«Жіночий формат» як шлях до втілення важливих жіночих ініціатив

7

Війна оголила чимало проблем у суспільстві. І не всі з них може та хоче вирішувати держава в цілому чи влада на місцях. Щось розцінюється, як «не на часі», для інших питань немає фінансування чи просто політичної волі. Саме тому громадянське суспільство виступає запобіжником від поглиблення існуючих проблем і збереження хоча б нинішньої ситуації статус-кво.

Важливість діяльності громадських організацій — поза сумнівом, адже вони не лише обʼєднують активну частину місцевої громади, а й знаходять кошти для багатьох питань, що не вирішувалися раніше. На сьогодні важливою є їхня роль в психологічній підтримці, збереженні ментального здоровʼя місцевих жителів, поширенні інформації, чому це важливо, підтримці вразливих верств населення тощо.

З різними питаннями — від освіти до турботи про жіноче здоровʼя працює чернігівська ГО «Жіночий формат». Це громадська організація, що захищає права жінок, представляє їхні інтереси та втілює проєкти для підтримки жіночих ініціатив у Чернігівській області. У матеріалі більш детально розповідаємо про діяльність цієї громадської організації.

Від витоків — до сьогодення

Співзасновницями організації стали троє активісток, кожна з яких має свої досягнення, професійний досвід, — Антоніна Федченко, Олена Рогова і Наталія Висіканець.

Антоніна Федченко

«У певний момент виникло питання — а чому б нам не обʼєднатися і не спрямувати свої зусилля на вирішення окремих питань, скоординувати свою експертність на позитивні зміни», — розповідає про ідею виникнення організації Антоніна Федорченко.

Активістки міркували над форматом громадської організації, і потім виникла думка — а чому б це має бути не просто формат, а «Жіночий формат»? Організація розпочала свою роботу з 2019 року.

Її напрями діяльності — це і захист прав жінок; і втілення жіночих ініціатив; соціальна, психологічна допомога жінкам і дівчатам; підтримка ВПО; а також організація і проведення просвітницьких заходів гендерного спрямування тощо.

Наталія Висіканець підкреслює, що організація багато працює в громадах Чернігівської області. Завжди її ініціативи виступають обʼєднавчим чинником не лише для активної частини громади, а й усіх мешканців загалом.

У цьому контексті чернігівські громадські активістки продовжують традиції українського жіночого руху, що торік відзначав 140-річчя свого започаткування.

Наталія Висіканець

Зокрема співзасновниця ГО Антоніна Федорченко зауважила:

«До 140-річчя жіночого руху ми організовували діалоги в територіальних громадах нашого регіону щодо жіночого лідерства та важливого аспекту консолідації жінок, взаємної підтримки, бо хто як не жінки розуміють одна одну і потребують того, щоб і підтримати, і одержати цю підтримку».

Знакові проєкти, що мотивують і надихають

Для багатьох громадських організацій кожен проєкт — це важлива частина життя, що вартує вкладених зусиль. А якщо отриманий результат перевищує очікування, це вдвічі приємно.

Одним із перших проєктів «Жіночого формату» стала дискусійна платформа «Теревені». Цей майданчик для обговорень важливих суспільних питань існує як волонтерська ініціатива.

«Якщо потрібно обговорити якусь важливу тему при мінімальних затратах, то ми знаємо, як це зробити», — наголошує Антоніна Федоренко. Адже важливо в громадах консолідуватися і чути людей, їхні думки щодо існуючих проблем та можливих шляхів їх розвʼязання.

«Якщо в громаді немає доріг чи в сільських населених пунктах відсутні ФАПи, то не називати це проблемою — занадто цинічно. Навпаки, варто обговорювати і спільно шукати шляхи вирішення цих проблемних питань», — зауважує Наталія Висіканець.

Одними з ключових тем «Теревень» стали дискусії про освіту під час війни. Адже йдеться насамперед про майбутнє дітей — який формат навчання більш вдалий з урахуванням безпекових чинників: онлайн чи офлайн? Як підтримати дітей емоційно? Як говорити з ними про війну?

Представниці ГО вказують, що під час таких неформальних розмов можна якнайкраще зрозуміти, чого прагнуть люди, що їм болить, і на яку тематику як саме вони реагують. Серед інших обговорювали теми, що є суперечливими для сучасного українського суспільства — про тих, хто воює і хто — ні, хто виїхав і хто залишився. «Нам було приємно, що в окремих дискусіях брали участь чоловіки. І ми отримали відгуки, що вони теж хочуть бути залученими до соціального життя», — зазначила Наталія Висіканець.

Одним із важливих проєктів громадської організації стала «Школа стійкості і жіночого здоровʼя», що був втілений під час війни.

Проєкт допоміг жінкам подбати про своє фізичне і ментальне здоровʼя. Учасниці мали змогу поспілкуватися з лікарями, отримати відповіді на свої запитання, обмінятися досвідом і позитивними емоціями. Складовою проєкту був ретрит для учасниць.

