З 2018 року у комунальну власність громади Чернігівщини отримують тисячі гектарів землі. Громадяни закидають: землі роздали, їх посадовці прийняли, продали, тепер на «Джипах» та «Мерседесах» їздять.
«Кращі землі вже були роздані»
— Нісенітниця, — запевняє Олексій Крамар, землевпорядник Остерської міської ради. — Землі комунальної власності неможливо продати ні за нинішнім законодавством, ні з офіційним відкриттям ринку землі у майбутньому. Усе, що ми можемо — виставити на аукціон права оренди земельної ділянки.
Остерська громада отримала 1200 гектарів землі.
— Кращі землі вже були роздані, — зітхає Олексій Миколайович. — Ми ж не південна частина області, землі — бідні. Частина із 1200 гектарів уже були в оренді. Частину договорів укладали ми. Відсоткова ставка — 8 відсотків. То на багаті землі можна і по 12 процентів ставити, а на наші — і такий відсоток хороший, середній по області.
— Громадянам по два гектари не роздавали?
— 1200 — це небагато для громади. Тому землі отримували пільгові категорії.
— Президент обіцяє: практика передачі земель у комунальну власність громади продовжиться. Як по Остерській?
Раніше громада складалася з самого Остра та двох сіл, 1200 — це на три населені пункти, — пояснює землевпорядник. — Тепер до нас приєднали ще чотири населені пункти. Мають передати землі і на них. Міська рада заявила про готовність прийняти землі. Чекаємо.
Порозбирали і вирощують картоплю
— Наша громада отримала 1250 гектарів земель, — розповідає Леонід Помаз, землевпорядник селищної ради Холминської ОТГ (Корюківський район). — 3 одним існуючим договором оренди по Радомці. Решта земель — незадіяні. Громада виставила на аукціон ще дві ділянки. Здали в оренду під дев’ять відсотків.
— Жителям громади роздавали?
— У першу чергу атовцям, їх зо три десятки, — перераховує Леонід Миколайович. — їм надали понад 50 гектарів. Але не всім учасникам бойових дій.
— Не вистачило?
— Не писали заяви на виділення. Також по два гектари отримували не пільгові категорії, по черзі, у порядку надходження заяв.
— Здали в оренду фермерам?
— Частково. Але багато обробляють самі. Беруть по два гектари на кожного члена родини, паї — і вирощують картоплю. Особливо активно власним господарством займаються по Радомці, Камці і Козилівці. Я сам з Козилівки, то на 1300 населення по селу більше сотні тракторів. Жити за щось треба, а землі в нас придатні для вирощування картоплі. Корчують кущі на отриманих ділянках, обробляють.
— Ще чекати громаді земель?
— 1 грудня сесія. Серед питань — прийняття ще 464 гектари землі у комунальну власність громади.
Чотири «історико-культурні» ділянки — на аукціон
Парафіївській громаді (нинішній Прилуцький, колишній Ічнянський район), «вільних земель» дісталося близько тридцяти відсотків від переданих у комунальну власність 2345 гектарів. Передача відбулась наприкінці 2018 року.
— Решта — уже були в оренді, з відсотковими ставками від чотирьох до дванадцяти відсотків, — розповідає Ірина Яцеленко, начальник земельного відділу комунальної власності, благоустрою, житлово-комунального господарства, містобудування і архітектури Парафіївської селищної ради. — Ставки не переглядали.
Близько трьохсот гектарів роздали атовцям, жителям громади (по два гектари). На чотири ділянки готуємо аукціон.
— Під сільське господарство?
— Дві ділянки по десять гектарів, одна на 16, і ще одна на сім — усі історико-культурного призначення, їх не можна розорювати, — перераховує Ірина Іванівна. — 3 відсотковою ставкою ще не визначились. Однак, попередні претенденти вже є. Це місцеві громадяни, не агрохолдинги. Вони самі звернулись до селищної ради з бажанням взяти ці землі в оренду.
— Ще передачу чекаєте?
— 3 Головного управління Держгеокадастру отримали листа з пропозицією взяти у свою комунальну власність землі ще по трьом, приєднаним до нас, населеним пунктам. Ми відповіли готовністю, хоча поки не знаємо, про які конкретні цифри іде мова.
Вікторія Товстоног, тижневик «Вісник Ч» №49 (1803), 3 грудня 2020 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.