З усіх людських органів нам завжди чи не найбільше дошкуляли зуби та ротова порожнина. Наприклад, єгиптяни за часів фараонів могли успішно проводити трепанацію черепа, однак проти карієсу та інших зубних хвороб вони були безсилі. Кульгала на обидві ноги і профілактика цих хвороб. Перші зубні щітки почали виготовляти лише наприкінці позаминулого століття. Проте вони значно поступалися в якості нинішнім, адже робилися із волосся або щетини домашніх тварин. Приблизно з 30-х років волокна стали нейлоновими, і саме з того часу пішли перші зрушення у профілактиці захворювань зубів та рота.
Нині в будь-якому супермаркеті або аптеці можна без проблем придбати все необхідне, аби зуби лишалися здоровими. Проте люди все одно продовжують страждати від карієсу, зубного нальоту і поганого запаху з рота.
Як та скільки
Чернігівський лікар-стоматолог Дмитро Соловей розповів, що одна з основних причин того, що традиційне для кожного ранкове і вечірнє чищення зубів не дає бажаного ефекту, – неправильне користування зубною щіткою та недостатня кількість часу, виділеного на процедуру.
Так, для великої кількості людей ця процедура полягає в тому, аби вичавити пасту на щітку та максимум хвилину повозити нею по зубах у різні боки. Тож нічого дивуватися, що бажаного ефекту це не дає. До чищення зубів слід ставитися як до нехай і звичної, проте все ж профілактичної процедури.
Загалом, один із головних принципів правильного чищення зубів – приділяти увагу кожному з них. Найбільш поширена помилка – концентруватися на передніх зубах і сяк-так чистити моляри, що знаходяться в глибині ротової порожнини. Нерідко люди нехтують й чищенням внутрішньої частини зубів.
Дехто взагалі не контролює процес чищення зубів. Він проходить, так би мовити, само собою, і в цей час людина думає про щось своє. Тож перевчитися робити це правильно та свідомо може бути завданням не з легких. Але будь-який рутинний процес рано чи пізно перетворюється на звичку.
Зубна щітка і не тільки
Для багатьох це буде відкриттям, але зубні щітки, які продаються в магазинах, мають різні властивості. Як правило, це стосується жорсткості щетинок, які бувають м’які, середні та жорсткі.
Як зазначив Дмитро Соловей, він практично ніколи не рекомендує своїм пацієнтам м’які щітки. Справа в тому, що з урахуванням того, що багато хто чистить зуби протягом хвилини, м’яка щітка просто не здатна зробити свою роботу більш-менш якісно.
Однак навіть жорстка зубна щітка та чищення зубів за всіма правилами може не дати бажаного ефекту. Будова ротової порожнини досить складна і рельєфна. Навіть найкраща зубна щітка може не дістатися до вузьких щілин між зубами. А саме вони є найбільш проблемною ділянкою рота.
Тож, здоров’я наших зубів у наших же руках. Якщо ми будемо підходити до чищення зубів не як до елементу ранкового або вечірнього ритуалу, а як до справді важливої гігієнічної процедури, то позбудемося багатьох можливих проблем і ходитимемо до стоматолога хіба що на обстеження.
зуби стоматолог стоматологія зубна паста зубна щітка