Все частіше чернігівці зіштовхуються з випадками шахрайства у інтернеті. Особливо – під час купівлі-продажу товарів онлайн. Як уникнути неприємностей розповів старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам в Чернігівській області Дмитро Поперник. Він закликав людей бути обережнішими і розповів про те, як розпізнати шахрайські дії.
Фальшиві сайти
Одним із різновидів Інтернет-шахрайства є фішинг. Це коли зловмисник отримує цінну інформацію, маскуючись під надійне джерело. У подальшому ця інформація може бути використана для доступу до банківських рахунків, пристроїв, акаунтів та мереж користувача.
– Серед найпоширеніших способів фішингу є фальшиві веб-посилання. Наприклад, на популярному сайті з купівлі-продажу товарів шахрай починає листування і для обговорення додаткових деталей пропонує перейти у месенджер чи соціальні мережі.
Після цього зловмисник надсилає веб-посилання, здавалося б, на надійне джерело. Це може бути всім знайома служба доставки. Однак насправді перехід за таким веб-посиланням веде на зловмисний веб-сайт – двійник надійного легального сайту, розміщений за схожою електронною адресою (доменом), – говорить Дмитро Поперник.
Правила безпеки
Ще один поширений різновид шахрайства – голосовий та текстовий фішинг. Зловмисники телефонують, або надсилають людям повідомлення про те, що їх банківський рахунок заблоковано. Це спонукає потенційних жертв подзвонити на вказані номери телефонів або зайти на веб-сайт, що контролюється шахраями, і залишити конфіденційну інформацію.
Кіберполіцейський радить дотримуватися таких правил безпеки під час купівлі-продажу товарів в Інтернеті:
— використовувати антивірусне програмне забезпечення;
— уважно перевіряти електронну адресу сайту, звертаючи увагу на кожний символ. У разі виникнення сумнівів у надійності ресурсу бажано не робити жодних операцій на таких сайтах;
— бажано здійснювати фінансові операції на перевірених сайтах або на офіційних сайтах банківських систем;
— не здійснювати платежі через Інтернет-сайти, які не мають захищеного з’єднання (у назві має бути «https://», а не «http://» та значок «замочок» зліва від електронної адреси сайту;
— у жодному випадку не повідомляти дані банківських карт, паролі та інші дані, що можуть використовуватися для підтвердження платежів;
— у разі купівлі на сервісах з розміщення оголошень обговорювати деталі лише у чаті цієї платформи, не переходити у месенджери чи соціальні мережі. Не переходити за посиланнями співрозмовників, якщо вони викликають підозру;
— оплачувати замовлений товар лише після його отримання та перевірки якості і стану.
***
Поліція нагадує, що купувати товари потрібно лише на перевірених сайтах та обирати післяплату.
Також необхідно уважно перевіряти назву вебресурсу, оскільки відмінність може означати, що ви потрапили на фішинговий сайт.
Крім цього, на сайті кіберполіції у розділі «Стоп фрауд» можна перевірити невідомий номер, банківську картку чи посилання на сумнівний сайт. Можливо, шахраї вже є у базі кіберполіції.
шахрайство поліція фішинг кіберполіція