Як Шевченко зобразив Чернігівщину

194

На сьогодні збереглося 835 художніх робіт Шевченка. Ще майже про 300 є відомості, але вони або втрачені, або ще не віднайдені. Чернігівщина на малюнках Шевченка представлена у п'яти роботах. Що саме змалював Кобзар, як ці місцини виглядають зараз — про це Суспільному розповів історик Володимир Пилипенко.
Тараса Шевченка сміливо можна назвати найвідомішим українським поетом. Але ми часто забуваємо, що він був ще й талановитим художником. Наприкінці життя він був обраний академіком Імператорської академії мистецтв у Санкт-Петербурзі. На сьогодні збереглося 835 художніх робіт Шевченка. Ще майже про 300 є відомості, але вони або втрачені, або ще не віднайдені. Шевченко малював всюди. І навіть під час заслання до Орська із забороною писати на малювати, він все одно продовжував творити.
Чернігівщина у живописній спадщині Кобзаря представлена досить скромно. На сьогодні ми знаємо лише п'ять малюнків: на двох зображено Седнів та його околиці, на трьох – храми Густинського монастиря. Проте ці малюнки мають свою «родзинку», адже ми можемо порівняти зображені на малюнках об’єкти із сучасним станом.

"Коло Седнева". Малюнок Шевченка
Розпочнемо із Седнева. Седнів зображений на двох малюнках, датованих 1846 роком. І якщо ми точно не можемо встановити, що за кургани зображені на малюнку «Коло Седнева», то кам’яниця Лизогубів, баня Воскресенської та контур Георгіївської церков прекрасно впізнаються.

"В Седневі". Малюнок Шевченка
Ми і сьогодні можемо поглянути на Седневські пам'ятки з того ж ракурсу, що і Шевченко.

Кам’яниця Лизогубів у Седневі

На інших трьох малюнках зображено церкви Густинського монастиря під Прилуками. Датовані вони 1845 роком.



"Брама в Густині. Церква св. Ніколая". Малюнок Шевченка


Брама в Густині
Шевченко побачив монастир у занедбаному стані, адже він довго не функціонував. Цей занепад Шевченко зобразив на малюнках.

"В Густині. Трапезна церква". Малюнок Шевченка

Трапезна церква

Сьогодні монастир відновлено, відреставровано храми, сюди їдуть прочани та туристи. І ми маємо можливість порівняти малюнки Тараса Шевченка із сучасним станом.

"В Густині. Церква Петра і Павла". Малюнок Шевченка

UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяМакрон позвонил Путину. Со стороны президента РФ не обошлось без обвинений Киева в «провокациях»
Следующая статьяУ минулому році жителі Чернігова та області одружувались менше ніж зазвичай