Війна занурює кожного з нас у стан невизначеності і непередбачуваності. Адже ніхто не знає напевно, що може статися наступної миті і якої допомоги потребуватимемо ми чи оточуючі. А тому якщо хоч трохи підготовлений і попереджений — то більші шанси врятувати своє життя і чиєсь.
У мирний час у кожного по-різному складалося з формуванням аптечки, залежно від стану здоров'я. Хтось вдома мав значний запас ліків, насамперед тих, які постійно приймав, хтось взагалі їх не мав і при цьому добре почувався, адже все необхідне можна за потреби придбати в найближчій аптеці.
Війна змінила логіку багатьох речей, у тому числі і перелік медичних засобів, що must have бути в аптечці у кожного. Своїм баченням цього списку поділилася сертифікована інструкторка з домедичної підготовки з Чернігова Олександра Стародуб. Зберігайте для себе цей перелік та діліться з іншими.
1. Турнікети
Для багатьох це невідомі речі у мирний час. Але вони стають на вагу золота під час війни, адже величезна кількість смертей настає внаслідок поранень — масивних кровотеч і невчасної їх зупинки, оскільки часу найчастіше є всього кілька хвилин. Отже, пані Олександра рекомендує насамперед в аптечці мати турнікети «САТ» (американське виробництво) або «СІЧ» (українське виробництво). Аби ними скористатися в потрібний момент, потрібно пройти підготовку – використовувати турнікети вчать на курсах домедичної підготовки.
Для зупинки кровотеч у дітей, яким не можна накладати турнікети, варто мати джут «Омега», виробництва Київгума. Він підійде і для зупинки кровотеч у тварин, якщо в цьому існуватиме необхідність.
2. Гемостатичний засіб
Якщо турнікети використовують для зупинки масивних кровотеч із кінцівок, то для зупинки кровотечі з вузлових ділянок (шия, пахви, пах) потрібне тампонування. Зараз є бинти, просякнуті спеціальним кровоспинними речовинами, якими заповнюють рану і в такий спосіб спиняють кровотечу. Олександра Стародуб рекомендує: якщо немає гемостатичного бинта, хай буде достатня кількість звичайних натуральних бинтів. Їх, за потреби, можна використати і для перев’язки, або поділити на частини і закрити інші рани.
3. Еластичний бинт та/або ізраїльський бандаж
В обох випадках йдеться про накладання фіксуючої або тиснучої пов'язки, залежно від потреби. Фіксуючі — прикрити рану чи опікову поверхню. Тиснучі — з метою створення тиску і зупинки кровотечі. Ідеально для виконання цих функцій підходить ізраїльський бандаж, що має стерильну подушечку, що накладається на рану, її можна зафіксувати з використанням тиснучого елемента або без — залежно від обставин і потреб.
4. Нітрилові рукавички
В умовах війни може статися так, що доведеться надавати допомогу абсолютно незнайомій людині. А тому варто подбати про свій захист. Нітрил — замінник натурального каучуку. Нітритові рукавички не руйнуються під час контакту з жирами є міцнішими, аніж латексні, не викликають алергії, краще витримують проколи та забезпечують міцніший захват.
5. Термоковдра
Це тонкий поліетилен з металізованим напиленням. «Термоковдри насправді потрібні в багатьох випадках. Насамперед, зігрівати постраждалу людину після травми, значної крововтрати чи переохолодження. Та й навіть в умовах відключення опалення можна вкритися звичайною ковдрою, потім — термоковдрою і це буде якісне зігрівання», — пояснює інструкторка з домедичної допомоги. Саме тому краще мати не одну, а дві термоковдри. З них вийде зробити такий собі спальний мішок і це гарантуватиме краще зігрівання.
