Стиль українського бароко в Ніжині: Миколаївський храм

418

Ніжин – місто, що славиться своїми храмами. Незважаючи на війни та повоєнне лихоліття, тут збереглася цікава архітектура XVII-XIX століть. Найбільш відомий храм міста – Миколаївський. Коли гуляєш містом, то його не можливо не помітити, адже розташовується він у самісінькому центрі, на головній вулиці міста на площі перед колишнім замком. Про це Суспільному розповів чернігівський історик Володимир Пилипенко.


Миколаївський храм був збудований у 1655-1659 роках на кошти ніжинських полковників Івана та Василя Золотаренків за підтримки Богдана Хмельницького.

Храм був першим прикладом п’ятибанної, дев’ятидільної, хрестоподібної споруди на українських землях. Трохи згодом такий тип церкви став типовим для Гетьманщини і зараз такі церкви можна побачити у колишніх полкових та сотенних містах.

На жаль, ім’я архітектора не відоме, але будівництво базувалося на народній архітектурній традиції у поєднанні із модною на той час бароковою символікою.
Миколаївський храм є найстаршою мурованою спорудою Ніжина та архітектурною домінантою центрального району. За собором у XIX столітті функціонувала торгова площа, а перед – Соборна.

За три з половиною століття храм зазнав певних змін. До нього прибудовували дзвіницю, торгові лавки, а поруч звели ще одну церкву.

На радянський час служба Божа у храмі не відбувалася, а наприкінці 1980-х років відновилася.

UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяВ оккупированном Крыму начались учения ВС России
Следующая статьяПомер творець пам’ятника Шевченку на чернігівському Валу Володимир Чепелик