Шерстянка – чернігівський район, про який ходять «легенди», які не надто сприяють позитивному іміджу цієї місцини. Певним чином Шерстянку можна порівняти з «островом», який з’єднується з іншими частинами міста мостом через залізницю, підземним переходом «на Музикалці» та «прорізаним» проїздом біля КСК.
Мабуть через віддаленість Шерстянки за 2,5 роки, що минули з облоги Чернігова російсько-білоруськими окупантами, ви, найімовірніше, не чули про проблему єдиної в цьому мікрорайоні спортшколи, яку зруйнували росіяни. Та і ми про це дізналися ледве не випадково: автор цього матеріалу гуляв по Шерстянці і раптом помітив значно пошкоджену будівлю, яка при цьому виділяєтеся серед інших новим дахом, пластиковими вікнами та… майже зруйнованою стіною.
Тож про спортшколу на Шерстянці, яка мала стати сучасною «перлиною» цього мікрорайону, але була перетворена ледве не на руїни, перспективи відбудови та головне – гроші, читайте матеріалі Чернігівського онлайн-журналу «PECHERA.info».
Нова надія
У спортшколі на Шерстянці (юридично, це було одне з приміщень КПНЗ «КДЮСШ № 2» Чернігівської міської ради), переважно, займалися настільним тенісом та трохи волейболом. І доволі успішно: як нам розповіли у спортшколі, діти, котрі тут навчалися, ставали призерами обласних змагань. Але був у спортшколі не тільки спорт. Тут же розташовувалася філія школи мистецтв імені Боднарука.
Але є важливе «але»: на початок повномасштабного вторгнення спортшкола не працювала. Тут тривав ремонт.
— Відповідно до розробленого і затвердженого проєкту планувалося виконати роботи з влаштування скатної покрівлі, заміни вікон та зовнішніх дверей на енергоефективні, утеплення стін, утеплення даху, оздоблення внутрішніх приміщень, заходи по забезпеченню доступу маломобільних груп населення, заміни системи опалення, встановлення ІТП (індивідуальний тепловий пункт, — прим.), заміни мереж водопостачання та водовідведення, заміни системи електрозабезпечення та освітлення в межах будівлі, облаштування системи блискавкозахисту, системи пожежної сигналізації та оповіщення, зв'язку та комунікації, — розповідає заступник міського голови Чернігова Сергій Фесенко.
Дійсно, тендер на капремонт спортшколи на Шерстянці оголосили ще у серпні 2021-го року. На торги заявилися дві фірми – чернігівські ТОВ «УТБ-Інжиніринг» (саме ця компанія виконувала реконструкцію Красної площі) та ТОВ «ЕКО Комфорт Групп» (ця фірма, за даними системи «Youcontrol» наразі реконструює капличку на Яцево).
Найменшу ціну запропонувала «ЕКО Комфорт Групп». Вона і мала реалізувати проєкт за 21 мільйон 607 тисяч 141 гривню.
За початковим планом ремонт мали закінчити у серпні 2022-го. Але графік кілька разів зсовувався. Буквально 22 лютого 2022-го року були опубліковані чергові зміни до договору, відповідно до яких роботи мали закінчити аж у квітні 2023-го року.
З 21,6 мільйонів витратити до облоги встигли 5,8 мійльонів.
Візуально, навіть зараз помітні нові (хоч і пошкоджені війною) вікна та дах – тож роботи тут справді велися.Реалізацію проєкту в міській раді оцінюють у 23,81%.
«Вбита» перлина
Четверте березня 2022-го року. Саме цей день став роковим для спортшколи на Шерстянці. 4 березня сюди влучив російський снаряд.
— Це вам не розповісти! – так реагує на прохання згадати обстріли тих днів мешканка Шерстянки Віра Федорівна. – В нас тут літало, стріляло. Кожного дня. Це було страшне! Ми сиділи у підвалі. Це було жахливо.
У результаті влучання були зруйновані частина несучої стіни, вікон та стропильної системи (простіше кажучи, перекриття даху), пошкоджений фасад, внутрішнє спорядження. А у стінах з’явилися тріщини:
— Згідно акту візуального огляду пошкодженого об'єкту від 20.05.2022 року, за результатами огляду будівлю включено до переліку зруйнованих та значно пошкоджених об'єктів. На теперішній час об'єкт вважається не придатним для використання за своїм призначенням, — розповідає директор КПНЗ «КДЮСШ № 2» Андрій Філоненко.
