Мабуть, усі ми періодично зіштовхуємося з нелегким вибором – відправити непотрібну з різних причин річ до смітника або покласти у глиб шафи, так би мовити, до кращих часів. А раптом знадобиться. Із часом, коли місця для таких «відкладених про запас» речей стає замало, ми переносимо їх на горище, до підвалу, на балкон або ж до дачного будиночка. Там вони й осідають в очікуванні, коли знову стануть у пригоді. Однак давайте дивитися правді в очі – більшість із них ми ніколи не візьмемо до рук.
Утім більшість із таких речей, що просто вийшли з моди, із яких виросли діти або ж вони просто нам набридли, можуть отримати друге життя. Непотрібні для вас, але необхідні для когось речі в Чернігові приймають як волонтерські організації різного спрямування, так і державні установи. Повірте, потреба в них є завжди.
Сім днів на тиждень, 24 години на добу
Мабуть, найдавніша організація, що займається всебічною допомогою нужденним у світі, – це Товариство Червоного Хреста. Його представництво є й у Чернігові. Волонтери товариства займаються адресною допомогою. Крім одягу організація охоче приймає, наприклад, скатертини, книжки та посуд.
Раніше в цієї організації був графік прийому речей. Так, віднести їх можна було за адресою проспект Миру, 44 (1-й поверх міської лікарні), з 10-ї ранку до 14-ї години дня, заздалегідь передзвонивши, та дізнатись подробиці за номером 677-138.
Однак нещодавно прийом став цілодобовим. Так, на вході до центру відкрився перший у Чернігові спеціальний контейнер. Принести до нього речі можна в будь-який день та час доби, уже не прив’язуючись до графіка роботи установи.
Щодня волонтери перебирають уміст контейнера та розподіляють його. Щось іде на склади і чекає своїх майбутніх власників там. Щось передається іншим схожим організаціям. Так, до Червоного Хреста нерідко звертається той же департамент соціального захисту. А під час загострення бойових дій на Донбасі значну частину речей передавали людям, які опинилися без даху над головою.
За словами Оксани Мудрої, найчастіше до організації по речі звертаються родичі та друзі лежачих хворих, які не можуть дозволити собі памперси. Як правило, вони беруть речі з бавовни, які потім можна легко випрати. На постійній основі приходять і безхатьки, та самотні люди, що живуть за межею бідності.
За дитячими речами приїздять багатодітні родини із сіл та невеликих містечок. Нерідко до Червоного Хреста приходять і представники ромської громади.
Однак, перш ніж принести яку-небудь річ, переконайтеся, чи відповідає вона двом основним правилам – чистоті й цілісності. Так, вона банально має бути не брудною і не потребувати ремонту. Тобто в ідеалі її можна взяти й одягнути без додаткових маніпуляцій.
Власника знайдуть завжди
Іграшки, дитячий та підлітковий одяг і взуття (утім, на цьому список необхідного не обмежується) приймає Обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, який міститься на першому поверсі триповерхового будинку за адресою вул. Шевченка, 21. Крім того, там охоче візьмуть і одяг «дорослих» розмірів, адже чимало з підопічних центру, незважаючи на юний вік, високі на зріст. Подробицями можете поцікавитись за номером 77-89-84 або 77-89-58.
Проте, оскільки в основному підопічні центру – це молоді люди, не варто приносити явно старомодний одяг. Наприклад, класичні брюки. Їх банально ніхто не візьме.
Трошки вище вулицею речі приймає громадська організація «Суспільна служба України», яка знаходиться в КМЦ «Інтермеццо» (вул. Шевченка 9). Як правило, найбільше вони потребують допомоги у вигляді медичного інвентарю (милиці, ціпки, коляски). Приймати велику кількість речей організації не дозволяє замала площа приміщення. Тому вони надають адресну допомогу конкретним людям, у відповідь на конкретні прохання. Чи є у вас річ, яка потрібна комусь прямо зараз? Дізнайтеся за номером 063 236-18-03.
Буквально все, що може знадобитися жителям сільської місцевості, охоче приймуть у відділенні організації надання адресної натуральної та грошової допомоги терцентру Чернігівського району. Він розміщується на просп. Миру, 116-А, каб. 5 (будівля департаменту соціального захисту). Речі, які потрапляють до цього центру, передаються нужденним жителям сіл. Крім того, тут формується база зимового одягу. Тобто якщо ви вирішили позбутися зимової куртки влітку, сміливо можете нести її до цього центру. Вона точно знайде собі нового власника. Попередньо дзвоніть туди за номером 5-99-17.
Аналогічні центри, але вже для збору допомоги жителям Чернігова, працюють за адресами вул. Рокоссовського, 18 (номер телефону 64-83-11), та вул. Текстильників, 25 (номер телефону 66-75-48). Утім до них також варто спочатку зателефонувати та дізнатися, чого саме нині потребують ці центри.
Допомогти непотрібними речами можна не тільки людям. Так, на постійній основі приймають речі (до слова, не обов’язково в хорошому стані) в організації «Зоошанс», яка надає всебічну допомогу братам нашим меншим, що опинилися в скрутних ситуаціях. Зооволонтерам потрібні футболки всіх розмірів для попон (після стерилізації), великі теплі речі, пледи, ковдри, постільна білизна для підстилок, нашийники, повідці, кігтеточки та лотки для кішок. Усе це необхідно для нормального повноцінного надання допомоги тваринам, що знаходяться на перетримці або у ветеринарних клініках.
Допомогу можна передати, зателефонувавши керівнику «Зоошансу»: 093 585 54-22.
Звичайно, це не повний перелік усіх можливих місць та організацій, до яких можна передати непотрібні вам, але необхідні комусь речі. До того ж хтось потребує цього більше, а хтось менше. Головне – пам’ятайте, що, перш ніж відправити щось до смітника або запроторити на віки вічні до дачного будиночка, де непотрібна вам річ лише буде займати місце та припадати пилом, поцікавтеся, чи не знайдеться для неї новий власник, якому вона точно стане у пригоді.
Якщо ви вирішили поділитися своїми речами з нужденними, вам варто знати кілька обов’язкових вимог, які ставлять усі організації: речі мають бути чистими, не надірваними, не зламаними, тобто такими, які можна використовувати одразу після отримання, за принципом «взяв і одягнув». До того ж, аби не створювати незручностей волонтерам чи соціальним працівникам, перед візитом заздалегідь поцікавтесь, чи є потреба саме в тих речах, які ви плануєте віднести.
Віддати непотрібну річ можна й самостійно. Так, у соціальній мережі «Фейсбук» існує спільнота «Хочу подарувати Чернігів». Там усі бажаючі можуть розмістити оголошення, доклавши до нього фотографію непотрібної вам речі. До слова, це хороший варіант для тих, хто хоче віддати щось нестандартне як для волонтерських організацій. Наприклад, старий фотоапарат або меблі. Є розділи безкоштовних товарів і практично на всіх відомих сайтах оголошень.
Червоний хрест непотрібні речі гуманітарна допомога,