Узимку грітися можна від сонячної електростанції та бойлера

181

У селі Хибалівка, що на Куликіщині, у дворі Олександра Ворошило стоять сонячні панелі. Чоловік — співвласник фермерського господарства ТОВ «Авангард фармінг». Панелі встановив що у 2017 році, щоб продавати зелену електроенергію державі. Але їх можна використовувати як альтернативний, допоміжний вид обігріву будинку.

— Весною, улітку, восени заробляю гроші. У мене два будинки і біля кожного стоїть по сонячній станції. Другу поставив у минулому році. Станції максимальної потужності, на 30 кіловат. Кожна обійшлася за ціною однокімнатної квартири в Києві або хорошого автомобіля Вартість станції в мирний час відбивається за 4-5 років. Що буде зараз, но знаю. Але якщо електрику в селі підключать зовсім, то світло у мене буде.
— У грошах за електроенергію отримуємо поки 25-30 відсотків. Обіцяють, що все буде компенсовано після закінчення військового стану протягом 60 днів.

— Якщо зима сонячна, вистачить, щоб обігріти будинок?
— Від багатьох чув: — «Поставлю сонячну електростанцію і буду взимку опалювати будинок електрикою». Це можливо, і реально. У мене в будинку стоїть електричний котел. Але якщо день похмурий, іде сніг, як би ти не хотів, сонця панелі «візьмуть» мало. А котлу треба багато. I в хаті буде холодно.
ТОВ «ІОН СОЛАР» займається установкою сонячних панелей з 2012 року Керівник — Рустам Шевченко. Років три експериментує на своїх панелях, що стоять удома.
— Експериментуємо, прораховуємо, як можна економніше витратити енергію від панелей і обігріти будинок, — розповідає корінник, — Зараз держава платить 1,68. Обіцяють різницю компенсувати, але коли то буде — ще невідомо. Тому, в принципі, поки немає сенсу ії продавати. Для того, аби обігрітися взимку від сонячних панелей, повинна бути встановлена станція на 30 кіловат. У мене будинок 75 квадратів. Велику квадратуру взимку панелі но потягнуть. Електрокотел, як на мене, — самий поганий спосіб обігріву. Їх купували, бо бюджетні. Бере багато енергії, тому в похмурі дні він дійсно не обігріє.
Поки є три варіанти обігріву. Ті, що перевірені на собі. Перший — встановити кондиціонер інвекторного типу. Але один не зможе обігріти весь будинок, кімнату-дві. Другий варіант буферна ємність. Я встановив бойлер на 200 літрів Це з розрахунку на велику родину. Як показала практика, великого можна не брати. Але обов'язково з двома теплообмінникам. Верхнім і нижнім. Два тени на 2.5 кіловата. До війни коштував приблизно 13 тисяч гривень. За будь якої погоди, навіть найпоганішої, 30-кіловатна станція видасть кіловат п’ять. Через нього пропускається система опалення. Якщо встановлена тепла підлога — найшикарніший варіант. У верхньому теплообміннику вода циркулює, забирає тепло і гонить його в систему опалення. І в тебе завжди є тепла вода. Але є недолік. Вода з крана біжить трішки з запахом. Митися можна.
Третій варіант — найкрутіший. Та сама система з бойлером. Але не перетворювати постійну енергію в змінну. Усі прилади працюють від постійної енергії. Тобто, можна взяти якусь частину панелей, хоча б десять, і напряму підключити. Я таке робив. Від панелей кинув кабель і підключив бойлер. Плюсів багато. Але є мінус. Від постійної подачі струму вода закипає. Це найекономніший і хороший варіант. Ще можна встановити тепловий насос. Але він коштував перед новим роком 2200 доларів.
Джерело: газета «Вісник Ч» від 30.06.2022, Юлія Семенець, фото Олександра Ворошила

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяЗеленский рассказал, как россия пыталась сорвать его выступления в европейских парламентах
Следующая статья«Бред сумашедшого», — представник ТРО про звинувачення на адресу мера мало не у державній зраді