Із наближенням літа багато хто уже почав мріяти про те, як лежатиме на теплому пісочку та купатиметься у променях сонячного світла. Адже, здавалось би, що може бути кращим, ніж поставити світ на паузу та з головою віддатися літньому теплу? Однак все не так і просто. Адже попри те, що в цілому засмага вважається свідченням гарного відпочинку та здоров’я, це не завжди так.
Загалом, засмага – це захисна реакція шкіри. Під впливом ультрафіолетового випромінювання в нижніх шарах шкіри починає відкладатися пігмент меланін, і вона, відповідно, темнішає. Образно кажучи, засмага – це парасолька, яку шкіра використовує для захисту від ультрафіолетових променів. Таким чином наш організм захищає себе. Але чому та в яких випадках засмага йде на користь, а в яких навпаки – може зашкодити?
Вітамін D, а що крім нього?
Сонячні промені необхідні людині для утворення вітаміну D. Так, цей необхідний для нашого організму вітамін виробляється саме під час прийому сонячних ванн. Його нестача може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям – ламкості кісток, порушення сну, депресії та багатьох інших не менш прикрих речей.
У той же час вітамін D можна отримати й регулярно споживаючи рибу, водорості, риб’ячий жир, сир та вершкове масло.
Вироблений організмом під впливом сонця вітамін D, проходячи печінку та нирки, перетворюється в так звану активну форму, яка починає безпосередньо діяти в організмі. Однак не варто забувати, що чим темніша шкіра, тим менше ультрафіолету проникає до неї, а відповідно, і вітаміну D синтезується менше.
Окрім того, сонячне проміння знижує запальні процеси, може знеболювати, убиває бактерії та мікроби і загалом стимулює імунітет.
Проте всі ці плюси ультрафіолету можуть бути затьмарені, якщо ми «споживатимемо» його надміру. Адже шкода інколи виявляється набагато серйознішою за користь.
Чим більше, тим гірше
Засмага розвивається поступово після повторних опромінень невеликої інтенсивності. Найбільш інтенсивна і стійка засмага виникає після тривалого перебування на сонці, що часто шкідливо позначається на стані здоров'я.
Під час прийняття сонячної ванни, перш ніж потемніти, шкіра рожевіє або червоніє. По суті, в організмі розпочинається запальний процес і, якщо вчасно не зупинитися, сонячний опік. Подекуди засмага призводить навіть до серйозного пошкодження шкіри та її омертвіння. Мабуть, усі, хто бодай раз добряче обгорав на сонці, пам’ятають, що після почервоніння та набряку на шкірі з’являються заповнені рідиною пухирці, а через деякий час вона починає «злазити»
До слова, найпростіше обгоріти саме під час купання у воді. Так, часто-густо ми не відчуваємо дію сонця, коли купаємося, але це не означає, що воно на нас не впливає. Навпаки, вода фактично виконує функцію лінзи та підсилює сонячне світло
Особливо легко згоріти, якщо залишатися на сонці відразу ж після купання. Тоді вода утворює на шкірі маленькі лінзочки, які підвищують можливість отримання сонячного опіку.
Сильні ступені сонячного опіку призводять не тільки до пошкодження шкіри, а й до загальної слабкості, головного болю, безсоння і втрати апетиту.
Але найгірше те, що може проявитися згодом. Тобто не сам опік. Його, зрештою, можна пережити, а ті механізми, які подразнення може запустити в організмі. Так, у дорослому віці надмірна дія сонячних променів викликає рак шкіриабо меланому.
За наявністю яких ознак можна зрозуміти, що варто звертатися до лікаря:
- зміна кольору родимки, асиметрія родимки;
- розростання однієї з ділянок;
- наявність тріщини та кровоточивості, вкраплення іншого кольору;
- виразка на поверхні пухлини;
- швидкий ріст пухлини;
- поява виростів на пухлині;
- нечіткість контурів родимки.
Багато кому засмаги взагалі заборонено. А саме: людям похилого віку, маленьким дітям, гіпертонікам, алергікам, вагітним, тим, хто страждає від новоутворень, меланом та захворювань ендокринної системи.
Також у зоні ризику – люди зі світлою шкірою, із великою кількістю родимок на тілі або наявністю чотирьох і більше родимок діаметром від 6 мм; ті, хто в дитинстві кілька разів згорав на сонці, люди, у чиїх сім’ях в одного з прямих родичів було діагностовано меланому.
А якщо дуже хочеться?
Найкраще приймати сонячні ванни в період з 8 до 11 години ранку, та з 16 до 19 години вечора. Це безпечний час для того, щоб поступово засмагнути і при цьому не згоріти.
Найбільше шансів згоріти – в обід, коли сонячні промені особливо сильні. Тому, якщо саме в цей час ви опинились на пляжі, безпечніше буде розташуватись в тіні або під парасолькою.
Окрім того, під час загоряння не можна спати і не рекомендується читати. Через це легко відволіктися та отримати небезпечну дозу опромінення. Змінюйте положення тіла кожних 10–15 хвилин, та й загалом більше години засмагати не варто. Якщо після засмаги ваша шкіра почервоніла, змастіть її спеціальним кремом. І до того, як запалення не мине, повертатися під сонячні промені не варто.
Також від прямих сонячних променів варто оберігати дітей до трирічного віку. Навіть якщо дитина перебуває в тіні, слід наносити що дві години на шкіру малюка сонцезахисний крем.
Розумна кількість сонячного світла корисна для організму, тому, щоб уникнути небажаних наслідків, не перевищуйте допустимий час перебування на сонці. Тобто, як і в усьому в житті, варто дотримуватися золотої середини й у засмазі.
засмага меланома рак шкіри небезпека