Восени минулого року жителі вулиці Амосова в Куликівці нарешті дочекалися довгоочікуваної події — реконструкції водогону та ремонту дорожнього покриття. Спецтехніка компанії-підрядника прибула ще у перші дні жовтня та одразу взялася до роботи.
Згідно з проектом реконструкції, мали бути здійснені такі етапи робіт: будівництво водогону загальною протяжністю 790 м, двох переходів водогону під дорогами відкритим способом протяжністю по 19 м, будівництво 11 колодязів та встановлення водопровідної арматури, установка 4 пожежних гідрантів. Завершити ремонтні роботи мала реконструкція дорожнього покриття загальною площею 3 670 м2.
За інформацією Куликівської селищної ради, вартість даного проекту склала 4,9 мільйона гривень. Кошти, що були виділені після подання народного депутата Анатолія Гунька, держава перерахувала із субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій. Після тривалих торгів було визначено компанію-підрядника — ТОВ «АГРОБУД-ВМ», яка, як ми вже зазначили, приступила до роботи на початку жовтня. Жителям вулиці обіцяли, що до Нового року всі роботи будуть завершені.
Ось тут і стався перший парадокс: минуло вже більше трьох місяців, а на вулицю Амосова досі страшно зайти. Як годиться, все зробили навпаки: проклали центральну трубу водогону, потім вкатали гарненький асфальт, і лише після цього до водогону почали підводити врізки від приватних садиб, що, очевидно, вимагає підривання асфальту. Цілком зрозуміло, чим такий порядок дій обернувся.
Пейзажі на Амосова доволі похмурі (журналіст «Поліської правди» побувала там 5 січня): обабіч нової рівної асфальтівки розкошують розливні болота, до будинків можливо дістатися хіба що вплав, скрізь багнюка. Додають тривоги доволі глибоченькі не закидані та нічим не позначені ями, жертвами яких (зі слів жителів вулиці) вже стали кілька велосипедистів. Поруч — шиї каналізаційних колодязів, які височіють над грунтом більше ніж на 20 см і врізаються в дорогу, закриті люками сяк-так. У темряві хтось може добряче напоротися, а під час розчищення снігу їх можна запросто знести тракторним ковшем.
Ще одна «приваблива» картина розмістилася на розі між вулицями Амосова та Пирогова, де розташована лікарня. На самісінькому повороті зяє велика дірка від розбитого корпусу глибокого каналізаційного колодязя, яку в суцільному багні навіть важко помітити. Поруч стоїть лише знак ремонтних робіт — ні попередження, ні огорожі.
— Все від самого початку пішло не по плану, — ділиться враженнями від реконструкції 73-річна Ніна Рибалко, яка живе на вулиці Амосова із 1977 року. — На нашій вулиці водогін провели ще в дев’яності. Вода є у кожному будинку, хіба що крім одного, де довгий час мешкала самотня бабуся. Про капітальний ремонт водогону заговорили ще два роки тому, проте до конкретних дій перейшли лише у минулому році. Обіцяли розпочати роботи в травні, але через тендерні процедури все затягнулося до жовтня. Траншею копали аби як: дві-три години на день попрацюють, а тоді стільки ж днів не з’являються. За місяць спромоглися лише вкинути основну трубу через всю вулицю, яку тут же закидали, навіть не позначивши місця врізок. Вишенька на торті: ще не підключивши абонентів, на вулиці проклали нове асфальтне покриття. Тепер взимку взялися підключати будинки до водогону, але ж знайти місця врізок неможливо! Треба перекопувати всі двори та зривати асфальт. Біля нашого будинку три дні шукали трубу, риючи мерзлу землю при мінус 10-12°. Я підрядникам одразу сказала, де її шукати, але ж хто мене слухав! Врешті, помилилася я у своїх прогнозах лише на 80 сантиметрів.
Згодом, у ході робіт з’ясувався ще один неприємний парадокс: проєктом передбачено, що лише 11 абонентів будуть підключені до нової труби. Це підтвердили і працівники компанії-підрядника. А що ж робити решті?
