В очікуванні реставрації

196

Отець Тимон непокоїться, аби відновлювальні роботи храму розпочалися вчасно. Чи є підстави для хвилювань і в якому стані нині церква – у нашому матеріалі.

Старовинна дерев’яна Георгіївська церква в Седневі Чернігівського району, та сама, де знімали фільм «Вій» і яку вважають одним з кращих творів народної архітектури, цьогоріч увійшла до обласної програми проєктних та реставраційних робіт пам’яток національного значення на 2020-2022 роки. Відновлення храму чи не з нуля – невідкладна потреба. Адже десятиліття споруду заливають дощі. Стіни церкви мокрі та руйнуються.
Попереднє відновлення
Кінець цьогорічного жовтня, увесь день іде дощ. Отець Тимон (Тимур Блинець) запрошує всередину храму:
– Бачите, які мокрі стіни… Ось тут, ось тут і тут, і там.., – вказує рукою на темні плями. – Сліди від патьоків все більші й більші… Церква руйнується понад десять років. Я вже не можу на це спокійно дивитися і боюся, що ми не дочекаємося обіцяного відновлення.


Нагадаємо, близько двадцяти років тому, завдяки клопотанню голови Чернігівського обласного осередку Товариства охорони пам’яток Андрія Карнабіда, Георгіївську церкву ХVIII століття в Седневі вдалося вберегти від остаточного руйнування – держава тоді віднайшла кошти на її реставрацію. Роботи з відновлення споруди тривали з 2004-го по 2008 рік, далі кошти закінчилися. Наразі пам’ятка перебуває в стадії незавершеного будівництва, проєктно-кошторисна документація потребує коригування та доопрацювання.
– У церкви з’явилися нові деталі, яких раніше не було, – розповідає священник Тимон. – Це два додаткові куполи, а також дерев’яна обшивка стін, яка за задумом реставраторів мала б захищати стіни від несприятливих погодних умов, того ж дощу. Але… Стан церкви наразі, м’яко кажучи, плачевний. Причина затікання – «бочковидна» форма споруди. Якщо подивитися старі світлини храму до реставрації, то видно, що центральна частина церкви – рівна. Може, трішки конусна. Тому тепер вода зі стріхи потрапляє не на землю чи відливи, а на дерев’яну обшивку. Вона ще й до того ж не оброблена спеціальним протипожежним розчином… Не було передбачено проєктом реставрації і спорудження притворів, які мав старий храм. Через це в церкві дуже холодно. У дверях і стінах такі щілини, що видно вулицю. Опалювати електричним обігрівачем її недоцільно.

За словами настоятеля, коли в 2009 році церкву передавали парафії Української Православної Церкви Київського патріархату, посередині храму стояла калюжа, в ній лежав електричний кабель під напругою, а одна зі стін прогнила і утворилася дірка:
– Замінити самотужки частину брусу ми не можемо. Це мають робити фахівці, потрібні дозволи на ці роботи і кошти. Тож що могли – «підлікували», обробили дерево спеціальним розчином, аби не руйнувалося далі.
Під обшивкою – білки і летючі миші
Батько священника Анатолій Блинець, який допомагає сину в церкві, розповідає, що в Седневі з прихожанами сутужно. Жителів – з тисячу, а діючих храмів – три. Також люди не дуже активні через пандемію коронавірусу. Георгіївська церква має скромні пожертви.
– Троє-п’ять людей може прийти і все. У теплу пору було більше туристів, наразі – жменька, – каже Анатолій Блинець. – Їдуть переважно з Чернігова. А раніше приїздили із-за кордону – Польщі, Англії, Японії, Канади, США…
– Ходімо на вулицю, я покажу стан обшивки, – запрошує отець Тимон. – У мене таке враження, що ось ця стіна взагалі скоро впаде… Під дошками живуть летючі миші і білки. Такі дірки в стінах, що навіть білченята падають всередину храму. Одне прямо мені на плече приземлилося. Степан і досі живе у мене вдома.

Торік, розповідає священник, він самотужки ремонтував церкву, брав 8-метрову драбину і підкладав у деяких місцях стиків залізні шматки, щоб не протікало. Та це не надто допомогло.

