10 запитань про стрес

164

Стрес і нервозність, напруження стали постійними супутниками. Болячки, безгрошів’я, «ковід», а тут ще й загроза масштабного вторгнення. Як зняти стрес? Як не збожеволіти від страху?

Звернулася до думаючого та уважного лікаря — психіатра, нарколога Борзнянської міської лікарні Олександра Шаулова.
1. Що пити, щоб зняти стрес? Валер’янку?
— На початковому етапі можна застосовувати валер’янку.
По-перше, валер’янка зміцнює нервову систему, серцево-судинну систему — це крім того, що заспокоює. Є настоянка валеріани. 6 в краплях. А є в таблетованій формі. У капсулах «Персен» — разом з м’ятою та мелісою.
— Можна корінь в термосі заварити.
— Так, це буде витяжка з кореня валер’яни.
— Пустирник (собача кропива) схожий по користі з валер’янкою?
— Вони ідуть паралельно. Часто застосовувалася настоянка пустирника, глоду і валер’яни разом, хоч є вони і в чистому виді.
І седативну дію (таку, що знижує подразливість) чинять, і для серцево-судинної системи, нервової — непогано.
— Півонія.
— Півонія більше як стимулятор. Народна медицина була нетрадиційна. Ці препарати застосовувалися давно, але дозування — от в чому питання. Серйозні концентрації можуть серйозно вплинути. Від способу заварки залежить. Від того, з якого місця рослина. З травами треба бути акуратними. Можна і не вгадати. Більше завдати шкоди, ніж користі.
— Корвалол, корвалмент, барбовал, — згадую популярні заспокійливі.
— Це комбіновані препарати, схожі за дією. Корвалол — з конвалії витяжка.
Фенобарбітал частково входить. По типу мішурного процесу. Тому корвалол uзастосовується переважно в гострих періодах, коли необхідно досягти швидкого ефекту. Він у краплях, у рідкій формі, плюс спиртова композиція. Це дає можливість швидко всотуватися в організмі. Якщо брати профілактичний курс, чи підтримуючий — в основному дозування для профілактичної дози від 5 до 15 крапель на раз. Курсом може застосуватися в якості стресознімаючото ефекту.

2. Скільки пити? Для ноотропів (ліків, які впливають на функції мозку), накопичувальний ефект працює. А для валер’янки, пустирника, комбінованих препаратів?
— Ці препарати, якщо вони ідуть у настоянці чи спиртовій композиції, можуть застосовуватися в гострих випадках в однократному прийомі. Якщо застосовувати валер’янку таблетовану — для нормального ефекту потрібно пити її до місяця. Два тижні — це мінімум. Грає роль, дійсно, накопичувальна схема.
3. Є такі ліки, щоб випити таблетку і заспокоїтися? Хоча б ненадовго.
— Є препарати, в основному седативні, але просто так в аптеці вони не продаються. Більш легку форму дії мають транквілізатори гідазепам або нозепам. Вони мають менший снодійний ефект, тому їх називають денними. Денний транквілізатор, денна група.
А більш сильні препарати-типу сибазона, феназепама, седуксена, діазепама мають виписувати на рожевих бланках. Це спеціальні бланки для більш серйозних препаратів. Наркотичні або психотропні ліки — їх на довгий період часу не призначають. Так само як сонован — він застосовується не як-заспокійливе, а для сну, там виражений снодійний ефект. Зазвичай від 5 до 10 днів їх приймають. А далі треба або відміняти, або міняти.
4. Є люди, які, незважаючи на стреси, ніколи не п’ють навіть валер’янку. Бо виникає загальмованість, або плаксивість, або, навпаки, збудженість.
— До кожної людини методом підбору слід іти. Так само як підбирають ліки при підвищеному тиску. Не можна сказати, що, наприклад, каптопрес, він для всіх однаковий. У одного він може більше знижувати тиск, у другого менше. У третього є нечутливість до цих таблеток, тому треба підбирати або міняти дозу.
5. Алкоголь у невеликих дозах може бути засобом розслаблення, але це дуже хиткий місток.
— Так. Я ніколи не радив і не раджу людям вживати спиртні напої — ні для збудження, ні для седатації. Чому? Тому що ця річ має тенденцію залежності. Усе, що стосується залежності, не можна радити вживати. Знаю, що багато літератури раніше було і зараз, — навіть захищаються доктори наук, медики щодо користі алкоголю при помірному вживанні, — та я за мої 30 з гаком років роботи жодному не порадив хоч би і в малих дозах. Якщо це регулярний процес і частий, і до малих доз звикають. Були випадки, що і в літньому віці ставали алкоголіками. Знаєте, було модним, сидять дідусь і бабуся, і 25-50 грамів для апетиту бабуся наливає діду. Ніхто його п’яним не бачив, ніде він не валявся. Але варто було потрапити в іншу ситуацію, коли відірвали дідуся від цих 50 грамів, — потрапив в лікарню з переломом, а тут 50 грамів ніхто не дає, — дідусь побув якийсь час на сухому пайку, і в нього дах поїхав, грубо кажучи. Алкоголізм заробити не проблема. У моїй практиці були люди, які протягом року його заробляли. Особливо молоді. Отримували за рік ускладнення у формі психозу.
6. Якщо людина не любить седацію, притлумленість. І не любить алкоголь. Можна свої нерви, свою психіку тренувати? Наприклад, приймати гліцин — амінокислоту, загальнозміцнюючий засіб.
— Можна, в принципі. Потрібно зміцнювати, якщо вже недостатність формується. Корисні тренування по типу аутогенної психотерапії, коли людина сама себе тренує. Для цієї мети потрібна витримка та вміння, щоб людина могла хоча б в екстрених ситуаціях отримати розслаблення. Щоб коли перевантаження, стрес — не зірвати психіку, не ускладнити стан. Щоб могла не за допомогою ліків, а за допомогою аутогенного тренування вплинути на себе.

