Мальовничі пейзажі, строкаті абстракції, портретні зображення відомих людей на стінах будинків. Чернігів – місто не тільки легенд, а й муралів. Їх у нас більше 40. Нещодавно новий стінопис з‘явився і на Стрілецькій набережній. Його автор художник Сергій Тонканов зобразив на стіні свою власну картину, яка має назву «Перше тепло».
За словами художника, над цим муралом він працював довше, ніж очікував.
Сергій Тонканов, мураліст:
– Процес був складний, тому що як раз це було не перше тепло, це була перша спека, тому працювати у +36 було надскладно. Тим паче ще й сонячна сторона. Але все ж таки ці труднощі були подолані. Я планував працювати десь тиждень, але працював два. І фарби пішло теж більше, ніж я розраховував, майже в два рази. Тобто майже 100 л пішло.
Площа нового муралу 150 кв. м. «Перше тепло» не єдина робота Сергія. Зображення його авторства також прикрашає стіни Чернігівського обласного онкодиспансеру. Цю роботу він намалював ще 4 роки тому. За словами художника, це замовлення для нього виявилося складним, в силу тематики закладу.
– Почав шукати символи надії, відродження життя. І виявилося, що в нашій культурі це птахи – ластівки. Це була найперша ідея і вона сподобалась головному лікарю, і ми від цього відштовхувались, тобто треба було ще зробити композицію, але це вже була справа техніки, – каже Сергій.
Маршрут різноманітних екскурсій, які включають і ознайомлення з муралами, зараз набувають все більшої популярності. Тож не дивно, що кількість стінописів у місті росте. Зібрати всі у єдину базу вирішили в Управлінні культури та туризму Чернігівської міськради. У співпраці з муралістами вони випустили електронний каталог, що містить перелік всіх настінних зображень міста з їх адресами та іменами авторів.
Катерина Литвин, заступниця начальника Управління культури та туризму ЧМР:
– Півтора місяці тому ми збирали хлопців-авторів муралів. Розпитували їх ідеї, що їх спонукало до написання тих чи інших сюжетів на спорудах нашого міста, в тому числі і на будинках. Більшість з низ зізналася, де ще є їхні мурали, щоб можна було ідентифікувати. І на сьогодні у нас є 45 муралів, які дуже красиві, яскраві. Всіх їх відфотографував наш фотохудожник Валентин Бобир та надав нам всю цю базу.
Окрім каталогу на сайті Туристично-інформаційного центру також можна знайти ілюстровану мапу з позначками про місцезнаходження муралів та цікавими локаціями для прогулянок та фото.
Каталог муралів доступний за посиланням.
мурали каталог екскурсії туризм