Був знайомий з Джорджом Вашингтоном, здійснив навколосвітню подорож морем, відкрив острів на Гаваях. Усе це – про вихідця з Ніжина Юрія Лисянського. Як йому це вдалося – розповів Суспільному історик Володимир Пилипенко.
Родина Лисянських, за офіційною версією, походить із українізованого польського шляхетського роду, що перейшла на військову службу до Гетьманщини – української козацької держави. Батько Юрія Лисянського – Федір – дослужився до уряду сотенного писаря Ічнянської сотні, а згодом перейшов на службу до Чернігівської духовної консисторії. Федір Лисянський став священиком і служив у церкві Іоана Богослова у Ніжині.
Будинок Лисянських у Ніжині
Можливо, завдяки покровительству та сприянню Олександра Безбородька, секретаря Катерини ІІ, Юрій Лисянський вступає до Морського кадетського корпусу у Кронштадті – елітного військового навчального закладу.
Юрій Лисянський у 15 років отримав чин молодшого офіцера і був направлений на Балтику для участі у бойових діях. Згодом Лисянський служив у флоті Британської імперії (1793-1799 рр.). Під час своєї подорожі по США зустрічався із президентом Джорджом Вашинготоном.
На початку 19 століття розпочалася підготовка до першої навколосвітньої подорожі у Російській імперії. Ініціатором подорожі виступила Російсько-Американська компанія, що займалася торгівлею з Аляскою. План подорожі розробив Іван Крузенштерн, знайомий Лисянського, з яким вони одночасно навчалися у кадетському корпусі. До справи був залучений і Юрій Лисянський. Він вирушив до Англії, де купив два шлюпа для плавання.
Карта навколосвітньої подорожі
Подорож розпочалася 7 серпня 1803 року, офіційним керівником експедиції був Крузенштерн, Лисянський керував шлюпом «Нева». Окрім торгівельних цілей, перед експедицією стояли ще й наукові завдання, які команда виконала: картографія частини узбережжя Камчатки, морські дослідження. Лисянському вдалося відкрити невідомий до того часу острів на Гаваях. Зараз цей острів є територією США і носить назву Лисянського.
Вже після повернення із трирічної подорожі, Лисянський упорядкував капітанські записки і за власний кошт їх видав. У Російській імперії особливого інтересу це видання не викликало (можливо тому, що вже були видані записки Крузенштерна), а от англійській переклад для Британії, який Лисянський зробив особисто, швидко розкупили.
Оригінальне видання записок Лисянського
1809 року пішов у відставку. Жив і похований у Петербурзі.
Зараз у Ніжині активно відроджують пам'ять про відомого земляка. Збереглася церква, де служив батько. У будинку, де жила родина і проходили дитячі роки майбутнього мореплавця, відкрили відділ Ніжинського краєзнавчого музею – «Меморіальний музей Ю. Ф. Лисянського».
Пам'ятник Юрію Лисянському в Ніжині
Також у Музеї рідкісної книги Ніжинського університету створили меморіальну кімнату Юрія Лисянського. Нещодавно перевидали записки Юрія Лисянського із сучасним науковим апаратом.
Перевидання книги Лисянського
Більше про життя Лисянського слухайте у програмі "Проста історія".
UA: Чернігів. Фото: Володимир Пилипенко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.