– Це ж добре, що я не боюсь висоти, – констатує і додає: – Скажу так, я сподівався, що цьогоріч щось-таки зміниться… А тепер уже в цьому сумніваюся, бо начебто немає коштів на розробку нового проєкту реконструкції. Якщо наступного року нічого не відбуватиметься – мені не лишається, як взяти в руки хрест і піти пішки на Київ.
* * *
У Чернігівській області під охороною держави перебуває 309 об’єктів культурної спадщини – містобудування та архітектури, садово-паркового мистецтва, зокрема національного значення – 135, місцевого – 174. На балансі Управління містобудування та архітектури ОДА – 86 пам’яток архітектури національного значення, 15% з яких в незадовільному або аварійному стані та потребують невідкладних заходів щодо збереження. Серед таких пам’яток – Георгіївська церква в Седневі.
Рятівна програма
Упродовж років священнослужителі писали листи і зверталися до всіх і до кожного, щоб реконструкцію 2004-2008 років завершили, а також закінчили роботи з улаштування території: доклали брущатку, зробили свердловину і засипали резервуари для води, що потрібні в разі пожежі, подбали про автопарковку, пристойну вбиральню, щоб було враховано потреби людей з інвалідністю.
Пам’ятка національного значення Георгіївська церква – на балансі Управління містобудування та архітектури Чернігівської облдержадміністрації. Раніше начальник управління Олександр Дмитрюк зазначав, щоб привести церкву до ладу, потрібні чималі кошти, бо роботи потрібно починати фактично з нуля. І зволікати з відновленням не можна, бо пам’ятка неухильно руйнується.

І ось цьогоріч храм, який колись був збудований без жодного цвяха, включили до обласної програми проведення проєктних та реставраційних робіт пам’яток архітектури національного значення. Ініціатором її розроблення виступила облдержадміністрація. Термін реалізації – 2020-2022 роки. Кошти, які мають спрямувати на відновлення храму, – з обласного бюджету, державного та за рахунок благодійників і спонсорів. Щодо плану заходів, згідно з документом, цьогоріч мають розробити науково-проєктну документацію, її вартість – 450 тисяч гривень. У 2021-2022 роках – триватимуть відновлювальні роботи, які обійдуться у 6 мільйонів гривень.
У Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОДА нам повідомили: обласна рада у травні нинішнього року затвердила програму «Реставрація пам’яток архітектури національного значення на території Чернігівської області на 2020-2022 рр.», згідно з якою з обласного бюджету мають виділити кошти на виготовлення науково-проєктної документації та реставрацію п’яти пам’яток. Одна з цих історичних пам’яток – Георгіївська церква у Седневі.
В разі виділення коштів депутатами обласної ради вже нового складу відповідні структурні підрозділи Чернігівської ОДА зможуть замовити виготовлення документації та визначити вартість робіт.

P.S. Найбільша мрія отця Тимона – щоб церква стала перлиною України у всіх значеннях. А для цього потрібно відбудувати храм як належить. Дочекатися цього – справжнє випробування і для церкви, і для настоятеля, парафіян, прихожан, туристів. Як там не було, а руки священник опускати не збирається.
* * *
Попередньо на розробку проєкту реконструкції церкви потрібно 450 тисяч гривень.
Кошти можна перерахувати:
Назва банку: АТ КБ «ПРИВАТБАНК»
Найменування отримувача: РГ УПЦ КП СВЯТО-ГЕОРГIЇВСЬКОЇ ПАРАФІЇ
Код отримувача: 36805914
Рахунок у форматі відповідно до стандарту IBAN: UA403052990000026001026303619
Карта ПриватБанку Свято-Георгіївської парафії: 5169330517212418 (варто вказувати – на реставрацію храму)
Також зробити пожертви можна й на картку ПриватБанку отця Тимона (Тимур Блинець):
Отримувач платежу БЛИНЕЦЬ ТИМУР АНАТОЛІЙОВИЧ
Рахунок отримувача: 26001026303619
Лариса Галета, «Деснянка» №44 (831) від 5 листопада 2020

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяЗеленский назначил трех руководителей ОГА
Следующая статьяГлава ОП Ермак тоже заразился коронавирусом