Війна в Україні призвела до різкої зміни підходів до оборони у всіх країнах Європи. Насамперед зросли витрати на закупівлю озброєнь і боєприпасів. При цьому більшість країн ЄС роблять ставку на США та їхній потужний військово-промисловий комплекс. Однак є принаймні одна країна, яка робить ставку на швидке зростання власного військово-промислового потенціалу, – це Туреччина. І останні за часом повідомлення звідти свідчить про те, що Анкарі це вдається. Військовий експерт Михайло Жирохов зібрав доступну інформацію за цією темою і проаналізував для Mind, як така мілітаризація вплине на загальну геополітичну ситуацію в регіоні.
Оновлений «Байрактар» і десантний корабель «Анадолу»
18 квітня свій п’ятий випробувальний політ виконав перший дослідний екземпляр реактивного бойового безпілотного літального апарату Bayraktar KIZILELMA. Причому вперше апарат відпрацював убирання шасі в повітрі, що дозволило випробувати його на більш високих швидкостях. Наразі турецький безпілотник літає з безфорсажним двигуном АІ-25ТЛТ українського виробництва, з яким не може розвивати швидкість понад 900 км/год. А на майбутнє планується надзвукова модифікація KIZILELMA-B з АІ-322Ф, у перспективі – з двигуном TF6000, що розробляється в Туреччині. За офіційними даними розробника, максимальна злітна маса апарату становить 6000 кг з масою бойового навантаження 1500 кг. Але нещодавно в турецькій пресі з’явилася інформація, що KIZILELMA поважчає до 8500 кг.
У компанії Baykar заявляють, що серійний випуск Bayraktar KIZILELMA передбачається розпочати вже 2024 року. Замовниками таких безпілотників стануть не лише ВПС, а й ВМС Туреччини, які планують застосовувати їх, зокрема, з палуби десантних універсальних кораблів типу «Анадолу».
Перший такий корабель (L-400 Anadolu) був урочисто прийнятий до турецького флоту 10 квітня цього року. До церемонії введення в дію на його палубі було розміщено зразки літальних апаратів, які зможуть із нього експлуатуватися.
Серед них, крім гелікоптерів і нового розвідувально-ударного безпілотника Bayraktar TB3 масою 1450 кг із турецьким дизельним двигуном PD170, демонструвався і збудований нещодавно другий екземпляр Bayraktar KIZILELMA. Льотні випробування таких безпілотників на «Анадолу» планується розпочати 2025 року. Причому, зважаючи на все, на «Анадолу» турки зупинятися не планують.
Турецький авіаносець і танк Altay
23 квітня президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган на церемонії відкриття спортивного комплексу в Сакар’ї заявив, що Туреччина має намір побудувати новий авіаносець, що за розмірами вдвічі більший за нещодавно введений у експлуатацію.
Того самого дня Ердоган взяв участь у церемонії передачі командуванню сухопутних військ Туреччини для проведення випробувань перших двох зразків основного танка національної турецької розробки Altay, виготовлених компанією BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A .Ş. у так званій серійній комплектації у виконанні Т1 (фактично чергових дослідних зразків).
На церемонії було заявлено, що обидва зразки протягом півтора-двох років проходитимуть випробування, після чого має бути нарешті розпочато серійне виробництво Altay для турецької армії компанією ВМС на підприємстві в Сакар’ї-Аріфіє.
Багатоцільовий гелікоптер
А трохи раніше, 22 квітня, на аеродромі турецького авіабудівного об’єднання Turkish Aerospace Industries (TAI) в Анкарі здійснив перший політ дослідний зразок багатоцільового гелікоптера T625 Gökbey, який вперше оснащений двома турбовальними двигунами турецької розробки TS1400 потужністю 1400 к. с. Гелікоптер розробляється з 2010 року за контрактами з Управлінням оборонної промисловості Туреччини в рамках програми Turkish Light Utility Helicopter (TLUH, проєкт раніше був відомий також як Özgün – «самобутній»). Розробки фінансує уряд.
