Звідки з’явилися величезні борги у Чернігівводоканала і чим це загрожує?

183

Комунальне підприємство Чернігівводоканал оприлюднило дані щодо наявних на підприємстві боргів за водопостачання. У свою чергу воно винне мільйони Світовому банку. Звідки взялися ці суми пояснив керівник КП Чернігівводоканал Сергій Малявко.

Борги людей і не тільки

Станом на 1 травня 2021 року заборгованість перед підприємством за надані послуги з водопостачання та водовідведення (каналізація) складала майже 49 мільйонів гривень. При цьому 85 % цієї суми винні звичайні мешканці міста і лише 15 % – юридичні особи, бюджетні установи та інші споживачі.

На підприємстві зазначають: у минулому році простежувалася відносна стабільність у динаміці зростання боргів, проте на початку 2021 року через карантин і збільшення тарифу спостерігалося і збільшення заборгованості

Разом з тим, повністю розраховуються за надані послуги більше 95 % клієнтів Чернігівводоканалу.

Місія: розрахуватися за кредитом

Через наявні борги Чернігівводоканал у свою чергу має заборгованість по кредиту перед Світовим банком. Гроші у сумі 23 мільйонів доларів підприємство позичило ще у 2008 році. На той час це було близько 120 мільйонів гривень.

До 2016 року з цієї суми місто повернуло Світовому банку лише 1,77 мільйони доларів, або менше 20 % суми. З 2017 року водоканал довів цей показник до 44 % станом на 1 червня 2021 року. Тобто, повернули усього 10 мільйонів доларів з 23 мільйонів.

Поточний борг відповідно до графіку погашення кредиту нині складає 1,72 мільйони доларів або 47,2 мільйони гривень. Це приблизно дорівнює заборгованості перед водоканалом з боку чернігівців.

Наразі ведуться перемовини з Міністерством фінансів аби з підприємства були анульовані штрафні санкції у вигляді пені. Це майже 3 мільйони гривень. За словами Сергія Малявка, існує велика ймовірність того, що так і відбудеться.

Дивна кредитна арифметика

Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко прокоментував ці боргові зобов’язання підприємства в умовах нестабільності курсу валют. Адже після отримання кредиту у доларах, його курс відносно гривні різко скакав двічі – наприкінці 2008 року та на початку 2014-го.

– Взяли 120 мільйонів (у перерахунку на гривні. – Прим. авт.), погасили 260 мільйонів і ще 400 мільйонів лишається, – констатував мер Чернігова.

До того ж, за словами Сергія Малявка, придбане за кредитні кошти обладнання вже починає виказувати свій вік.

– Насосне обладнання працює вже більше 10 років. Насоси вже виходять з ладу, потребують капітального ремонту. А кредит досі лишився, – розвів руками керівник підприємства.

Як бути далі

У міській раді переконують: не зважаючи на прострочену заборгованість по кредиту і сплату навіть менше половини від загальної суми позики, КП «Чернігівводоканал» є платоспроможним. Тож проблеми з постачанням води та водовідведенням можливі хіба що у разі виникнення аварійних ситуації на зношених мережах.

Втім, борги впливають на можливість реалізації інших інфраструктурних проєктів, для реалізації яких також потрібні кредитні кошти.

– Тепер Міністерство фінансів відмовляє нам у візування кредитів на певних напрямках, – зізнався Владислав Атрошенко.

Наразі місто розробляє комплекс заходів щодо посилення роботи з боржниками за комунальні послуги (в тому числі і перед водоканалом) та звертається до уряду з тим, аби мати більше повноважень на місці у питання коригування тарифів відповідно до здорожчання його складових.

Адже у попередній період Чернігівводоканал майже півтора роки не отримував погодження від НКРЕКП нових розрахунків. Через це тариф не відповідав собівартості послуги, а підприємство недотримувало кошти і гроші, які мали йти на погашення кредиту Світового банку, спрямовувало на електроенергію та виплату зарплат, які постійно протягом цього часу зростали.

Чернігівводоканал тариф водопостачання холодна вода водовідведення каналізація НКРЕКП борги кредит

Предыдущая статья10 тысяч за информацию о ворах
Следующая статьяСБУ объяснила возвращение экс-регионала Левченко: дело закрыли, он снят с розыска