Легенди Болдиних гір у Чернігові: хто похований у кургані Гульбище?

31

Згідно з міською легендою Чернігова, в кургані Гульбище на Болдиних горах похований один із найвідоміших героїв давньоруських билин — Ілля Муромець. Водночас у Києво-Печерській лаврі зберігаються мощі, які також вважають його останками. Тож хто ж насправді був справжній Ілля Муромець?

На Болдиних горах у Чернігові, в кургані Гульбище, знайшли стародавнє поховання з мечем, довжина якого становила 126 см — на 35–40 см більше, ніж звичайні мечі того часу. Є, насправді, нюанс: під час вилучення меча верхня частина розвалилася, а нижня була сильно пошкоджена іржею та кришилася.

Курган Гульбіще

Тим не менш, ця знахідка породила легенду, що там похований велетень, який став прототипом Іллі Муромця, відомого своїми подвигами саме в нашому регіоні, адже окрім меча були знайдені й інші знахідки саме великого розміру. Ось, що пише сам Дмитро Самоквасов, який копав кугран у 1872 році: «На глибині шостого аршину від вершини кургану, в центрі насипу, була відкрита окисла та обвуглена металева маса, що складалася з залізного шолому, який масивніше, ніж шолом з Чорної могили…»

Легенда залишається легендою, але є і факти.

Курганний могильник «Болдині гори», курган «Гульбище»

Точне місце народження Іллі невідоме, припускають, що це місто Моровійськ на Чернігівщині. Перша згадка про богатиря датується 1570-ми роками, саме під іменем «Муровлянен». Ім'я «Муромець» з'явилося пізніше, коли фольклор почав об’єднувати декілька історичних героїв в один образ, і станеться це вже у ХІХ ст.

Цікаво, що існував і інший герой на ім'я Ілько Муромець: справжнє прізвище Коровін. Він був самозванцем, «лжепетром», який видавав себе за царевича Петра Федоровича, якого насправді ніколи не існувало. Ілько був розбійником, активним діячем періоду Смути в історії московського царства на початку ХVІІ століття. Його постать згодом змішали з образом Іллі Муровлянина, і так утворився збірний образ богатиря Іллі Муромця.

Реконструкція образу Іллі М. М. Герасимова за черепом преподобного

За билинним циклом видно, що Ілля Муровлянин є героєм Київщини і Чернігівщини. Ці території для нього були рідними. Він міг дістатися до Києва за один день. А одного разу, переплутавши дорогу, виїхав не в Київ, а в Чернігів. Ця географічна близькість міст дозволяє нам припустити, що місце, звідки походить богатир Ілля, розташоване десь у цій області.

35 років тому вчені дослідили мощі святого Іллі Муромця з Києво-Печерської лаври і виявили, що він справді страждав на хворобу кісток, що співпадає з легендою про богатиря, який змолоду не міг ходити.

Мощі святого Іллі Муромця з Києво-Печерській лаврі

Хоча в билинних текстах Ілля Муровець не описаний як велетень, легенди про велетня, ймовірно, виникли через оптичну ілюзію, яку бачили паломники, коли дивилися на його мощі в печерах.

Важливо підкреслити, що в билинному епосі Ілля Муровець ніколи не зображувався як гігант, там більше робився акцент на те, що не ходив, а потім раптом пішов.

Слід зазначити, що у часи Іллі Муромця місто Муром існувало в межах Чернігівського князівства, тож, навіть з цього боку билинний богатир має відношення до Чернігова.

Олександра Федоренко
Чернігівська Медіа Група


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
— в TELEGRAM
— у VIBER
— в
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Джерело: 0462.ua

Предыдущая статьяДвоє загиблих, серед них дитина у селі Гірськ, через атаку росіян
Следующая статьяОкупанти посилюють терор на прикордонні, аби села Чернігівщини обезлюдніли