З 1 червня почав діяти новий тариф на електроенергію. Замість 2,64 грн/кВт-год українцям доведеться платити 4,32 грн/кВт-год. Для активних споживачів це може стати ударом по гаманцю, проте є спосіб зекономити, та сплачувати менше за електроенергію. Саме про це ми розповімо нашим читачам у цій статті.
Зонні лічильники
Окрім загального, існує двозонний та тризонний тариф. Їхня особливість в тому, що облік спожитої електроенергії враховує, у який період її використовували. Завдяки зонному лічильнику у споживачів є можливість зекономити, але лише у нічний період.
Вартість електроенергії для двозонних лічильників:
- з 07:00 до 23:00 – 4,32 грн/кВт-год
- з 23:00 до 07:00 – 2,16 грн/кВт-год
Вартість електроенергії для тризонних лічильників:
- з 08:00 до 11:00 та з 20:00 до 22:00 – 6,48 грн/кВт-год
- з 07:00 до 08:00, з 11:00 до 20:00, з 22:00 до 23:00 – 4,32 грн/кВт-год
- з 23:00 до 07:00 – 1,73 грн/кВт-год
Тобто доба умовно ділиться на періоди: для двозонного – день і ніч, для тризонного – напівпікові, пікові та нічні години.
Як підключити нічний тариф
Щоб користуватися зонним тарифом потрібно встановити відповідний лічильник. Для цього необхідно його придбати. Зробити це можна у спеціальних магазинах, або в підрозділі АТ «Чернігівобленерго», який обслуговує населений пункт (у Чернігові це Чернігівські міські електричні мережі на проспекті Перемоги, 126). Також туди можна попередньо звернутися за консультацією. На сайті АТ «Чернігівобленерго» у вкладенні «побутовий споживач» є перелік лічильників, які дозволено встановлювати на території області. Середня вартість таких приладів близько 2000 грн. Після покупки лічильник параметризують, тобто поділять споживання на зони. Якщо абонент здійснює першу параметризацію, то це зроблять безкоштовно. І останній крок – написати відповідну заяву у Центрі обслуговування клієнтів за адресою проспект Перемоги, 126.
Як виявилося, є споживачі, яким безкоштовно підключають зонні лічильники. Прес-секретар АТ «Чернігівобленерго» Катерина Дроздова розповідає:
— Наше товариство встановлює такі лічильники безкоштовно за інвестпрограмою. Але тут є один нюанс: ми їх встановлюємо у тих місцях, які були заздалегідь визначені товариством. Ці розумні лічильники встановлюються АТ «Чернігівобленерго» не для того, щоб було зонне споживання, а для того, щоб була дистанційна передача даних. Відповідно, встановлюються вони в тих місцях, де є з цим проблема, де люди погано передають покази, і ми не можемо побачити реального обсягу спожитої електроенергії. А зонний облік – це вже додатковий плюс для споживача.
Зонні лічильники встановлюються як у приватних будинках, так і в багатоповерхівках. Підключити нічний тариф можна навіть у віддаленому селі, але за однієї умови – на об’єктах електропостачання мають бути встановлені маршрутизатори.
— Де вони (маршрутизатори, – ред.) у нас є, там ми й встановлюємо ці зонні лічильники. Ми не можемо встановити в одній квартирі одного будинку, потім в іншій квартирі сусіднього будинку. Якщо ці лічильники встановлює товариство, то це відбувається на якісь певній ділянці, яка прив'язана до однієї трансформаторної підстанції, чи ще якогось об'єкта, – пояснює Катерина Дроздова.
Чи справді це вигідно
Жителька Трисвятської Слободи Світлана Науменко перейшла на двозонний тариф пів року тому. Жінка говорить, що це доволі вигідно, особливо для великої родини.
— Ми передаємо покази за денний час, і за нічний, але нам виводять вартість, і приходить одна платіжка, – розповідає пані Світлана. – У нас сім'я велика, побутових приладів дуже багато. До підключення нічного тарифу ми оплачували за електроенергію більше тисячі гривень, а зараз на 200 грн менше. Але так було не одразу, бо інколи забували, що у нас є нічний тариф.
Пані Світлана зізнається, що інколи не зручно вставати вночі, щоб увімкнути пральну машину, або ж пізно лягати, чи рано прокидатися, щоб скористатися технікою за меншою вартістю. Однак жінка зазначає, що сім'я змогла пристосуватися до графіка, тому нічний тариф допомагає зекономити.
