Не все ж дерева саджати тільки для компоту. Іноді хочеться просто краси. Щоб око милувало, щоб цвіло і пахло. І двір примітний був. Що вибрати?
Бо видно здалеку
Юрій Скиба
У 64-річного Юрія Скиби, у дворі в Прилуках, росте бук західноєвропейський. Дерево в три рази вище за будинок.
— Навчався у Львові. Після випускного, привіз саджанець у Прилуки, як шматочок пам’яті про Західну Україну. Посадив біля батьківського будинку, він прийнявся. З 1979 року виросло таке дерево, — чоловік підходить до високого бука.
Юрій Віталійович — викладач географії і природничих дисциплін у Прилуцькому гуманітарно-педагогічному фаховому коледжі ім. І. Франка.
— Саджанець просто з лісу, на Львівщині це звичайне дерево. Я географ. Подорожував, курсову писав по Карпатському біосферному заповіднику, — продовжує Юрій Скиба.
— Батьки тоді не сварили, що саджаєте дерево, яке не несе ніякої користі?
— Та ні. А зараз діти кажуть, що не потрібно його пиляти, бо це символ нашої родини. Був у мене такий намір. Поряд росте зимова яблуня, і бук її задавлює.
Цвісти починає на 35-40 рік життя. У мене вперше зацвів на тридцять сьомому. Квітки оригінальні, зелені, приховані на гілках. Плодів багато валялося. Всередині невеликі горішки, на Західній Україні їх їдять. За смаком схожі на лісовий горіх.
А листя тримається на гілках до весни. Спочатку яскраво-жовте, потім переходить на коричневий колір, а коли розпускаються нові бруньки — опадає.
— Двір не дуже захаращує? — питаю у Юрія Віталійовича. Де-не-де валяються чорні шишечки.
— Терпимо. Красиве дерево, особливо восени. На всю вулицю видніється: яскраво-жовто-коричневе. Вже всі дерева голі, а воно одне з листям.
— Ось ще один оригінал, — показує. — Це черемха. Ми її привезли з Уралу десь у 1985 році. Посадив з зернятка. Дерево з більшою ягідкою, ніж наша черемха. На Уралі воно харчове, тут — для краси і аромату. У мене зараз три таких.
* * *
У Прилуках багато в кого у дворах ростуть катальпи (як і в Чернігові. — Авт.). Ще — уксусне дерево або сумах. Під парканами з вулиці багато понасаджували. Сумах розростається швидко. У нас дерево декоративне, а в Грузії з нього роблять приправу. Оці червоні свічки перемелюють на кавомолках. Вони мають кислий смак і йдуть як приправа до м’ясних і рибних страв. І ще каштани в дворах ростуть. Білі, рожевих немає.
Тюльпани на деревах розцвітають на восьмому році
Тюльпанове дерево
Олександр Козик з Прилук, власник готелю «Олександрія», насаджав декоративних квітучих дерев у дворі готелю.
— Була промислова зона. Коли будувався готель, старий грунт вивезли, завезли чорнозем. Є розплідник «Хмелева» в Західній Україні. Хлопці працювали в Штатах на фермах, де вирощують дерева. Мені пощастило на них вийти в перший же рік. Ці наші дерева були малюсінькі: 15, 20, 30 сантиметрів. Посадили років вісім тому. І всі прийнялися.
З листяних — тюльпанове дерево. Вісім років потрібно чекати, доки зацвіте. Цього року нашому якраз буде вісім. Квіти схожі на магнолію, рожеві.
Павловнія є. Лілові квітки, гарні, дуже добрий медонос. Павловнія швидко росте. Ми його обрізаємо, а воно відростає.
Є деревовидний гібіскус або суданська троянда — чай каркаде з нього роблять. Щороку цвіте. Фіолетові,квіти, схожі на наші мальви.
Найцікавіше для озеленення — платани, — вважає Олександр Дмитрович. — Американські платани, їх ще називають «бесстыдница», у нас не вимерзають. Швидко ростуть, дають прекрасний аромат і тінь. Я посадив у Прилуках більше двох десятків, з Угорщини привіз.
Платанові алеї просто унікальні. Запах південний, неповторний. В Барселоні, як ідеш, надихатися не можна. Гарна крона, листя. Платани пил збирають.
Два-три платани господар може у себе в дворі висадити. Під час цвітіння бджола летить.
— Раніше з декоративного тільки каштани в дворі саджали. Або бузок.
— Я б не рекомендував. З кінськими каштанами зараз проблема — вони хворіють (мучниста роса). До червня листя іржею береться. В нас вони просто не будуть рости.