У квітні 2023-го року контракт з «ЕКО Комфорт Групп» на капітальний ремонт спортшколи було розірвано. У міській раді це пояснюють тим, що через значні пошкодження будівля потребувала додаткових коштів на відновлення, а грошей на фінансування будівництва не знайшлося.
Спортшкола потрібна
На майданчики за 14-ою школою, яка паркан-у-паркан з’єднується зі зруйнованою спортшколою, граються діти. З ними прийшла мама – пані Оксана. Жінка з коляскою слідкує за молодшою дитиною та дивиться як ганяють м’яча хлопці:
— Я знаю, що спортшкола довго стояла, почали робити вікна. Почали ставити вікна і прилетіло. Так образливо – тільки почали щось робити… Будівля ж велика, хороша. Спортшкола потрібна – тут (на Шерстянці, — прим.) особливо нічого і немає… — говорить пані Оксана (фотографуватися вона не захотіла).
Згодна з пані Оксаною і інша місцева жителька Віра Федорівна, котру зустрічаємо біля спортшколи:
— В нас же більше немає спортшколи. Тільки ця. Треба дітей чимось займати. Чого будівля буде стояти? А діткам треба воно, займалися б ходили. В нас же житловий масив величезний, дітей – море. Тож, може, вони б і займалися. Тож думаю, що воно треба, — каже жінка.
Те, що питання відновлення є актуальним для мікрорайону, визнають і у спортшколі, і у міській раді. Як зазначає директор спортшколи Андрій Філоненко, освітяни подавали інформацію про пошкодження школи у різні інстанції від департаментів ОВА до агенції з відновлення та міністерства спорту.
— Інформацію щодо пошкодження та необхідності відновлення об'єкту подавалася до Міністерства молоді та спорту України, Міністерства розвитку громад та територій України, Департаменту економічного розвитку Чернігівської області. Також подавалася до Департаменту сім'ї, молоді та спорту Чернігівської ОДА, Національної агенції з відновлення, — каже Андрій Філоненко.
У міській раді додають, що ще у 2022-му році управління капітального будівництва розробило проєкт капітального ремонту з усунення аварії у пошкодженій російсько-білоруськими окупантами спортшколі. «Зазначеним проєктом передбачено виконання будівельних робіт для усунення пошкоджень об'єкту, що виникли внаслідок обстрілу», — кажуть у міськраді.
У цінах 2022-го року вартість відновлення оцінювалася у 5 мільйонів 13 тисяч 690 гривень. І, хоча 5 мільйонів на дорозі точно не валяються, це не найбільші гроші у сучасному світі. Для порівняння, влітку цього року міське управління ЖКГ оголосило тендер на поточний ремонт та обслуговування мереж зовнішнього (читай – вуличного) освітлення у Чернігові. Виграло цей тендер комунальне «Міськсвітло» — ціна договору 12,6 мільйонів гривень.
Хоча, дивлячись на спортшколу та навіть зазирнувши у середину, здається, що 5 мільйонами все не обійдеться і, аби школа запрацювала, вкладати доведеться значно більше. Хто буде вкладати – на жаль, не зрозуміло.
— Наразі невідомо, за чий рахунок та в які терміни відбудеться відновлення закладу, оскільки в бюджеті Чернігівської міської територіальної громади відсутні кошти на реалізацію згаданого вище проєкту, — визнає Сергій Фесенко.
Відділення настільного тенісу, яке раніше було на Шерстянці, наразі займається в іншій будівлі спортшколи – на вулиці Захисників України. Це неподалік магазину «Турист», тобто геть на іншому кінці міста.
Хотілося б вірити, що наш матеріал приверне увагу до проблеми відновлення єдиної спортшколи Шерстянки, і це питання активізується. Врешті-решт, якщо спортивний світ цього року дивився як росіяни та білоруси змагаються на Олімпіаді та Паралімпіаді у Парижі, то чому б цьому спортивному світові не допомогти відновити спортшколу у Чернігові, яку російсько-білоруські окупанти зруйнували? Хоча б так.
Будемо сподіватися, що ми ще напишемо репортаж про відкриття спортшколи на Шерстянці після її відновлення. А спортсмени з Шерстянки принесуть Україні олімпійське «золото» у настільному тенісі. Мрія амбітна. Але чому б і ні?
Сєргєй Карась, спеціально для Чернігівського онлайн-журналу «PECHERA.info»
Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
— в TELEGRAM
— у VIBER
— в INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!
Джерело: 0462.ua