«Жінки традиційно дбають про дітей, про родину, і лише потім звертають увагу на своє психологічне та фізичне самопочуття. Цей проєкт дозволив жінкам потурбуватися про себе і зрозуміти, що дбати про себе — це нормально, а не щось таке неможливе чи екстраординарне», — говорить Антоніна Федорченко.

Важливою складовою діяльності «Жіночого формату» було консультування людей, які під час російської агресії втратили житло, власне майно. Особливо актуальною була ця діяльність для людей старшого віку, які мешкають у сільській місцевості.

Ще один проєкт активісток «Жіночого формату» – «єМожливості: змінити професію під час війни». Він спрямований на підтримку жінок, які стали ВПО. Адже під час війни саме жінки постають перед проблемою необхідності працевлаштування на новому місці, зміни місця роботи, а то й професії. Причиною цього є постійні обстріли ворога, що знищує підприємства, а постійна небезпека спонукає людей залишати свій дім і шукати більш безпечного життя.

Нині в Чернігівській області мешкають кілька десятків тисяч внутрішньо переміщених осіб, більшість із них потребують працевлаштування на новому місці. У межах проєкту відбувалася активна співпраця з Чернігівським обласним центром зайнятості та приватними компаніями, організаціями, що були готові створювати нові робочі місця. Крім цього, жінки мали можливість пройти навчання й отримати гранти на започаткування власної справи.

Не залишає «Жіночий формат» осторонь і молодіжну проблематику. Проєкт «Країна вільних людей» був орієнтований на молодіжну аудиторію деокупованих громад. Йшлося про знання і навички з домедичної допомоги, мінної безпеки тощо.

Жіноча коаліція, що посилює учасниць

ГО «Жіночий формат» входить до складу коаліції «Чернігівщина 1325», що працює насамперед з безпековими викликами.

Коаліцію «Чернігівщина 1325» утворено влітку 2023 року з метою консолідації спільних дій із локалізації в Чернігівській області резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» та Національного плану дій з її виконання за підтримки МБФ «Український Жіночий Фонд» та сприяння Апарату Урядової уповноваженої з питань гендерної політики в області. До складу Коаліції на сьогодні увійшли понад 20 організацій та установ.

Коаліція активно діє, співпрацює з органами державної влади всіх рівнів, органами місцевого самоврядування, системно проводить засідання складу та організовує різні навчальні тренінги.

«Ми долучилися до діяльності коаліції невипадково, адже захист прав жінок, протидія гендерно обумовленому насильству — ці питання теж віддзеркалюють сенс нашої громадської діяльності», — наголошує Антоніна Федорченко.

Вона підкреслює, що приналежність до коаліції посилює учасниць, адже «важливо мати однодумців і входити до кола людей, які розділяють спільні цінності, це завжди посилює співпрацю і робить її більш ефективною».

За словами Наталії Висіканець, громадянське суспільство в умовах війни відіграє важливу роль. Адже проєкти ГО дозволяють вирішувати місцеві проблеми, а ще моніторити процеси відбудови, допомагати місцевим жителям з відновленням втраченого майна.

Однак найважливішим чинником має стати системна діяльність.

«Ми бачимо велику кількість новостворених громадських організацій. Я їх називаю ГО-одноденки. Однак ми виступаємо за те, щоб кількість перетворювати в якість. Звісно, проєкт на 3-5 місяців для громади — це теж непогано, але значно важливіше, коли ця діяльність не обмежується одним проєктом, а є системною», — говорить Наталія Висіканець.

Вона розповіла, що нещодавно «Жіночий формат» отримав досвід менторського супроводу новостворених організацій. Найважливіший висновок — організації важливо мати стратегію, розуміти напрямок руху та проєктної діяльності на найближчий час.

«Ця теза стосується і нашої організації. Тому ми плануємо провести стратегічну сесію. Планувати діяльність ГО під час війни доволі складно на 3-5 років. А тому ми спробуємо визначитися з вектором свого руху на найближчий рік», — поділилася Наталія Висіканець.

Ярина Мирославська
Чернігівська Медіа Група

Журналістський матеріал підготовлено у співпраці з ГО «Асоціація демократичного розвитку» в межах реалізації проєкту «Активні й спроможні: діяльність жіночих громадських організацій Чернігівщини як реагування на вимоги часу», що підтриманий Українським Жіночим Фондом.

Відповідальність за зміст інформації несе ГО «Асоціація демократичного розвитку». Представлена інформація не завжди відображає погляди УЖФ.

Джерело: 0462.ua

Предыдущая статьяВ НБУ хотят повысить конкуренцию банков за срочные вклады населения
Следующая статьяДва украинских города вошли в двадцатку самых опасных городов Европы: подробности (фото)