Сьогодні не можна грати весілля, а також укладати інші угоди — на невдачу цих справ.
Народно-християнське свято Ярема — сиди вдома відзначається 17 листопада (4 листопада за старим стилем) кожного року. У церковному календарі це дата вшанування пам’яті святих мучеників Никандра, єпископа мирського і пресвітера Єрмея, інформує Ukr.Media.
День був названий так тому, що на Ярему розгулювала нечиста сила, тому краще було залишатися вдома. Вважалося також, що злі духи на Ярему намагаються самі проникнути в хату, щоб потягти розпечене вугілля з печі. Тому було прийнято в цей день не давати вогню нікому з сусідів, щоб з дому не пішло щастя.
Никандр і Єрмей були учнями апостола Тита, який, у свою чергу, прийняв віру від апостола Павла. Тит посвятив їх у мистецтво проповідування і звершив щодо них таїнство священства.
Никандр і Єрмей звернули в християнську віру багатьох язичників, але одного разу були схоплені вартою і представлені перед градоначальником Ліванієм. Проводячи свій допит, той намагався схилити їх до зречення від віри, але ні вмовляння, ні погрози не допомогли. Тоді катам було наказано вчинити над ними тортури: волочіння по камінню, розривання тіл гаками і спалювання в печі. Никандр і Єрмей постійно молилися, і Господь Бог допоміг їм подолати всі випробування. Тоді градоначальник наказав взяти цвяхи і проткнути голови і серця мучеників, а їх тіла кинути в яму і закидати землею. Вони були віддані землі живими, але Господь Бог забрав їх душі в своє небесне царство.
Традиції та обряди свята
Головні традиції 17 листопада — не виходять на вулицю з дому, ставлять обереги від злих духів, забороняється щось давати іншим людям.
Наші предки вважали, що в цей день неодмінно потрібно було залишатися вдома, по можливості не виходити навіть у двір, а за огорожу — тим більш. В іншому разі можна було зіткнутися з нечистою силою і накликати на себе різні неприємності. “Примарні околиці в цей день”, — говорили люди. Погода також була під стать загальному настрою.
Але сидіння вдома не означало, що в Єрьомін день можна було байдикувати: і вдома знаходилося чим зайнятися. Жінки клопотали по господарству, топили піч і займалися прибиранням, а чоловіки плели віжки. Ліні і недбайливості ніхто на Русі не потурав.
Вважалося також, що злі духи на Ярему намагаються самі проникнути в хату, щоб потягти розпечене вугілля з печі. Тому в цей день не давали ні вогню, ні дров, ні вугілля, ні грошей нікому, особливо сусідам. Інакше удачі і щастя домочадцям можна було не бачити.
З давніх-давен найважливішою функцією будинку був захист. І не тільки від негоди, інших людей або диких тварин, а й від ворожих людині духів. З цією метою на дверях, на віконницях і над вікнами було прийнято вирізати хрести, серпи та інші «металеві» предмети, що вважалися прекрасними оберегами від нечистої сили. Тут треба відзначити, що хрест з’явився на Русі набагато раніше прийняття християнства і був солярним символом, тобто символом світла, сонця. А, як відомо, нечисть боїться сонця і ховається при перших його променях. Самі ж віконниці захищали вікна від протягів, з якими в будинок проникали шкідливі духи.
У свято Єреми судили про врожай хліба. Якщо Ярема тихий — до врожаю ранніх хлібів, а коли вітром б’є — колос зіб’є.
Прикмети та приказки
- Якщо сонце оточене білими колами, то незабаром закрутить снігова буря.
- Якщо мишей з’явилося більше звичайного — бути лютій зимі.
- У цей день не можна позичати гроші.
- Якщо на Ярему зіграти весілля або влаштувати угоду, то молоді розлучаться, а результат угоди не буде успішним.
- Якщо 17 листопада чоловік вирішить піти до іншої жінки, то його необхідно утримати, і надалі він буде вірним.
- Народжені в цей день всього в житті домагаються в зрілі роки. Їм даний дар поводження з глиною і деревом.
- Поява хвилястих хмар, схожих на гребені морських хвиль — до швидкого настання поганої погоди.
news-xl.net
Сообщение 17 листопада – Єрьомін день, Ярема – сиди вдома: історія, традиції, обряди та прикмети свята появились сначала на Новини Ю.