Вертоліт призначений для цивільного та військового застосування. Спочатку він заявлявся як гелікоптер «п’ятитонного класу», однак врешті-решт отримав індекс Т625, який офіційно розшифровується як «шеститонний – дводвигуновий – п’ятилопатевий».
У цивільному виконанні Т625 має перевозити до 12 пасажирів плюс два члени екіпажу. Цікаво, що вигляд гелікоптера близький до машин італійської компанії Leonardo Helicopter (колишня AgustaWestland), тому деякі західні експерти говорити про участь італійських інженерів у цьому проєкті.
Легкий бойовий літак і ще один гвинтокрил
25 квітня здійснив перший політ ще один дослідний зразок місцевої авіатехніки – надзвуковий навчально-тренувальний і легкий бойовий літак Hürjet. Ця програма була ухвалена турецьким урядом у листопаді 2017 року, а контракт на повномасштабні роботи був виданий у липні 2018 року. Викочування першого прототипу відбулося 23 грудня 2022 року. 30 січня 2023 року на ньому було здійснено перший запуск двигуна, а 18 березня на першому прототипі були розпочаті руління та пробіжки. Загалом планується виготовлення двох дослідних зразків для льотних випробувань та ще двох – для статичних випробувань.
І нарешті 28 квітня перший політ здійснив перший зразок перспективного турецького бойового вертольота Т929 АТАК-2, який створюється тим самим державним авіабудівним об’єднанням Turkish Aerospace Industrie. Новий гелікоптер має доповнити, а в перспективі й замінити серійно вироблений зараз на TAI набагато легший бойовий вертоліт Т129 АТАК приблизно 5-тонного класу злітної ваги, що є ліцензійним варіантом італійського гелікоптера AW129 компанії Leonardo (AgustaWestland).
TAI оголосила про початок програми створення більш важкого, ніж Т129 АТАК, бойового гелікоптеру з умовним позначенням АТАК-2 ще 2017 року. При цьому спочатку передбачалося створення апарату приблизно 6-7-тонного класу ваги з використанням несучої системи TAI багатоцільового вертольота Т625, також 6-тонного класу.
Однак у подальшому через зростання вимог військових перспективний бойовий гелікоптер АТАК-2, що отримав позначення Т929, став машиною 10-тонного класу (тобто його можна порівняти з Boeing AH-64 Apache). Для нього створили повністю нову несучу систему та застосували два більш потужних турбовальних двигунів, як такі обрали (принаймні для дослідних зразків) двигуни ТВ3-117ВМА-СБМ1В-01Т злітною потужністю 2500 к. с. виробництва АТ «Мотор-Січ».
Турецька зброя – зміна впливу в Чорному морі та Середземномор’ї
Таке посилення військових можливостей Туреччини може призвести до серйозних зрушень щодо військової ситуації як на Чорному морі, так і в Східному Середземномор’ї. Особливо на тлі того, що рано чи пізно росія буде змушена піти із Сирії, і тому Туреччина готується замістити її угруповання. Аналогічна ситуація складається і в Лівії, де Ердоган підтримує одну зі сторін, що воює.
Варто також сказати, що такий швидкий розвиток турецької військової промисловості може бути вкрай корисним і для вітчизняних підприємств оборонного напрямку. Адже в більшій частині проектів є і українська складова – насамперед це авіаційні двигуни, а також різні вузли та комплектовання.
Мало того, уже зараз в Україні воює досить велика кількість турецької зброї. Тут, крім безпілотників Bayraktar TB2, Mini-Bayraktar, слід згадати ще й броньовики BMC Kirpi (щонайменше 200 одиниць поставлено з 2022 року), і РСЗВ Roketsan MCL із високоточними ракетами TRLG-230 з дальністю ураження цілей до 70 км.
mind.ua
Сообщение Туреччина напоготові: країна взялася до оновлення власного озброєння появились сначала на Новини Ю.