Рожеві не хворіють. Але вони дорогі, один коштує 300 євро.
А бузок квітне тиждень-два, а далі — це просто негарні кущі.
Є в нас на території готелю унікальне дерево — метасеквойя (з родини кипарисових). Ширина стовбура досягає чотирьох-п’яти метрів. Але треба почекати пару тисяч років.
— Що з цього ви саджали в себе вдома?
— Хвойні. Туя гігантська, канадські, голландські ялини. І шикарна чорна австрійська сосна.
— Чому не листяні, квітучі?
— Будь-яка хвоя, ялівець, дає сильний аромат. Листя не падає, а дерево стоїть вічнозелене.
Є клен сріблястий, клен червоний.
Всі паркани у нас зарослі японським виноградом. Він росте по стінах.
Ще можна посадити у дворі
Азиміна або бананове дерево. Квіти червоно-м'ясного кольору і з таким же ароматом, для приваблення комах. Якщо пощастить, можна дочекатися плодів розміром з банан. Примхливе, але виростити можна (є в приватному секторі в Чернігові). Саджанець на сайті catalpa.com.ua — 214 грн.
Пахнуть добре
Дерево конвалії (галезія) цвіте білими ароматними дзвіночками. Вгору у нас виростає не вище п’яти метрів. Квітнути починає на 6-8 році. А після суворої зими може не зацвісти. На agro-market.net пропонують саджанець по 243 грн.
Ціна саджанця сумаху — 415-525 грн (180 і 200 см), катальпи — 1350-2500 за деревця висотою 350 см (різна ширина стовбура).
На сайті тієї ж «Хмелеви»: тюльпанове дерево коштує 760-965 грн за саджанець 120-170 см, гібіскус — 265 грн (70 см). Сайт vseroste.com.ua пропонує: гібіскус за 70 грн (висота не вказана), павловнію — 415 грн за деревце 40 см.
«Ялинка у дворі росте, всю сім’ю у могилку зведе»
Є приказка: «У березовому гаю — веселитися, у сосновому бору — молитися, у ялинковому лісі — повіситися». Багато хто вірить, що дерева мають енергетичний вплив на людей.
В останні роки пішла мода на Новий рік купувати ялинку в горщику. Щоб згодом її висадити у землю. Звісно, у дворі або біля дому на дачі (а що ж, за неї гроші заплачені!). Як це, десь в іншому місці посадити?
Та знаючі люди не радять. Пам’ятаєте прикмету: «Ялинка у дворі росте, всю сім’ю у могилу зведе»? Говорять, що сосни і ялинки «харчуються» позитивною енергією, приносять на дворище розлад та хвороби.
До тих, яким місце за парканом, відносять і горіхи. Вважається, що у них важка енергетика.
Та це так чи ні, хтозна. Але листя з них падає ого-го скільки! Замучишся прибирати. Зате плоди смачні і корисні, а ще їх можна здати і заробити грошей.
За однією з легенд Іуда, який зрадив Ісуса Христа, повісився на осиці. З того часу її листя стало тремтіти від найменшого вітерцю. А дерево набуло властивостей магічної зброї, здатної вражати упирів (їм в груди втикають осиковий кілок). Місце цього дерева у лісі.
Небажані у дворі і дуби. З одного боку, це дерево — символ довголіття. Проте воно підтримує тільки сильних тілом і духом. З іншого, кажуть, варто одному з членів сім’ї захворіти, як дуб моментально висмокче з нього залишки життєвих сил. В найбільшій небезпеці опиняється голова родини. Дуб намагатиметься позбутися його. Також коріння дуба настільки потужне, що може похитнути фундамент найближчої споруди.
З берези можна сік точити, бруньки збирати, віники робити. Вона захищає обійстя. Але рости повинна за огорожею, біля хвіртки.
Туя асоціюється зі смутком і журбою, з небіжчиками і кладовищем. Адже саме її часто висаджують біля могил на цвинтарях. За переказами, ні в якому разі не можна її тримати біля двору, де живе молода дівчина. Ця рослина відлякує женихів.
Верба (плакуча) — небажаний сусід. Говорять, хто посадить вербу, помре в той же рік. Старі люди казали: «Плакуча верба під вікном — готуй заступ для похорону».
А от щодо тополі, — ніякої містики, лише прагматика. Саме тополі з корінням вириває шквальний вітер. Якщо дерево впаде на хату, капець покрівлі. Тополиний пух літатиме: ні вікно відчинити, ні подихати спокійно (у багатьох алергія).
Олена Гобанова. Повір'я вивчала Валентина Остерська, тижневик «Вісник Ч» №10 (1817), 11 березня 2021 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.