Військові зможуть безкоштовно заморожувати репродуктивні клітини

32

Верховна Рада в другому читанні схвалила законопроєкт №8011. Він має забезпечити учасникам війни біологічне посттравматичне батьківство чи материнство. Документ вже підписав голова Верховної Ради, тепер це має зробити президент. Аналітики Центру спільних дій пояснили, які новації вроваджує законопроєкт та які норми необхідно допрацювати.

Згідно із законопроєктом, військовослужбовці та поліцейські, які виконують завдання в районах бойових дій, зможуть безкоштовно зберегти репродуктивні клітини. Їм не потрібно буде платити за забір і консервацію власного біологічного матеріалу. Тож вони зможуть мати власних дітей, навіть якщо втратять репродуктивні функції внаслідок поранення, травми або контузії.

Зберігатимуть статеві клітини методом кріоконсервації – біоматеріал зануюють у рідкий азот з дуже низькою температурою. Законсервовані таким методом яйцеклітини чи сперматозоїди можуть зберігатися багато років.

У Центрі спільних дій наголошують на важливості рішення, адже тоді військовослужбовці не будуть позбавлені права на материнство чи батьківство. Однак, зазначають експерти, у законопроєкті не врахували важливу деталь. Проєкт закону не передбачає, чи можна в разі смерті військовослужбовців або поліцейських використати їхній біоматеріал для забезпечення посмертного батьківства або материнства за згоди іншого члена подружжя. Наприклад, чи зможе дружина загиблого бійця за бажання зробити штучне запліднення із використанням відібраного матеріалу.

«Надалі має бути постанова Кабміну про порядок відібрання і збереження біоматеріалу військовослужбовців. У документі варто врахувати також обставини щодо посмертного батьківства», — зазначає аналітикиня Юлія Пʼєцко.

Аналітики Центру спільних дій пропонують доопрацювати законопроєкт в частині використання біоматеріалів військових та поліцейських у випадку їхньої загибелі.

Що думають з цього приводу жителі нашої області?

Олег Луцук, майстер-гончар:

— Прочитав законопроєкт. Питання про підтримку цього рішення, мабуть, не нам, а військовим треба вирішувати. Якщо такою можливістю будуть користуватись військові – і чоловіки, і жінки – це добре . Якщо ж вкрадуть кошти на обладнанні чиновники — погано .

Пані Ніна, жителька Чернігова:

— Це цікавий і важливий законопроект. Він дає шанс військовим мати власних дітей при втраті репродуктивних функцій. Це хоч якісь соціальні гарантії. Думаю, що цією пропозицією не всі скористаються, а тільки свідомі, ті кому це важливо. І ще питання залишається: а що буде з біоматеріалом після смерті військового чи військокої?

Олександр Ясенчук, громадський діяч:

— Що сказати? Це нормально. І по сучасному. Це потрібно.

Довідково:

На всю країну нині є 3 державні клініки, які можуть займатися забором та кріозаморозкою біологічного матеріалу. Потужності приватних клінік значно більші. На сьогодні ринкова вартість консервації та зберігання сперми – від 10 тисяч гривень на рік, яйцеклітин – від 40 тисяч.

Джерело: 0462.ua

Предыдущая статьяНКРЭКУ установила на 2024г. тариф «Укрэнерго» на диспетчеризацию э/э в размере 104,57 грн/МВт-ч
Следующая статья«Война не скоро закончится»: Германия должна быть готова помогать Украине больше, — Шольц