Як і навіщо перебудовували Чернігів

206

Початок ХІХ століття для Чернігова позначився масштабними будівельними проектами, авторами яких були головний архітектор губернії Антон Карташевський та генерал-губернатор Малоросії Олексій Куракін.

У результаті їх співпраці, яка іноді перетворювалася на протистояння, Чернігів кардинально змінився і результатами цих змін ми продовжуємо користуватися і по сьогодні.

Навіщо було перебудовувати місто?
Наприкінці XVIII століття держава почала активно перебудовувати міста, щоб за допомогою зовнішнього вигляду демонструвати свою велич та силу. Загалом цей процес розпочався ще в часи Катерини ІІ, але до Чернігова дійшов лише у 1802 році зі створенням губернії. Таким чином архітектуру поставили на службу великій політиці.

Загальний вигляд міста

Що було зроблено?
Відбулося перепланування центральної частини міста. Одночасно зводили кілька будівель та вирівнювали вулиці. Місто почало набувати форм регулярного планування, коли паралельні вулиці перетинаються перпендикулярно іншими паралельними вулицями.
Звели тюремний замок, який функціонує і нині. Перебудовали торгову площу на місці П’ятницького поля, там з'явилися торгові ряди, що простояли до кінця 1920-х років.

Торгові ряди
Карташевський активно будував нові та перебудовував старі споруди. Так, до Спаського собору були добудовані бокові входи, до будинку архієрея – портик із колонами (нинішній обласний архів), зведено будинок губернської креслярні, будинок губернатора на Валу (нинішній обласний історичний музей імені Тарновського), міську думу.

Міська дума
За цей час Чернігів із міста темних і кривих провулків перетворився на місто рівних вулиць і фасадів.
UA: Чернігів. Фото: Володимир Пилипенко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяКличко: правительство должно разработать и предложить механизмы компенсаций и льгот для бизнеса
Следующая статьяВдиралися у дачі та будинки: в Чернігові затримали крадіїв