Справжні шпигунські пристрасті розгорілися в стінах «Понорницького психоневрологічного інтернату», через складність справи, в ході судового розслідування були залучені 6 найсильніших прокурорів обласної прокуратури. Потерпілий — директор Федосенко Сергій Федорович звернувся по допомогу до правоохоронців, через те, що підозрював свого підлеглого, який виконував фактично роль його правої руки у керуванні установою та колишнього однокласника Шаврицького Юрія Петровича у шпигунстві.
На фото КП «Понорницький психоневрологічний інтернат» (смт. Понорниця, вул. Берегова, буд. 389), фото з сайту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людин
Шаврицький поступив на роботу в КП «Понорницький психоневрологічний інтернат» ще в березні 2011-го року на посаду експедитора комунального закладу. Також він у 2008 році закінчив Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» і отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Комп`ютерні системи та мережі» та здобув кваліфікацію інженера з комп`ютерних систем. Маючи навички програмування та адміністрування комп`ютерної техніки чоловік займався підтриманням роботи комп`ютерної техніки комунального закладу «Понорницький психоневрологічний інтернат», зокрема налаштуванням програмного забезпечення та налагодженням комп`ютерної мережі закладу.
З 2012 року і до січня 2018 року працював на посаді інженера з охорони праці, звільнився за власним бажанням, оскільки з директором виникли неприязні відносини і в подальшому неможливо було працювати.
Згідно з даними сторони обвинувачення Юрій Шаврицький 13.02.2018 року встановив на один зі службових компьютерів файл з назвою «ctfmon.exe», функціями якого є можливість відкриття буфера обміну, отримання інформації про натискання клавіш клавіатури, можливість імітації вводу з клавіатури, можливість читання інформації з монітору, тобто функції кейлоггеру. Дане програмне забезпечення призначене для прихованого функціонування та збирання інформації про активність користувача на персональному комп`ютері, з можливістю перегляду та копіювання файлів, розміщених на ньому. Використовуючи зазначене вище шкідливе програмне забезпечення в період з 13.02.2018 року по 29.08.2019 року, обвинувачений несанкціоновано втручався в роботу електронно-обчислювальних машин (комп`ютерів) комунального закладу «Понорницький психоневрологічний інтернат», та отримував для себе певну інформацію вже на свій комп’ютер, який в нього стояв вдома. Зокрема переписку керівництва закладу по електронній пошті і таке інше.
Керівник КП «Понорницький психоневрологічний інтернат» Федосенко Сергій розповів на суді, що в основні обов`язки обвинуваченого входило держзакупівля товарів, а також укладення договорів, подача оголошень. Також він налаштовував комп`ютери, а саме встановлював програми на прохання працівників, але це робота не оплачувана. Комп`ютерів в 2017-2018 роках було чотири, а саме в директора, бухгалтера, секретаря та у Шаврицького, всі вони були під`єднані до мережі інтернету. Паролей не було і всі комп`ютери були у вільному доступі. В січні 2018 року секретар повідомила, що обвинувачений на своєму комп`ютері, який є серверним завжди ставить паролі і нічого не можливо роздрукувати. Після чого Федосенко викликав майстра, який зламав пароль і було виявлено програму стеження. На вимогу пояснити, що це таке Шаврицький зазначив, що оскільки у директора були претензії по роботі до його співмешканки, тому він таким чином захищався. Після чого написав заяву про звільнення за власним бажанням. Комп`ютер почистили і думали, що на цьому все скінчилось. Однак обвинувачений за допомогою почав писати на нього скарги у різні інстанції, в тому числі до Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, і до яких прикладав документи, які на думку Федосенко могли потрапити до нього, лише через програму несанкціонованого стеження.
Коли Федосенко виявив, що його документи якимось чином попадають до Шаврицького, навіть після його звільнення, він знову запросив спеціаліста оглянути компьютери. Запрошений спеціаліст вияв файл «Oleansoft», як мінімум на двох компьютерах, оригінальна назва якого «Сервент», що є шпигунським програмним забезпеченням і через який відбувався витік інформації майже всіх документів закладу, а саме бухгалтерії, айпі-адрес, паролі, тобто вся бухгалтерська документація, робилися знімки екрану з компьютерів закладу «Понорницький психоневрологічний інтернат . Після цього звернувся до поліції і на вимогу слідчого відвіз комп`ютер на експертизу, де вся інформація була перенесена на диск, а комп`ютер повернуто.
В ході обшуку у помешканні Шаврицького, на його компьютері були виявлені файли, які мали відношення до «Понорницького психоневрологічного інтернату» та скріншоти моніторів з компьютерів закладу, а на накопичувачі на жорстких магнітних дисках марки «WD» модель «WD5000AAJS» серійний номер «WCAS87151226» виявлено файли, які ідентифікуються, як шкідливе програмне забезпечення.
Захисник обвинуваченого Кутуков С.О. акцентував увагу суду на тому, що обшук у Шаврицького було проведено з порушеннями, а отже всі докази, які були вилучені в ході нього слід визнати такими, що отримані у поза процесуальний спосіб.
Обвинувачення просило суд покарати Шаврицького за 4-ма епізодами, стверджуючи, що він слідкував за керівництвом роками, проте суд погодився прийняти доводи лише за останнім епізодом — з 13.02.2018 року по 29.08.2019 року.
У вироку суду вказано, що дії обвинуваченого, кваліфіковані за ч. 2 ст. 361 КК України (Несанкціоновані збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом) вважаються злочином невеликої тяжкості і потрібно перекваліфікувати їх на ч.1 тієї ж статті. Санкція — штраф від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до двох років.
Тож, Шаврицькому за його дії суддя Балаба Оксана Анатоліївна Коропського райсуду призначила сплатити штраф у сумі 10 200 гривень, без позбавлення без позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, та постановив конфіскувати його домашній систмений блок, як як засіб та знаряддя злочину і застосувати до нього спеціальну конфіскацію.
Ця історія досить повчальна і наочно демонструє те, що у часи високих технологій потрібно дуже відповідально і прискіпливо відноситись до стану і обслуговування комп’ютерів, які знаходяться на підприємстві, і по можливості час від часу залучати сторонній незалежний технічний персонал, який би міг дослідити ваші гаджети на предмет встановлених шпигунських програм.
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.