Сортувати будемо?

193

Державна екологічна інспекція в Чернігівській області інформує, що полігон ТПВ (твердих побутових відходів) у Чернігові діє з 1961 року. Під час його будівництві не застосовувались засоби захисту об’єктів навколишнього середовища. Експлуатація передбачалась до 1997 року, але через відсутність альтернатив звалище продовжує функціонувати. Щорічно сюди вивозять понад 100 тисяч тонн відходів, а загалом обсяг сміття сягає вже більше ніж 5 мільйонів тонн.

Проблема з утилізацією твердих побутових відходів у Чернігові гостро відчувається вже не один рік. І питання не лише в інвестиціях і проєктуванні сміттєпереробних комплексів. Питання також у культурі населення щодо роздільного збору і наявності відповідної муніципальної інфраструктури.

На жаль, у Чернігові досі діє унітарна система збору твердих побутових відходів. Наразі існує 131 майданчик, загальна кількість встановлених контейнерів складає 600 штук. Але, незважаючи на це, роздільний збір відходів не забезпечується, а зі складу побутових відходів не вилучаються фракції, що мають ресурсну цінність та небезпечні складові. У районі вулиць Пухова – Доценка – Бєлова за муніципальні кошти облаштовано сучасні підземні контейнери для збору ТПВ, які, утім, все одно збирають несортовані відходи. До того ж вони виявилися непристосованими до великогабаритного сміття.

І що влада? Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко одним із пунктів своєї передвиборчої кампанії зазначав побудову в Чернігові сміттєпереробного заводу. За п’ять років пресслужба міської ради поступово змінювала ключовий меседж мера. Дійшло до того, що «чернігівці не готові сортувати сміття».

А що люди? У 2020 році ГО «Еко Місто» в партнерстві з Чернігівським обласним молодіжним центром за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської республіки обладнало першу в місті освітню станцію сортування. На площі 42 квадратних метри розміщено контейнери для роздільного збору більше ніж 20 видів вторинної сировини. Освітня станція сортування працює в суботу та неділю для прийому ресурсоцінної упаковки, а в будні дні відкрита для освітніх заходів і екскурсій. За два місяці роботи зібрано і відправлено на переробку більше ніж 4000 кг сировини, понад тисячі чернігівців стали користувачами станції. У вересні – жовтні завдяки зусиллям екоактивістів 11 загальноосвітніх шкіл міста перейдуть на роздільний збір, понад 3000 школярів відвідають просвітницькі лекції «Життя без сміття». Але цього мало.

То що робити? Зараз на сайті місцевих петицій розміщена пропозиція «За облаштування муніципальних пунктів роздільного збору ТПВ». Даною петицією, у разі набрання необхідної кількості голосів, екоактивісти просять розглянути на сесії Чернігівської міської ради можливість відкриття станцій сортування в різних районах міста. Міський бюджет, зокрема Програма з поліпшення екологічного стану в Чернігові, що формується за рахунок екологічних податків, може і повинен забезпечувати заходи з організації та популяризації роздільного збору вторинної сировини серед містян.

колонка Сергій Безбородько сміття полігон

Предыдущая статьяКамАЗ унёс две жизни
Следующая статьяЗеленский: мы привезли из Великобритании 2,5 млрд фунтов стерлингов