— Я вже давно планував підключитися до водогону, — долучився до розмови 46-річний Юрій Рибалко. — У 2018 році зробив проєкт, оббігавши більше десятка організацій. У проєк-ті була закладена побудова шахти з індивідуальним аварійним краном. Аж тут я дізнався, що мене ніхто підключати не збирається! Оббігав всі інстанції у пошуках правди. Був і у начальника Куликівського ВУЖКГ, відповідь якого просто шокувала: виявляється, наших фахівців, у тому числі й інженера з техніки безпеки, який має перевіряти якість спайок, до об’єкту допустять лише після його здачі. Питається: навіщо ж тоді в комунгосп закуповують техніку, якщо його й до роботи не допускають? Врешті, добився, щоб мене підключили. Але залишили на старій шахті, а з проєкту аварійний кран викинули. А навпроти мого будинку облаштували ще один колодязь, але там і підключати нікого. Хто зна, що тут коїться… На додачу, я два тижні сидів без води, підключили тільки 28 грудня.
Свою сумну історію розповіла і 60-річна Антоніна Дерев’янко:
— Коли я поцікавилася у бригади, чому більш як пів вулиці залишається без води, вони пояснили, що проєктом передбачено підключення лише одинадцяти будинків. Виходить: під будинками наробили багна та суцільної каші, бо ж ніхто ні розрівнювати, ні втрамбовувати землю не став, позривали людям плитку та попсували висипані доріжки, а води їм — зась? Моєму чоловікові ж таки довелося шукати врізку та копати мерзлу землю власними силами. Більше того — кілька тижнів ми сиділи без опалення, бо без води котел не працює. А найгірше те, що ніхто й не знав про відсутність води, принаймні, про те, що її не буде аж так довго. Понаписують у фейсбуці, але ж більшість жителів вулиці — літні люди, які не користуються інтернетом! Невже не можна було по одній вулиці оголошення розвісити?
Більше двох тижнів сиділа без води і 29-річна Тетяна Коротинська:
— Ми недавно переїхали сюди — придбали будинок. Нам пообіцяли, що по завершенню ремонтних робіт нас підключать до водогону. Але на ділі чоловік був змушений сам шукати трубу. У нас двоє дітей-школярів, а без води довелося сидіти більше двох тижнів. Відключили воду ще 17 грудня, а дали лише 4 січня. Мусили брати воду в сусідки, яка пляшками та відрами подавала її у вікно ванної кімнати. Інколи брали в лікарні, або ж чоловік привозив із Києва, де працює.
Важко довелося і 26-річній Марії Костиріній, яка разом із чоловіком та дитиною мусила побиратися по сусідах. Від безводдя потерпало і господарство, яке в родини чималеньке: свиня, кози, домашня птиця. Мусили збирати дощову воду, топити сніг. Зазнала клопоту і багатодітна родина Старостенків, де виховують п’ятеро дітей та яким, на додачу, довелося ломом передовбати ввесь двір, щоб знайти трубу.
Чи не найбільше постраждала Тамара Стеценко, якій вже більше 70 років: під час прокопування траншеї їй перебили трубу. Жінка залишилася без водопостачання майже на три місяці. На щастя, селищна рада організувала для неї індивідуальний підвіз води.
А от про інших мешканців вулиці потурбуватися забули. Влада обіцяла організувати підвіз питної води двічі на день. Та зі слів жителів Амосова, її підвозили лише один раз. І то, привезли таку руду та смердючу, що її навіть худоба не хотіла пити. Ще й лімітували — один бідон на родину. Пізніше у соціальних мережах чиновники пояснили, що конфуз стався через те, що у баку пожежної машини, яка й підвозила воду, застоявся осад від технічної води. А цистерна комунгоспу, мовляв, не придатна для використання під питну воду.
Неабияк спантеличені жителі Амосова і новим асфальтовим покриттям. Якість його залишає бажати кращого, адже одразу після ремонту воно місцями просіло. Крім того, ширина дороги зменшилася із 6 метрів до 4,5. Тепер на цій вулиці дві автівки заледве розминаються. Крім того, розраховуючи на нову дорогу, «літають» так, що тільки встигай відскакувати, щоб не збили.
Зі своїми проблемами куликівці звернулися до нардепа Анатолія Гунька. Він обіцяв того ж дня прибути в Куликівку. Чекали його майже до сьомої вечора, але ніхто на зустріч так і не з’явився.