— Подихати глибоко?

— Так, регулювання дихання — це один з методів. Треба концентрувати увагу саме на дихальній гімнастиці. Щоб відчувати монотонність рухів. Тоді вони дадуть можливість заспокоюватися.
— Попити води.
— Дивлячись, хто як сприймає рідину. Організм на 80 відсотків з води. Але якщо є набряки, то слід бути акуратним. Рідину слід пити дрібними ковтками, для того, щоб можна було створити, знову ж таки, монотонний ряд. Будь-яка процедура — не хаотична, а монотонна — заспокоює. Чотки — ви знаєте, чому займаються люди такими речами, особливо на Сході? — тому що на пальцях чуттєві зони. І постійне їх тренування, постійне перебирання чоток дає можливість зміцнювати нервову систему і частково заспокоюватися.
Можна і музикотерапію застосовувати. Особливо спокійні мелодії, класичного варіанту — на підбір, хто що любить, хто що переносить.
І ароматерапію. Варіантів багато. Треба займатися цим питанням і підбирати компоненти, займатися самоаналізом.
7. Контрастні водні процедури загартовують і тренують нервову систему.
— Можна і загартування взяти за основу. Контрастні процедури тренують наші судинні комплекси. А тонус судин, зрозуміло, регулює все в організмі.
8. Якою має бути тривожна валіза для захисту від стресу?
— У аптеці є препарати на трав’яній основі по типу седавіта (входить валер’яна, глід, звіробій, м’ята, хміль, вітаміни РР, В6) або седафітона. Можна застосувати в екстремальній ситуації.
А взагалі потрібно відвідувати лікаря. Психіатра — це в запущеній ситуації, коли вже є грубі порушення. При незначних відхиленнях попрацювати з психологом. Якщо є такий поряд. Щоб можна було ситуацію розкласти шляхом аналітичного підходу. А потім вже комбінувати і вирішувати питання, як краще вчинити. А на підстраховці мати препарати. Якщо не виходить шляхом самотренінгу, спілкування з психологом, то використати лікарську форму.

9. Серед психологів багато званих, та мало виораних. Диплома недостатньо. Може стати психологом подруга, товариш, який вміє вислухати?

— Вислухати — це теж мистецтво. Не кожна людина може вислухати іншу. У тій мірі, у якій хотілось би. Не кожна людина здатна сприймати сказане. Але нам часто в житті потрібні такі люди, які вміють слухати. Бо інколи ми не можемо навіть зі своїми близькими поділитися. 1 навіть с друзями. Грань довіри у кожної людини своя. Є теми, на які людина може відкритися і на які не може відкритися. Але коли є близька людина, з якою можна поділитися, це дуже важливо. Під час бесіди вже стає легше. Плюс, якщо людина може проаналізувати, дати пораду. Головне, щоб без зворотної реакції. Буває, що інформацію люди сприймають не для того, щоб допомогти, а щоб її розповсюдити, та ще й прикрасити.
10. В собі шкідливо тримати стрес? Кажуть, якщо ти в собі все тримаєш, це вилазить хворобами.
— Так, воно може перерости в хворобу. Це ж негативна все таки ситуація. Людина зациклюється на цій темі і виникає безліч проблем. А якби ситуація могла бути вчасно вирішена, то, можливо б, щезла взагалі з поля зору.

У тему
— Коли у мене стрес, я їм шоколад.
— Валю, ти постійно їси. І не тільки шоколад.
— Згодна, життя потріпало…
* * *
— Ви кажете, що маєте величезний досвід роботи в стресових умовах, стійкість до надзвичайних обставин. А в якій області?
— У Чернігівській.
* * *
Нерви у мене не стальні, а залізні. Тож з часом вони поіржавіли.
* * *
Сперечаються двоє.
— Усі хвороби через нерви.
— Ні, всі хвороби через гроші.
— Гаразд, всі хвороби через нерви, бо нема грошей.
«ВісникЧ» №7 (1866) від 17 лютого 2022, Тамара Кравченко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статья«Враг показал истинное лицо» — обращение министра обороны Резникова
Следующая статьяРоссієй управлієт сумашедший! та Боже, яке воно кончене! Як чернігівці відреагували на визнання Путіним терористів Л/ДНР