До редакції сайту Gorod.cn.ua звернулася працівниця 28-ї школи Юлія Касенюк, яка повідомила, що сьогодні зранку півміста залишилося без гарячої води, бо стоять котельні АО «Облтеплокомунерго» — в них немає газу.
«Ніхто не попереджав, що буде відключення. Прошу вас звернутися з цим питанням до міського голови, нехай пояснить. Як вибори були на носі, то вода була все літо, а тепер знову позаминулий рік починається?», — йдеться у повідомленні.
Жінка додатково повідомила, що живе по вул. Льотній, також нам підтвердили жителі вул.Єськова та Роковсього, що в них немає зранку гарячої води. Голова ОСББ будинку Юрія Мезенцева, 80 (колишня Д.Ібарурі) написала сьогодні у Вайбер-чат мешканцям: «Доброе утро! Воды горячей нет. ОТКЕ не договорились о поставке газа, поэтому отключили. На какой период отключение — неизвестно».
Також Юлія зателефонувала за диспетчерським номером 622-973 АО «Облтеплокомунерго», де їй повідомили, що газу нема, котельні стоять, звертайтесь до мера. Є тільки в тієї частини міста, яка опалюється від ТЕЦ.
На сьогоднішньому засіданні виконкому мер міста Чернігова Власта Атрошенко підняв питання заборгованості підприємств сфери теплової генерації за газ перед НАК Нафтогаз, через, що частина населення Чернігова залишилась сьогодні зранку без гарячої води.
— Незалежно від форми власності підриємств теплової генерації, чи вони є комунальними, чи приватними, чи частково приватними, в тих випадках, де вони згідно діючого законодавства визначаються монополістами вартість гігакалорій визначалась НКРЕКП. Це тривало весь період, з часу створення НКРЕКП.
— Тариф регулювався державою. З одного боку держава встановлює і регулює всі складові собівартості, це газ в першу чергу, електроенергія яка використовувалась на прокачку енергоносія до споживача і заробітна плата працівників теплогенеруючих підприємств, яка є також важливою складовою тарифу для населення.
— На 95-97% усі складові собівартості формують тарифи, які знов таки затверджує держава. Ніколи не було такого, щоб теплова генерація існувала як бізнес, який має собівартість і отримує дохід з націнки.
— Накопичились колосальні борги за десятки років у чернігівських суб’єктів теплової генерації. Це фактично відбулось через тарифну політику, тарифи завжди відставали від ціни на газ, — наголосив мер.
— Є нюанси, які полягають в тому що НКРЕКП ніколи вчасно не проводило одночасне підвищення вартості на гігакалорію з підвищенням ціни на газ день в день. При цьому юридично різниця в тарифах нараховувалась з дати реєстрації листа теплогенеруючого суб’єкта до НКРЕКП. До цієї дати генерувалися збитки, які не облікововувалися ваасно, але юридично, як різниця в тарифі, але є такими.
— Я досить глибоко розбирався в цій проблематиці. Стверджую, що вся заборгованість теплогенеруючих суб’єктів перед НАК «Нафтогаз України складається з двох складових: різниця в тарифах та виведені/вкрадені кошти господарчими суб’єктами.
— У нас в місті є декілька теплогенеруючих субєктів: це чернігвіська ТЕЦ, АО Облтеплокомунерго та Спеціальна енергетична компанія, прізвище власника Козлов, якщо я не помиляюсь. Спеціальна енергетична компанія має потужність біля 9 мегават корисного навантаження, подає тепло до більше 1 000 квартир, обслуговує район Млибору, Сіверянки, Кільцевої та ЧеЗаРи. У Козлова так само на сьогодні збитки — в розмірі 12 млн. гривень.
— Облтеплокомунерго, який гріє воду на 38-ти котельнях міста Чернігова та 55 у районах, має більш якісні тепломережі, ніж у ТЕЦ і більш економічно раціональними. За рахунок того, що в них нема циклу електрогенерації — найважливіший чинник — ціна газу.
— Асоціація міст почала бити на сполох декілька місяців тому. Був підписаний меморандум 9 лютого 2021 року. Це досить дивний документ з правової точки зору, в його преамбулі сказано, що він не має юридичної сили. Але він ілюструє домовленість, яка була. Проблематика при цьому торкається кожного українця, бо всі ці борги за газ повинні на когось лягти. Держава повинна напрацювати механізми в який спосіб збалансувати ринкові складові собівартості і ринкову вартість гігакалорії. Натомість держава каже: ми не в курсі проблеми, — розказав присутнім Атрошенко.
— З 20-го травня припиняється Урядом Ураїни і НАК «Нафтогаз України» — режим ПСО (покладання спеціальних обов'язків н ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу), яким було прописано що Нафтогаз повинно постачати газ теплогенеруючим субєктам, незалежно від заборгованості. Вчора на засіданні Кабмін вирішив режим ПСО не подовжувати.
— Таким чином, всі теплогенерувальні суб’єкти по Україні штовхаються до ситуацію ринку, до якого споживачі не готові. За новими правилами теплогенерувальні компанії щоденно повинні подавати заявки на газ, якщо перебрав чи не добрав газ — штрафи у розмірі 20% від ціни газу, яку вгадати неможливо. Обов’язкова попередня оплата а де взяти гроші?
— Нещодавно на розгляд Верховної ради було подано законопроєкт №3508, який передбачає реструктуризацію заборгованості підприємства за газ, але ж у накопиченні цих боргів держава сама і винувата, тож це не дуже покращить сиутацію.
— Українські міста прекрасно розуміють, чим це для них обернеться, а в НАК Нафтогаз очікують повернення боргів та надходження грошей. А ми не маємо спроможності з місцевого бюджету гасити заборгованість на сотні мільйонів гривень боргів, які породила держава.
— Ситуація потребує якомога швидкого розгляду за участі мерів міст, профільних міністрів, Прем’єр-міністра, на державному рівні треба шукати його врегулювання.
— Частина міста, що під’єднання до Облтеплокомунерго, саме з вини уряду не буде мати гарячої води з сьогоднішнього, або завтрашнього дня.
— Окремо включимо на день два пологовий будинок, бо не можемо дозолити собі його відключити, не дивлячись на будь-які штрафи, — відмітив Атрошенко.
Після обговорення цього питання Атрошенко зачитав звернення до чернігівців і попросив присутні місцеві ЗМІ оприлюднити його на широкий загал.
Довідково:
Станом на 2019-й рік АТ «Облтеплокомуненерго» обслуговувало 64 тис. квартир. Заборгованість населення перед підприємством в квітні 2019-го становила 181 млн грн. Заборгованість за пільги та субсидії — 20 млн грн, 34 млн грн заборгували бюджетні підприємства, 6,9 млн грн – інші споживачі. Загалом заборгованість становила майже 242 млн грн.
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.