Скільки воєнних злочинів скоїла Росія на Чернігівщині за три роки великої війни?

6

Наступ російської армії на Київ у 2022 році пролягав через Чернігівщину. Частина території регіону перетворилася на арену бойових дій, чимало місцевих громад опинилися в окупації. Упродовж періоду окупації, що тривала до початку квітня, російська армія скоїла чимало воєнних злочинів — це розстріли і зґвалтування людей, викрадення та незаконне утримання, катування, побиття тощо. Після визволення Чернігівської області окремі громади офіційно залишаються територіями бойових дій, однак решта регіону зазнає постійних обстрілів, внаслідок яких гинуть місцеві жителі і руйнуються житлові будинки, обʼєкти інфраструктури, мають збитки місцеві підприємства.

Такі дії російських військових є воєнними злочинами, адже це свідоме грубе порушення законів і звичаїв війни. Це збірне поняття в міжнародному праві, що об'єднує групу серйозних порушень правил ведення бойових дій («закону війни») та норм і принципів міжнародного гуманітарного права. Документування воєнних злочинів вкрай потрібне, щоб потім мати можливість притягнути винних до відповідальності, порушувати питання про виплату репарацій.

Наші кореспонденти поцікавилися статистикою воєнних злочинів на Чернігівщині за три роки повномасштабної війни, поспілкувалися з громадським активістом та психологинею про воєнні злочини.

Чернігів під час облоги лютий-березень 2022 року

Понад 1400 воєнних злочинів офіційно розслідують на Чернігівщині

Як повідомила Чернігівська обласна прокуратура на інформаційний запит Чернігівської Медіа Групи, в області упродовж 2022-2025 років зареєстровано понад 1400 правопорушень, що належать до воєнних злочинів. У відповіді на запит вказується: ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань здійснюється на засадах прозорості, що забезпечується вільним доступом до статистичної інформації, за винятком відомостей, доступ до яких обмежений згідно з законом.

«При цьому надаємо інформацію про кількість зареєстрованих правопорушень по Чернігівській області за ХХ розділом Кримінального кодексу України «Кримінальні правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку» за 2022-2025 роки», — відповіли в обласній прокуратурі.

Чернігів під час облоги лютий-березень 2022 року

Для кращого сприйняття інформації, наданої обласною прокуратурою, ми створили таблицю, що демонструє кількість кримінальних проваджень, які розслідуються за різними видами злочинів. Також підготували пояснення щодо переліку статей Кримінального кодексу України, що згадуються у відповіді Чернігівської обласної прокуратури про воєнні злочини.

Стаття 436 ККУ. Пропаганда війни. Карається виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років.

Стаття 436-1 ККУ. Виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів. Максимальна санкція статті — позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.

Стаття 436-2 ККУ. Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників. Максимальне покарання — позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.

Стаття 437 ККУ. Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни, карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років.

Стаття 438 ККУ. Порушення законів та звичаїв війни. Покарання – позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років або навіть довічне увʼязнення.

Стаття 441 ККУ. Екоцид — масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастроф. Максимальне покарання — увʼязнення від восьми до п'ятнадцяти років.

Стаття 442 ККУ. Геноцид, що карається позбавленням волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі.

Рік/Стаття 436 ККУ 436-1 ККУ 436-2 ККУ 437 ККУ 438 ККУ 441 ККУ 442 ККУ
2022 1 16 1 844 1
2023 21 257
2024 2 6 1 247 1
2025 1 28
Всього 1 2 44 2 1376 1 1

Як бачимо, найбільша кількість воєнних злочинів на Чернігівщині стосуються порушень законів і звичаїв війни. Згідно з Кримінальним кодексом України, ця стаття включає жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням, вигнання цивільного населення для примусових робіт, розграбування національних цінностей на окупованій території, застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом, інші порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також віддання наказу про вчинення таких дій.

