«Павук» з соломи: тепло традиції, що передається з покоління в покоління

47

Все більшу популярність в Україні як символи Різдва здобувають дідухи – прикраси з колосків і сухих квітів, що символізують єднання з родом. Однак є й інші символи свят різдвяного циклу, що дійшли до нас ще з дохристиянських часів. Зокрема, наші пращури прикрашали оселі сплетеними з соломи «павуками».

Творча зустріч, на якій маленькі чернігівці власноруч виготовили цю прикрасу, пройшла цього тижня у міському туристично-інформаційному центрі. Секретами цього процесу з дітками поділилися фахівці обласного центру народної творчості.

«Виготовлення різдвяного павука з соломи – процес досить делікатний, сакральний за змістами, атмосферою та можливістю ТВОРИТИ!!!! Щиро дякуємо! Тепер ми знаємо більше про святкових павуків, їх роль, призначення, – йдеться у повідомленні на сторінці ТІЦу. – До речі, Чернігівщина настільки варіативна у своїх витворах, що у деяких громадах найпівнічнішого регіону України різдвяних павуків робили з карпоплі)))».

Що символізують «павуки»?

Таких «павучків» вважають оберегом та символом Всесвіту. «Павуків» підвішували в хаті до центрального сволока на довгій волосині з конячого хвоста. Завдяки кругообігу повітря — через вхідні двері та з палючої печі — великий «павук» разом з приправленими до нього близнюками повертався в різні боки».

Дослідники зауважують, що такі традиції побутували на різних територіях України.

«Ми зустрічали павуків не тільки в західних регіонах, де вони були розповсюджені, але і в східних. Ще навіть рік чи два тому на Київщині ми побачили над образами маленького павучка, зробленого із соломи та прикрашеного папірцями від цукерок. Та бабуся вже не пам'ятала, для чого ця прикраса, і використовувала його, бо так робили її батьки. Це вже тільки прикраса. Вона вже такої символіки не має», – розповіла співробітниця Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» Тетяна Пошивайло.

За її словами, все ж у народі досі збереглися деякі повір’я, пов’язані з «павуком». Зокрема, якщо людина хвора або ж коли жінка не вагітніє, то треба постояти під «павуком». Люди вірили, що «павуків» вбирають негативну енергетику і після Різдвяних свят їх спалювали.

Збереглися й слова давньої колядки, викладені на ресурсі «Українські пісні».

«Ой як то було з Початку Світа

Приспів: Боже Наш!

Ой, як не було Святої Землі

Ой но на Морі Павутиноньки

Ой там Братоньки Радоньку радять

Як би нам Брате Світ обснувати

Пустися Брате в Глубокі Води

Тогди ми Брате Світ обснуємо

Світ обснуємо і наситимо

Світ наситимо і наповнимо

А за тим Словом бувай ти здоров Боже Наш!

Бувай ти здоров Господареньку Боже Наш!»

Втім, образ павука як Різдвяного символу, є і в християнській атрибутиці. За однією легендою, павук «заснував» вхід до печери, в якій заховалась Мати Божа із Дитятком від Іродових воїнів, таким чином, врятувавши Святу Родину від загибелі. В іншій легенді йдеться про павука, який виткав і подарував новонародженому Ісусові сорочку.

Вероніка Приходько

Фото зі сторінки Чернігівськог ТІЦу

Джерело: 0462.ua

Предыдущая статьяНепатриотичный Mercedes: опубликован райдер «певца-путиниста» Шамана (фото)
Следующая статьяФаршированная куриная грудка с беконом в духовке: рецепт праздничного блюда