Тож скільки абонентів реально мають підключити до нового водогону? Чому куликівці мусили кілька тижнів сидіти без води? Коли будуть усунуті всі проблеми? Ці та інші питання жителів вулиці журналісти адресували селищному голові Юлії Постернак, яка надала відповідь, зміст якої друкуємо нижче:
«Станом на 11.01.2022 року всі 33 абоненти — споживачі послуги централізованого водопостачання по вул.Амосова підключені до нового водогону. Прєктом передбачено будівництво водогону загальною протяжністю 790 м, будівництво двох переходів водогону під дорогами, будівництво 11 колодязів на місці старих, встановлення запірної арматури та 4 пожежних гідрантів. І головне — передбачено перепідключення ВСІХ споживачів послуги централізованого водопостачання по вул.Амосова.
Виконання комплексу робіт по проєкту, в тому числі і перепідключення споживачів, виконується за рахунок коштів державного бюджету. Жоден споживач не підключався за власні кошти.
Відповідно до тендерних процедур про закупівлю робіт за державні кошти переможцем на виконання робіт було визначено ТОВ «Агробуд-ВМ». Заходи з охорони праці та техніки безпеки забезпечуються виконавцем робіт.
Виконуються перепідключення з труби в трубу при існуючих засобах запірної та облікової арматури. Відповідно до проєкту, у збудованих колодязях встановлено запірну арматуру (засувки, запірні крани), що дає змогу в разі аварійних ситуацій відключати водогін певними ділянками, а не всю вулицю.
Від самого початку робіт представники селищної ради щоденно моніторять ситуацію і тримають постійну комунікацію з виконавцем. 5 січня 2022 року робоча комісія з представників виконавця робіт, технічного нагляду та селищної ради провела обстеження виконаних робіт, за результатом яких виконавцю вказано на необхідність пониження рівня шахт, одного із 4 пожежних гідрантів, підсипання радіусів закруглень доріг, улаштування бетонної основи колодязів, лабораторне дослідження асфальтобетонного покриття, планування узбіч та їх відсипка щебенем.
Інформація про перепідключення споживачів надавалася через офіційний інформаційний ресурс Куликівської селищної ради — вебсайт «Куликівська громада» в розділі «Оголошення» і паралельно дублювалася в мережі Фейсбук. Також інформація про перепідключення абонентів доводилася до споживачів в індивідуальних усних бесідах працівниками селищної ради та КП «Куликівський ВУЖКГ». Терміни перепідключення дійсно вийшли за рамки запланованих через ряд об’єктивних і суб’єктивних причин. Врізка абонентів в попередній період відбувалася в різні роки упродовж кількох десятиліть господарським способом. Для здешевлення робіт жителі вулиці врізалися за домовленістю до шахти сусідів. До того ж, в окремі шахти підключені абоненти суміжних вулиць Мурзи та Пирогова. Лише невелика частина господарств мають проектну документацію. За цей час частина домогосподарств змінила власників і частина господарів не могли точно вказати місце попередньої врізки. Це затягло терміни виконання робіт і створило соціальну напругу. Однак, інформація про продовження термінів врізки постійно оновлювалася.
Для вирішення проблеми забезпечення споживачів водою дійсно один раз вода підвозилася пожежним автомобілем. Але через осад в пожежній цистерні її якість не відповідала критеріям питної і була використана для технічних потреб споживачів. Питна вода підвозилася неодноразово, але меншими ємностями і за індивідуальними замовленнями.
При проектуванні дорогу шириною 6 метрів закласти було неможливо через обмеження ширини вулиці огорожами дворів та опорами ліній електропередач. Проектом було передбачено середня ширина дороги 4,5 м, що відповідає вимогам Державних будівельних норм. Укладання асфальтового покриття, відповідно до сучасних технологій, проводиться спеціальною технікою, де ширина і товщина покриття регулюється заданою комп’ютерною програмою. На вулиці Амосова працювала саме така техніка.
За попередньою домовленістю членів робочої групи, всі недоліки мають бути усунуті до березня 2022 року включно, про що зазначено в протоколі за результатами обстеження стану робіт.
На даний час об’єкт в експлуатацію не прийнятий.
Про прийняття об’єкта в експлуатацію Куликівська селищна рада повідомить громадськість офіційно через ЗМІ».
Газета Куликівщини «Поліська правда» №2 (8790) від 13 січня 2022, Марина Іваненко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.