Серед технічних пристроїв потрібні ще атравматичні ножиці, якими можна зрізати одяг і не травмувати людину. Олександра Стародуб наголошує, що варто звертати увагу на терміни придатності медичних засобів. Із переліченого вище — свій термін придатності мають гемостатики. Крім цього, гумові джгути можуть втратити свої властивості, якщо перебували на сонці чи морозі, бинти при тривалому зберіганні можуть втратити свою стерильність. Так само варто звертати увагу на температуру збереження аптечки в цілому, якщо ви придбали готову, приміром. Адже часто, приміром, швидко стає непридатним вміст автомобільних аптечок, оскільки вони зберігаються в автомобілі і на сонці, і на морозі.
Щодо ліків Олександра рекомендує спілкуватися зі своїм сімейним лікарем. Але вмістом своєї домашньої аптечки теж поділилася. Вона пояснила, що домашня аптечка має допомогти «перетриматися» ніч. Тобто, стати в пригоді в ситуаціях, коли не потрібен виклик швидкої. Наявні вдома ліки мають підтримати більш комфортно дочекатися прийому лікаря зранку, або все пройде само собою.
- Ібупрофен і парацетомол — у якості жарознижувального чи знеболювального. При потребі як жарознижувальне їх можна застосовувати чергуючи раз на 2 години, тобто 4 години між препаратами одного типу. Варто порахувати заздалегідь дозування на вагу, якщо у вас діти. Застосовуйте препарати у зручній для вас формі: сиропи починають діяти трохи швидше — упродовж 15-20 хвилин, але багато дітей мають алергічні реакції на барвники у їхньому складі, а також блювання, бо дуже солодкі. Таблетки починають діяти за 30-40 хвилин. Крім цього, Олександра Стародуб підкреслює, що для себе вивела таку формулу: якщо для знеболення не достатньо ібупрофену — потрібно звертатися до лікаря, також системний біль, що триває більше 3х днів — привід іти з'ясовувати причину. Більш сильні знеболювальні можуть тільки замаскувати проблему і зробити її гіршою. Все вищеописане не стосується знеболювальних, що призначив лікар.
- Адсорбент (атоксил, смекта) і регідрон — допомагаємо собі при отруєнні. Варто мати по 2 дози кожного препарату на кожного члена родини (якщо ви отруїлися втрьох, то один пакетик смекти вас аж ніяк не врятує). Двома дозами якраз можна пережити ніч, а там — діяти залежно від ситуації. Регідрон чи інші сольові розчини треба пити повільно, маленькими ковточками, особливо важливо відновлювати водно-сольовий баланс, коли отруєння супроводжується діареєю чи блювотою.
- Протиалергічний засіб — потрібний при укусах комах, контакті з деякими рослинами, як допоміжний препарат разом з призначенням лікаря тощо. Також може бути на вибір — або таблетки, або сироп.
- Хлоргексидин та/або бетадин (йодповідон) — сучасні антисептики. Хлоргексидин добре сприймається слизовими оболонками, але тривале застосування для полоскання ротової порожнини може вплинути на стан емалі зубів. Бетадин — водний розчин йоду, де молекула йоду прикріплена до полімеру, що вивільняє її протягом більш ніж двох годин, подовжуючи антисептичну дію. «Можна використовувати, якщо немає алергії на йод — обробити рану/ранку, можна наносити безпосередньо на рану, це не боляче і не робить опіку», — зазначає Олександра Стародуб.
- Протиопікові гідрогелеві серветки — після охолодження холодною водою з-під крана, найкраще, що ви можете накласти на свіжий опік. Адже загоювальні засоби, такі як пантенол, можна застосовувати лише на другу добу.
Звісно, вдома мають бути препарати, які ви приймаєте за призначенням лікаря. В умовах війни варто мати запас як мінімум на місяць, а то й на три. Водночас Олександра Стародуб нагадує, що самолікування може бути небезпечним. А тому перш, ніж приймати будь-які медичні препарати краще проконсультуватися з лікарем. Також завжди варто звертати увагу на термін придатності ліків.
Підготувала Ірина Синельник
Чернігівська Медіа Група
Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
— в TELEGRAM
— у VIBER
— в INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!
Джерело: 0462.ua