— Зараз ми користуємося так, щоб було всім зручно. На нічному тарифі у нас пральна машинка, духовка, і посудомийка з датчиком вимкнення. Якщо я знаю, наприклад, що в мене м'ясо тушкується півтори години, то вмикаю на цей час духовку, і лягаю спати.
Більшість знайомих Світлани Науменко також підключили нічний тариф, адже вважають його вигідним. Проте є ті, кому не зручно використовувати техніку у надто пізній, чи ранній час.
Чернігівці Людмилі Сировець безкоштовно замінили лічильник та підключили двозонний тариф у кінці січня поточного року. Жінка розповідає:
— У нас такі лічильники стояли, що один на увесь під'їзд. Їх ще п'ять років тому хотіли міняти, але то ковід, то війна. Лічильники, що стояли в нас, були у кількох районах, а потім їх міняли, ну і в нас в останню чергу. Я давно мріяла про цей тариф, сама хотіла його поставити ще п'ять років назад, але мені сказали, що не поспішайте, вам будуть міняти. І ось я дочекалась.
Оскільки пані Людмила відмовилася від газу, та повністю перейшла на електроприлади, нічний тариф став вигідним для неї. І проблеми в тому, щоб користуватися технікою з 23:00 до 07:00, жінка не вбачає.
— Оскільки я на пенсії, то можу собі день-ніч організувати коли захочу, мені ніщо не заважає. Я стараюся все енергозатратне робити в нічний період. Цього місяця у мене трішки більше ніж 40 кВт було витрачено вдень, і 37 кВт у нічний час, – ділиться жінка.
Людмила Сировець зазначає, що навіть якщо не підлаштовуватися під нічну зону, людина економитиме, адже є техніка, яка працює цілодобово, наприклад, холодильник. Проте не всіх жителів багатоповерхівки, у якій проживає жінка, зацікавив двозонний облік. Пані Людмила говорить:
— У мене на четвертому поверсі живе чоловік, який не хоче підключати. Всім поставили однакові лічильники, йому потрібно просто піти, і написати заяву, щоб цей режим підключили. Але він не хоче, йому байдуже. Якщо нам безкоштовно все зробили, то чому б не підключити? Але якщо людина розраховує за свій бюджет підключати, то треба порахувати, скільки він коштує, і за скільки років, чи місяців окупиться.
Місто з двозонними лічильниками
У місті Славутич, яке обслуговує АТ «Чернігівобленерго», безкоштовно підключитися до нічного тарифу може кожен. Міський голова Юрій Фомічев говорить:
— У Славутичі свого часу провели модернізацію, і поставили двозонні лічильники по всьому місту. Зробили це у 2020 чи 2021 році. Це інвестиційна програма «Чернігівобленерго», вони нам запропонували взяти участь, як пілотний проект, щоб усе місто перейшло на таку собі SMART-систему.
Для АТ «Чернігівобленерго» перевага двозонних лічильників у тому, що вони автоматично передають покази. Це є плюсом і для самих споживачів.
— Ми не думаємо, чи своєчасно я подав показники, чи правильно. Ми взагалі на це вже не звертаємо увагу. У кращому випадку можна підійти до лічильника, подивитися, чи правильно тобі нарахували. Система працює дистанційно, автоматично. Це зручно й тим, хто нараховує, і тим хто сплачує, адже ти знаєш, що в тебе своєчасно знімуться показники, – говорить Юрій Фомічев.
Оскільки жителі Славутича не під’єднані до газопостачання, вони активніше користуються електроенергією. Через те, що пільговий тариф на певну кількість кВт у місті вже не діє, зекономити можна лише завдяки зонному обліку. Жителі міста з радістю прийняли таку ініціативу, а мер Славутича протестував тариф на собі ще до масового переведення.
— У мене ще раніше стояв двозонний лічильник. Тому я свідомо йшов на перехід, бо ми працюємо у напрямку того, щоб місто було енергоефективним. А енергоефективність – це в тому числі й ціна використання. Коли у мене є можливість запустити пральну машинку з відстрочкою вночі, то чому не використовувати нічний тариф? Якщо постачальник дає можливість зменшити свою енергетичну бідність вночі, дає дешевшу електроенергію, то треба цим користуватись, – зауважує міський голова Славутича.
Зонний лічильник може стати порятунком для тих, кому зростання ціни за електроенергію вдарить по гаманцю. Однак варто врахувати всі нюанси, наприклад, час дії знижки, та яку техніку зручно використовувати у цей період.
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група
Джерело: 0462.ua