Ох і летить же час… Наче ще вчора прощалися з літом та вересень зустрічали, аж тут – вже жовтень, період золотої осені. Яким же він буде? За даними Українського гідрометцентру та світових центрів, середньомісячна температура повітря в жовтні 2020 року очікується 7,5º тепла, що близько до середніх багаторічних значень за базовий період (1981–2010 роки). Кількість опадів – 48 мм, що також у межах норми за цей період. Тобто – без особливих сюрпризів. А як пройшли минулі вихідні? За повідомленнями Чернігівського обласного центру з гідрометеорології, 2 жовтня погоду області визначав антициклон над Уралом, а 3 та 4 жовтня – антициклон, який з Баренцевого моря перемістився на Удмуртію. Впродовж вихідних спостерігалася погода без істотних опадів, вітер переважав східний 4-9 м/с, а температура повітря вдень була 15-22°, вночі 8-13° тепла. Минулої ж доби температура повітря вдень підвищувалась навіть до 22-24º тепла. До речі, середньодобова температура наразі вища за норму на 7°.
Чого ж нам чекати на тижні, що розпочався? Синоптики повідомляють і навіть попереджають про наступне.
6 жовтня по Чернігівській області буде мінлива хмарність, вночі без опадів, вдень місцями невеликий короткочасний дощ. Вітер дутиме південно-східний 7-12 м/с, вдень пориви 15-20 м/с. Температура: вночі 9-14º, вдень 17-22º тепла. По Чернігову також буде спостерігатися мінлива хмарність, без істотних опадів. Вдень – пориви вітру 15-20 м/с. Температура: вночі 9-11º, вдень 19-21º тепла.
На 7 та 8 жовтня прогнозується хмарна погода з проясненнями. 7 жовтня – дощ, вдень місцями значний дощ. 8 жовтня вночі дощ, вдень – без істотних опадів, подекуди гроза. Вітер у ці дні дутиме південно-східний 7-12 м/с. Температура: вночі 10-15º, вдень 15-20º тепла.
9 жовтня знову йтиме короткочасний дощ, а 10 жовтня вже буде без істотних опадів. Температура: вночі 9 жовтня 9-14º, 10 жовтня 7-12°, а вдень 13-18º тепла.
Після попередження синоптиків і ознайомлення з погодним календарем, перейдемо і до календаря народного.
5 жовтня вшановується пам'ять святого пророка Іони (Фоки), єпископа Синопійського. У давні часи цей день називали Фока-Вітроградар. Про те, коли очікувати першого снігу, наші пращури дізнавалися за березовим листям: якщо до цього дня лист з берези ще повністю не опав, сніг пізно вкриє землю.
6 жовтня вважається днем Зачаття Пророка, Предтечі й Хрестителя Господнього Іоанна та вшановується пам'ять святого митрополита Інокентія. Колись саме цього дня традиційно починали топити печі. Прислухалися: якщо було чути гусей, що летять дуже високо у напрямку півдня, то скоро настануть холодні дні. Розмови у це свято вели про те, що потрібно обов'язково утеплити будинок, протопити хату, перевірити дрова, які заготовлені на зиму…
7 жовтня вшановується пам'ять святої Фекли, яку в народі ще називали Фекла-Заревниця. Зазвичай цього дня забирали з городу моркву та буряк. Щоб дізнатись про майбутню зиму, спостерігали за дубом: якщо вродило багато жолудів, то вважалося, що це – до теплої зими.
8 жовтня відзначається Представлення преподобного Сергія, ігумена Радонежського. Наші пращури підмітили: якщо на Сергія перший сніг випаде, то зима прийде через місяць, якщо ж цього дня сприятлива погода, то збережеться вона на три тижні.
9 жовтня відзначається день пам'яті апостола Іоанна Богослова. Колись цього дня примовляли: «Якщо на Богослова йде сніг, то зима ввійде в свої права вже на Михайлів день (21 листопада)». Ще розповідали й про такі прикмети: якщо 9 жовтня «ліпить» дощ зі снігом, то з середини січня і до середини лютого варто тричі чекати сильної відлиги, а якщо сонячно і тепло – липень буде дощовим і холодним. Що буде в липні – побачимо. Зараз же радіємо золотій осені.
Жовтню, ти зі мною не лукав,
І не обнімай мене за плечі.
Посмішку свою сховай в рукав –
Ще не вечір, жовтню, ще не вечір.
Осінь нехай буде золота,
Щедрі вжинки звеземо в комору,
Не нагадуй про мої літа
Краще пригадаєм гарне вчора…
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.