За останні роки чернігівці спостерігають значне збільшення автомобілів на дорогах міста. Оскільки вирахувати кількість машин у регіоні неможливо, журналісти сайту 0462.ua вирішили дізнатися, скільки автомобілів зареєстровано у Чернігові та області, а також як змінювалася статистика первинної реєстрації.
ОДНА МАШИНА НА ШІСТЬ ЧЕРНІГІВЦІВ
Щоб дізнатися, скільки легкових автомобілів зареєстровано на Чернігівщині, ми звернулися з інформаційним запитом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Черрнігівській області. Начальник центру Олег Єрьоменко повідомив:
— На початок 2024 року за особами, зареєстрованими на території Чернігівської області, значиться зареєстрованими 164,3 тисяч легкових автомобілів, з них 158,6 тис. перебувають у власності фізичних осіб, 5,7 тис. – юридичних осіб.
Згідно даних Єдиного державного реєстру транспортних засобів, із загальної кількості 50,2 тис. легкових автомобілів перебувають у власності жителів Чернігова, які зареєстровані у місті. З них 47, 8 тис. машин належать фізичним особам, 2,4 тис. – юридичним.
Останні наявні дані на 1 січня 2022 року говорять про приблизно 283 тисячі мешканців Чернігова. Отже виходячи з цих цифр, на один легковий автомобіль припадає приблизно шість мешканців обласного центру. Або, говорячи трохи іншими словами, на 1000 мешканців Чернігова припадає 169 автомобілів.
Насправді, це доволі низький за мірками України показник, навіть в умовах війни. Для прикладу, до повномасштабної війни на кінець 2021 року кількість власного транспорту була найбільшою у столиці. Цей показник був 407 одиниць власних автівок на тисячу жителів. На другому місці після Києва йшли Волинська і Київська області, відповідно: 314 та 311 автомобілів на тисячу осіб. У середньому по країні на тисячу жителів припадає 245 автомобілів. Серед регіонів з найнижчими показниками: Львівська, Чернігівська і Закарпатська області, де на тисячу жителів припадало менше 200 автомобілів. Припускаємо, що зараз по Львівській і Закарпатській області через значну кількість переселенців кількість автовласників могла істотно зрости.
ПІД ЧАС ВІЙНИ МАШИН РЕЄСТРУЮТЬ МЕНШЕ, АЛЕ БУВ АНОМАЛЬНИЙ МІСЯЦЬ
За останні 3 роки, саме у 2021 первинну реєстрацію пройшла найбільша кількість легкових автомобілів на Чернігівщині – 12 259. З них 4 855 було зареєстровано саме жителями обласного центру.
У рік повномасштабного вторгнення на Чернігівщині зареєстрували вже на третину менше машин, а саме – 8053 легкових автомобілів по області і з них – 3279 автомобілів по місту Чернігову. Цікавим фактом є те, що реєстрація проходила навіть у березні, коли в області відбувалися бойові дії. Якщо підсумовувати воєнний 2022 рік, то тут варто відмітити два пікових місяці. У березні під час активних бойових дій зареєстрували найменше машин – відповідно: 22 автомобіля чернігівців, і 15 авто жителів області. Варто зазначити, що на той період реєстрація авто мешканців Чернігівщини проходила поза межами області. Найбільше реєстрували автомобілі у червні 2022 року: 829 машин по місту і 1047 – по області. Таку аномально високу кількість реєстрацій саме у червні 2022 року складно пояснити.
У 2023 на Чернігівщині зареєстрували лише 5018 автівок. Це на 60% менше, ніж у 2021 році, і майже на 40% менше, ніж у 2022-му. Отже, за статистикою маємо очевидний спад у кількості реєстрацій машин. Але, також відмітимо, що протягом року показники зростали кожного місяця, окрім липня та жовтня. Найбільша кількість зареєстрованих автомобілів була зафіксована у грудні (567), а найменша – у січні (299). Жителі обласного центру зареєстрували 2294 транспортних засобів.
ПОРЯДОК РЕЄСТРАЦІЇ, ДОКУМЕНТИ ТА ЦІНИ
Зараз для реєстрації транспортного засобу потрібно подати необхідний пакет документів до територіального сервісного центру МВС чи ЦНАПу, у разі наявності в закладі відповідного обладнання та узгодження з центрами МВС. До речі, чернігівський ЦНАП незабаром розширить послуги з реєстрації авто та обміну посвідчення водія.
Нові автівки можна зареєструвати за участю суб’єкта господарювання, який стоїть на обліку в центрі та здійснює продаж нового транспорту, або через державне підприємство, що належить до сфери управління ДМС. Перелік документів, які подаються на реєстрацію автомобіля, не залежить від органу, через який здійснюється постановка на облік.
В залежності від способу набуття права власності на авто, основним документом, на підставі якого здійснюється реєстрація, переважно є:
- договір купівлі-продажу транспорту, який підлягає першій державній реєстрації в сервісних центрах MBC, за якими продавцями виступають суб’єкти господарювання;
- акт приймання-передачі автомобілів, оформлений в електронній формі засобами Єдиного державного реєстру транспортних засобів підприємством-виробником;
- митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа в паперовому чи електронному вигляді, або видане митницею посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах MBC транспортних засобів.
Детальніше з переліком документів, які підтверджують законність придбання авто можна ознайомитися у 8 пункті Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів ycix типів, марок i моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів.
Перша реєстрація вживаних автівок з-за кордону здійснюється лише після експертного дослідження фахівцями. А якщо транспортом користувалися за межами України, і він був зареєстрований у відповідних органах іншої держави, обов’язковим є подання до сервісних центрів МВС реєстраційних або прирівняних до них документів тієї країни. Також необхідно надати сертифікат відповідності технічного стану транспорту.
Окрім цього, при зверненні до органу реєстрації необхідно надати документи, що посвідчують особу, підтверджують повноваження представника, тобто довіреність.
Ми перерахували лише основні моменти, які слід врахувати при здійсненні первинної реєстрації автомобіля. Більш детально ознайомитись з переліком необхідних документів можна за посиланням:https://hsc.gov.ua.
Наразі реєстрація автомобіля, без урахування податків, зборів та комісії банку, вартує 1033,22 грн. До цієї суми входить:
- оплата послуги з реєстрації, що коштує 350 грн
- бланк свідоцтва на реєстрацію, ціна якого 405 грн
- номерний знак вартістю 278,22 грн.
Порівняно із розцінками 2021 року, вартість реєстрації зросла майже вдвічі, адже 3 роки тому ця послуга коштувала 517,75 грн: 190,15 грн – вартість реєстрації, 219 грн – бланк свідоцтва, 108,60 грн – номерний знак.
Також слід зазначити, що особи, автомобіль яких підлягає першій реєстрації на території України, є платниками збору на обов’язкове пенсійне страхування, що може складати 3-5%, в залежності від вартості транспорту.
* * *
Отже, підведемо підсумки. Станом на початок 2024 року на Чернігівщині зареєстровано понад 160 тисяч легкових автівок, а в обласному центрі – понад 50 тисяч. У червні 2022 року була зареєстрована рекордна кількість авто, за останні 3 роки, але згодом показники значно впали. Варто зазначити, що насправді у Чернігові може перебувати більше автомобілів, оскільки не завжди транспорт з номером іншої області належить жителю того регіону. У Регіональному сервісному центру ГСЦ МВС зазначають, що власниками таких автівок можуть бути чернігівці, які пройшли реєстрацію в іншій області.
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група
Джерело: 0462.ua