де працівники пошти скорочені, будуть обслуговуватися пересувними бригадами. Однак це ніяк не вплине на якість надання послуг: обслуговування не погіршиться, пенсії та преса надходитимуть вчасно.
Журналісти також поцікавилися, яким тепер буде графік доставки пошти в селах Куликівської громади, на що отримали наступну відповідь:
— Оприлюднювати графік немає сенсу, оскільки він не несе постійну форму. Із 1 жовтня зміни відбулися у 60% маршрутів, і це ще не остаточні графіки. Щоб бути в курсі, необхідно слідкувати за оголошеннями у приміщеннях старостатів. Решту питань варто узгоджувати з начальником та листоношами пересувної бригади. їх номери телефонів також можна дізнатися у старостатах.
Джерело: районна газета "Поліська правда" №40 (8776) від 7 жовтня 2021, Марина Іваненко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяГрузия проинформировала Украину о переводе Саакашвили в тюремную тюрьму в Глдани: детали
Следующая статьяКвадратний кавун: хто і навіщо вирощує таку ягоду в Україні?