Чернігів під час облоги лютий-березень 2022 рокуЧернігів під час облоги лютий-березень 2022 рокуЧернігів під час облоги лютий-березень 2022 року

Активісти зафіксували понад 5,5 тис. епізодів, що потенційно є воєнними злочинами

За інформацією Національної поліції України, з початку повномасштабного вторгненняя Росії в Україну на кінець січня 2025 року зареєстровано понад 140 тис. злочинів, скоєних військовими РФ або ж їхніми посібниками. Але війна триває і злочини продовжуються теж. Координатор громадської приймальні чернігівської правозахисної організації «M’ART», юрист Дмитро Науменко бере участь в документуванні воєнних злочинів. Організація «M’ART», що належить до глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна», спільно з громадською спілкою «Освітній дім прав людини в Чернігові» фіксують воєнні злочини. Ця ініціатива, що об'єднує низку правозахисних організацій, ставить за мету притягнути винних у скоєнні воєнних злочинів в Україні до відповідальності і також працює на міжнародному рівні.

Дмитро Науменко

За словами Дмитра Науменка, лише в Чернігівській області з лютого 2022 року активістами зафіксовано 5,5 тис. епізодів, що можуть вважатися воєнними злочинами. Офіційну реєстрацію й розслідування виконують правоохоронні органи. «Нові епізоди воєнних злочинів в області додаються щодня, оскільки армія РФ постійно обстрілює прикордоння. Це те, що ми документуємо з відкритих джерел, записуємо під час польових місій та опитування свідків. Є злочини проти особи, злочини проти майна», — пояснює юрист. Різницю в офіційно зареєстрованих злочинах та зафіксованих громадськими активістами можна пояснити тим, що не завжди постраждалі звертаються з заявами до правоохоронців, особливо якщо йдеться про легкі ушкодження внаслідок обстрілів або часткове пошкодження майна.

Після деокупації Чернігівщини чи не найбільш «чорним» щодо скоєння воєнних злочинів був серпень 2023 року. «Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що за останній місяць зс рф продовжували активно обстрілювати прикордонні населені пункти Чернігівської області. Ворог веде систематичні щоденні обстріли з артилерії, мінометів, РСЗВ, також зафіксовані ракетні удари – це все неминуче призводить до руйнування цивільної інфраструктури та людських втрат. Активізувалися ворожі ДРГ.

Найболючішого удару Чернігівщина зазнала 19.08.2023 року, тоді загинуло 7 людей і щонайменше 208 – зазнали поранень різного ступеню тяжкості», — йдеться в звіті організацій на сайті Гельсинської спілки з прав людини.

Національні суди в Україні виносять вироки російським воєнним злочинцям, однак більшість із них є заочними. Непоодинокі випадки, принаймні в Чернігові, коли навіть затриманих підозрюваних обмінюють. «Я маю застереження щодо того, коли ж вироки судів можуть бути реально виконаними. Окреме застереження щодо оскарження вироків через порушення процедур, втрату доказів чи сплив термінів давності», — говорить Дмитро Науменко.

Коли завершиться війна в Україні, і як притягуватимуть до відповідальності воєнних злочинців, точної відповіді на сьогодні не знає ніхто. Громадський активіст вважає, що це може бути як міжнародний кримінальний суд, так і спеціальний трибунал. «Сьогодні складно щось прогнозувати напевно. Однак якщо не вірити в покарання, то воно не настане», — переконаний він.

Це не зібрання психопатів чи садистві в одному місці

Коли ми бачимо докази воєнних злочинів росіян у Бучі, Ірпені, Ізюмі на Харківщині чи Ягідному в Чернігівській області, спадає на думку, що це неможливо скоїти звичайним людям. Між тим, чернігівська психотерапевтка і травмотерапевтка, колишня військова психологиня, лейтенант запасу ЗСУ Ганна Стативка говорить, що воєнні злочини супроводжують всі війни. За її словами, їх можна пояснити з психологічної точки зору, але аж ніяк не можна виправдати. Водночас вона наголошує, що психологічні експерименти неодноразово засвідчували здатність людини робити боляче іншим, особливо якщо авторитетна фігура брала на себе відповідальність за ці дії. Крім цього, спрацьовує важливе, достатньо архаїчне за своїм походженням, бажання належати до певної соціальної групи, і заради цього відчуття людина теж здатна порушити моральні норми. «З історії ми знаємо про нацистську Німеччину, коли люди жорстоко вбивали інших людей, а потім пояснювали це просто виконанням наказів», — говорить вона.

