Нещодавно ведучий каналу ТСН Костянтин Грубич відвідав містечко Добрянка Ріпкинського району. Він завітав до лялькового музею Сергія Коноваленка, щоб зафіксувати рекорд України із найбільшої колекції порцелянових ляльок з кількістю 1537 екземплярів.
«У своїй Добрянці – селищі на півночі Чернігівської області, де ближче до Гомеля, аніж до Чернігова, – Сергій Олексійович збирає ляльки й інші іграшки. Колекція вже сягнула за 15 тисяч. Із них 1537 – порцелянові ляльки. І це рекорд України. У прямому ефірі ми на зафіксували рекорд на очах усієї країни», – написав Костянтин Грубич на своїй сторінці у фейсбук. – «Начебто, забавка. А когось перебування у домашньому приватному музеї Коноваленка (у нього навіть печатка з іграшками – проштампував нам відрядження) реально лікує. Принаймні, до нього на відновлення приїжджають зі шпиталів поранені захисники.
Після Перемоги цей добрий чоловік чекає автобуси з екскурсіями з усієї країни. І не хоче називати свою Добрянку дірою. Навпаки. Тут старт України!»
Сергій Коноваленко – кухар, переможець і призер багатьох всеукраїнських і міжнародних кулінарних фестивалів і конкурсів, учасник телевізійних передач. А ще він – поет, автор шести поетичних збірок, які підписує псевдонімом Коноваленко-Добрянець. До всього Сергій має вищу освіту історика, яку здобув заочно в Ніжинському державному університеті ім. М. Гоголя. Понад 20 років кухар-колекціонер-поет-історик завідував їдальнею Добрянського держлісгоспу.
«Ляльковий дім»
Музей іграшок пана Сергія нагадує про існування багатьох давно призабутих речей, які колись були мало не в кожній родині, і дозволяє на деякий час поринути у далеке дитинство. Він займає частину житлового будинку. Ляльки – скрізь: на полицях, стендах, під стелею, на підлозі… Їх так багато, що треба ходити дуже обережно, аби щось не зачепити.
Захоплення ляльками до Сергія Коноваленка прийшло майже 15 тому. Тоді він займався торгівлею сувенірами і кілька ляльок не продав. Чоловік залишив їх собі, сподіваючись комусь подарувати, та згодом родина сама отримала в подарунок від друзів порцелянову ляльку. Відтоді й пішло… Зацікавившись темою, пан Сергій почав збирати іграшки: купував, приймав у подарунок, знаходив у людей серед непотребу… Сьогодні в його колекції є як сучасні іграшки, так і раритетні, вік деяких перевищує 150 років.
На окремих стендах – колекції ляльок в історичних і національних костюмах різних народів – їх сотні. Є ексклюзивні вироби, авторські ляльки з клеймом і паспортом, "дами епохи", фабричні й ручної роботи, давні й сучасні.
Історії появи тих чи інших іграшок у нього теж найрізноманітніші. Так, наприклад, 8 ящиків із непроданими ляльками Коноваленкові подарувала знайома підприємниця, яка закривала магазин. Ляльку-бабусю він виторгував під час відпочинку в Домініканській Республіці, збивши їй ціну з 75-ти до 4-х доларів США. Віддаючи ляльку, яка була просто трухлява, продавець, сміючись, кричав "мафія!"
Багато ляльок колекціонер купував задешево – до 40 грн на "блошиному ринку" Чернігова, часто без рук і ніг. Сам їх реставрував і одягав. Чимало іграшок привозили йому друзі, дарували майстри та колеги-колекціонери.
З часом Сергій Коноваленко почав виготовляти реборнів (пупсів-копій реальних немовлят). І наразі він – другий в Україні реборніст.
Годинами можна стояти, роздивлятися і слухати "історії життя" цих дивовижних істот, згадуючи іграшки свого дитинства. Та найголовніше – настрій, із яким ти це робиш, і заряд позитивної енергії та натхнення, які там отримуєш.
Джерела: Укрінформ, ТСН «Сніданок з 1+1»
Джерело: 0462.ua