Замість 220 — 230 Вольт: навіщо Україна переходить на євростандарт і як це вплине на споживачів

26

З 1 липня 2025 року в Україні змінюється стандартна напруга в електромережах – замість звичних 220 вольт номінальне значення становитиме 230 вольт. Це передбачає постанова №550 Національної комісії з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 15 квітня 2025 року.

У новому стандарті також чітко визначений допустимий діапазон відхилення — від 207 до 253 вольт. Це рішення стосується всіх регіонів країни, включно з тими, де ведуться активні бойові дії.

«Згідно нового стандарту, з 1 липня напруга в мережі для кінцевого роздрібного споживача, в тому числі домогосподарств та офісних приміщень, буде 230 вольт (+/-10%)», — прокоментували РБК-Україна в прес-центрі НКРЕКП.

Навіщо запроваджується новий рівень напруги

Національна комісія прийняла таке рішення в рамках євроінтеграційного курсу України.

«Ми хочемо об’єднати нашу енергосистему та ринок електроенергії з європейськими. Це рішення як раз буде розширювати інтеграцію нашої енергосистеми з європейською», — повідомили в регуляторі, додавши, що в Європі застосовується стандарт напруги в розподільчій мережі для кінцевого споживача на рівні 230 вольт.

Як це вплине на побутові електроприлади

В НКРЕКП запевнили, що зміна рівня напруги не несе загрози для побутових електроприладів, адже більшість наших електроприладів – імпортовані з Європи, а європейські країни вже давно перейшли на стандарт напруги 230 вольт.

«Всі прилади, які до нас завозяться, підходять під стандарт 230 вольт. Цей стандарт допускає коливання 10 відсотків (плюс-мінус 23 вольти). В цьому діапазоні може коливатися напруга і приладам нічого не загрожує», — пояснили РБК-Україна в Нацкомісії.

Цю думку підтримує директор аналітико-дослідницького центру «Інститут міста», експерт в енергетичній сфері та з питань ЖКГ Олександр Сергієнко.

«Сучасні прилади будуть сприймати абсолютно нормально цю напругу», — сказав він, додавши, що навіть електроприлади, які залишилися із радянських часів або були придбані в часи ранньої незалежності України мають достатній запас надійності.

Проте, проблеми можуть виникнути із не якісними приладами.

«Питання може бути, якщо прилад дійсно не якісний. Якщо, його зліпили десь в гаражному кооперативі Шанхая, а потім продали його Україні – ось тут можуть бути питання. Якщо вони зроблені на ліцензованих виробництвах, тоді проблем не буде», — сказав Олександр Сергієнко.

Він додав, що на безпеку роботи електроприладів у першу чергу впливають перепади напруги в мережі.

«Насправді, небезпека полягає не в тому, що буде 230 вольт. Якщо буде 230 вольт стабільно, тоді, я думаю, всі прилади це витримають. Небезпека виникає тоді, коли є стрибки напруги, ось, що небезпечно для приладів. Це залежить від стабільності мережі, щоб в мережі будо достатньо потужності, щоб підтримувати стабільне постачання струму для споживача», — пояснив експерт.

Експерти радять встановлювати стабілізатори, аби захистити прилади від коливань у мережі.

«Єдине що, варто мати стабілізатор. Це пов'язано із аварійними вимкненнями, постійними обстрілами. Якщо є можливість встановити стабілізатор напруги, думаю, що має сенс його встановлювати, щоб не було проблем з побутовими електроприладами. На цьому стабілізаторі напруги потрібно задати певний інтервал. Наприклад, я у себе встановив максимум 250 вольт. Це потрібно, щоб убезпечитися. Зміна норми не вплине на роботу приладів. На неї можуть вплинути коливання, які спричинені раптовими аварійними вимкненнями. Оскільки їх, на жаль, багато, якщо ви настільки дбаєте про прилади, що турбуєтесь через зміну номінальної напруги, то краще встановіть стабілізатор. Тоді перейматися точно не будете», — каже в коментарі «Ми-Україна»Геннадій Рябцев, головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень.

Тарифи залишаться без змін

Рахунки за електроенергію не зміняться. Вартість електроенергії розраховується за спожиту кількість кіловат-годин, а не за рівень напруги. Жодних змін у тарифах ця новація не передбачає.


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
— в TELEGRAM
— у VIBER
— в
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Джерело: 0462.ua

Предыдущая статьяЗолото впервые обошло евро в резервах центробанков. Его запасы – на уровне 1970-х
Следующая статьяКолекціонера з Ніжина засудили за те, що продавав за кордон старовинні речі через Ebay