Ганна Стативка

Психотерапевтка вважає, що ми не можемо достеменно знати про мету воєнних звірств, скоєних росіянами, – залякування, придушення опору, однак є можливість в оцінках відштовхуватися від наслідків. «Насправді росіяни упродовж своєї історії робили це з усіма народами, які вони завойовували. Вони діють стратегічно. Звірства – це лише перший крок, а потім перетворюють завойовані народи на інструмент загарбання нових територій», — наголошує вона. Пані Ганна також вказує на створення передумов економічної залежності завойованих територій, щоб населення, не маючи особливого вибору, погоджувалося брати участь в інших завойовницьких війнах.

А ще Ганна Стативка звертає увагу на те, що зараз відбувається на окупованих територіях України, наприклад, у Запорізькій області. Там теж відомо про показові розстріли, про відправлення людей «на підвал», що означає тортури і насильство. Тобто, місцеві отримають чіткі сигнали – «або нас підтримуєш і мовчиш, або будеш битий».

Далі росіяни починають працювати з дітьми – окупаційна влада змінює шкільні програми, знищує будь-які згадки про Україну і все українське. В соцмережах можна побачити дітей в піонерських галстуках, які дружно марширують. Їх залучають до пропагандистських заходів та військової підготовки. Також місцевих жителів відправляють до російської армії. Підтвердженням цього є взятий в полон українськими військовими житель Запорізької області. «Хто не хоче служити в своїй армії, буде служити в чужій. Це опис технології росіян. Така реальність», — зазначає колишня військова психологиня.

Загалом Ганна Стативка підкреслює, що воєнні злочини не є результатом зібрання в одному місці людей із садистськими схильностями чи психопатів. «Абсолютно ні. Це раціональна стратегія Російської держави. Це не садисти і психопати, це люди, які виросли в системі російської культури, яка пропагує право сильного. Подивіться російські серіали – там завжди про військових, міліцію (ментів) і романтизованих бандитів. Людина з дитсадку чує про «вєлікую Расею», а тому й виростає здатною робити те, що дозволено робити в її культурі», — пояснює вона.

* * *

Воєнні злочини, що скоює російська армія в Україні, мають багато спільного з тим, що вчиняли сербські військові у 90-х роках під час війн у Боснії та Герцеговині, Косово. Можливо, певні паралелі, досвід інших буде корисним й Україні. В інтерв'ю прем'єр-міністр Косово Альбін Курті зазначив, що притягнення до відповідальності воєнних злочинців займе багато часу, і це буде непросто, якщо в Російській Федерації не відбудуться демократичні зміни.

Альбін Курті

«Я переконаний, що в московських та інших російських архівах є всі докази геноциду в Україні. Тому що вбивства, які російська армія скоює у вашій країні, не є результатом того, що якісь нерозважливі солдати й офіцери випили забагато горілки. Це все – плани Кремля, і ці плани є в архівах. Колись ці архіви мають бути відкриті», — наголосив Курті.

На початку лютого цього року британське видання Financial Times оприлюднило розслідування щодо страт полонених українських військовослужбовців. Там підкреслюється, що страти українських військовополонених не є поодинокими випадками, а, ймовірно, є частиною ширшої картини, що вказує на системну політику.

Ірина Синельник
Чернігівська Медіа Група


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
— в TELEGRAM
— у VIBER
— в
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Джерело: 0462.ua

Предыдущая статьяНа Чернігівщині попрощалися із захисником, який поліг на Донецькому напрямку
Следующая статьяCREA: ЕС потратил на нефть и газ из России больше денег, чем на финансовую помощь Украине