В городнянській райлікарні — колапс через Covid, але здати ІФА-тест можна

178

Вже багато писалося про стрімке поширення коронавірусної хвороби, в тому числі й на Городнянщині. Врешті навіть ті, хто спочатку до злобного вірусу ставився скептично, нині прикусують язик: вже чи не в кожного є друзі, знайомі, рідні, яким довелося зустрітися з цією невідомою раніше хворобою.

У суспільстві шириться паніка: лікарні виявилися не готовими до такої кількості хворих, самі медпрацівники хворіють, потрапити на прийом до сімейного лікаря нереально, зробити тест безкоштовно — теж. Наскільки ці чутки правдиві — вирішила переконатися журналістка газети "Новини Городнянщини". Тим більше, знайшовся й привід, бо на собі відчула нехороші симптоми — щоправда, без високої температури. Отож, пробувши п’ять днів на самоізоляції, вирушила до лікарні.
У понеділок о 8.30 на першому поверсі поліклініки — суцільна тиша. Ніхто не сидить в роздягальні, ніхто не вимірює температуру, нема нікого в регістратурі. Кілька пацієнтів чекають з 8.00 години біля віконечка реєстратури і кажуть мені, що медпрацівники всі похворіли, заміну знайти важко, тож поки знайдуть, треба чекати. Благо, в мене картка на руках. Тож прямую під кабінет свого сімейного лікаря Віталія Маклюка.
Тут черга чоловік з п’яти. Радію — довго чекати не треба. Та передчасно. Починає сходитись натовп. Хто записався раніше по талончику, той іде без черги. Хтось раніше займав чергу, але відлучався, хтось має пільги, комусь «тільки спитати» чи «тільки підписати». В результаті під кабінетом з півтора десятка хворих. Я остання. Поки є час, спілкуюсь із заступником генерального директора ЦПМСД Людмилою Горовою. Вона пояснює:
— Нині у нас похворіли всі сімейні лікарі й терапевти, і практично в кожного — підтверджений COVID. Із сімейних лікарів прийом здійснює тільки Віталій Маклюк, він поки тримається. Звідси й черги. Така ж ситуація й з іншими медпрацівниками. Щодня нові хворі, заміну знаходити дуже важко. Тому нині консультації хворих з температурою ми вирішили здійснювати тільки в телефонному режимі. Прийом же інших пацієнтів здійснюють всі лікарі — людина, чий лікар захворів, може зайти в будь-який кабінет і взяти необхідне направлення до потрібного спеціаліста чи на процедуру.
Заглядаю в кабінет до свого лікаря й питаю, чи можу я взяти направлення на проходження тесту на коронавірус — каже, так. Не наглію — повертаюсь у чергу. Півтори години під кабінетом. Переді мною все так же чоловік шість-сім. Знаю, що в день нині Віталію Маклюку, якому доводиться тримати все навантаження, доводиться приймати до п’ятидесяти хворих. Вирішую далі не чекати —в мене ситуація не кардинальна, симптомів майже нема. Не буду відволікати лікаря й затримувати людей. Ті ж, кому консультація необхідна, сидять під кабінетом. Скільки чекати? Годину, дві, три? Відповіді нема. Виходу іншого теж.

Піднімаюсь на третій поверх. Тут лабораторне відділення. Знаходжу лікаря-лаборанта Тетяну Паладенко й питаю, чи роблять у нас в Городні тести і чи можна їх пройти за власним бажанням, без направлення лікаря? Вона пояснила:
— Так, у нас роблять ІФА-аналіз (імуноферментний аналіз на наявність антитіл до коронавірусу) класу М і класу G. Аналіз класу М показує наявність гострого захворювання — тобто, чи хворіє на даний момент людина коронавірусом. Його краще робити після п’ятого дня від початку захворювання, коли вже антитіла виробились. Інакше можна отримати невірний результат. Цей аналіз обходиться громадянам у 130 гривень. Аналіз класу G показує, чи людина перехворіла на коронавірус і чи є в неї імунітет. Вартість такого аналізу 180 гривень.
Прямую в процедурний кабінет тут же, на третьому поверсі. Привітна медсестра Тетяна Павлович приймає всіх без виключення з черги. У цій черзі й медпрацівники. Для них тестування теж платне, на тих же умовах, що й усім пацієнтам. Такі аналізи почали робити в Городні тиждень тому.
— Ми беремо аналізи у всіх бажаючих, без направлення від лікаря,— пояснює Тетяна, озброюючись шприцем. — У перші дні людей було небагато, ми навіть не щодня аналізи робили, бо не вистачало проб для повного завантаження апарату. А сьогодні зранку величезний наплив. Дуже важко. Але що ж людям робити? До лікаря потрапити дуже проблемно —вони всі похворіли. А так хоч можна дізнатись, є у вас коронавірус чи ні.
Отака ситуація. У лікарні, можна сказати, колапс. Люди змучені й знервовоні — й медпрацівники, й пацієнти. Ситуація дійсно дуже напружена. Хворі не знають, що їм робити, до кого і як звертатися, щоб отримати вчасну й кваліфіковану допомогу. Лікарі та медпрацівники падають з ніг від утоми й власної безпорадності перед реаліями, які обумовила пандемія.
Який вихід з ситуації? Я особисто його не бачу. Держава та суспільство виявились неготовими до такої напруженої й виснажливої війни. Тому фактично кожен з нас у цій боротьбі опинився з COVIDом сам на сам. А, значить, перш за все треба турбуватись про власну безпеку й безпеку своїх рідних. Може, ці фрази й звучать дещо збито, але вони все так же актуальні: не відвідуйте без необхідності місця скупчення людей, носіть маску, мийте й дезінфікуйте руки, зміцнюйте імунітет. Незручно й неприємно, але це значно краще, ніж опинитись віч на віч з хворобою і бути абсолютно безпорадним у боротьбі з нею.

Джерело: газета "Новини Городнянщини"

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяСитуация с КПВВ на Донбассе: пропуск лиц осуществляется только в «Станице Луганской»
Следующая статьяУ підніжжя Болдиних гір встановили борд-путівник