Все ж не даремно колись казали, що в жовтні з сонцем треба прощатися і ближче до печі підбиратися. Примовляли й таке: «у другого осіннього місяця всяка погода є: він і сіє-віє, і крутить-мутить, і припікає, і дощем поливає». А середульший місяць осені дійсно непередбачуваний. Є в його арсеналі погода на будь-який смак, тому й треба постійно стежити за прогнозами, щоб у негожу днину в халепу не втрапити, а дні погожі використати з користю. Тиждень, що минає, ще раз нагадав, що настала вже справжня осінь. Як повідомляли в Чернігівському обласному центрі з гідрометеорології, на погоду області впливав антициклон з північного сходу, тому зберігалась прохолодна погода без опадів, вночі та вранці на поверхні ґрунту та на висоті 2 см над ним відмічались заморозки інтенсивністю 1-5°. А що ж далі буде з погодою? Синоптики прогнозують наступне.
8 жовтня по Чернігівській області буде мінлива хмарність, без опадів, вітер східний 3-8 м/с. Температура: вночі від 3º морозу до 2° тепла, вдень 9-14º тепла. По Чернігову також буде мінлива хмарність, без опадів, вітер східний 3-8 м/с. Температура: вночі 0-2º морозу, вдень 12-14º тепла.
На вихідні, 9 та 10 жовтня, прогнозується мінлива хмарність, без опадів. Вітер північно-східний 3-8 м/с. Температура: вночі від 3º морозу до 2º тепла, вдень 9-14º тепла.
11 жовтня очікується погода без опадів, а 12 жовтня пройде невеликий дощ. Температура: вночі 11 жовтня від 2º морозу до 3º тепла, 12 жовтня 1-6° тепла, вдень 10-15º тепла.
Народний календар
7 жовтня вшановується пам'ять святої Фекли, яку в народі ще називали Фекла-Заревниця. Зазвичай цього дня забирали з городу моркву та буряк. Щоб дізнатись про майбутню зиму, спостерігали за дубом: якщо вродило багато жолудів, то вважалося, що це – до теплої зими.
8 жовтня відзначається Представлення преподобного Сергія, ігумена Радонежського. Наші пращури підмітили: якщо на Сергія перший сніг випаде, то зима прийде через місяць, якщо ж цього дня була сприятлива погода, то збережеться вона ще на три тижні.
9 жовтня відзначається день пам'яті апостола Іоанна Богослова. Колись цього дня примовляли: «Якщо на Богослова йде сніг, то зима ввійде в свої права вже на Михайлів день (21 листопада)». Ще розповідали й про такі прикмети: якщо 9 жовтня «ліпить» дощ зі снігом, то з середини січня і до середини лютого варто тричі чекати сильної відлиги, а якщо сонячно і тепло – липень буде дощовим і холодним.
10 жовтня вшановується пам'ять преподобного Саватія Соловецького, одного із зачинателів Соловецького монастиря. Саватія у народі називали Бджолярем – цього дня закінчували прибирати вулики на зимівлю, примовляючи: "Бджолина матка відносить ключики від літа в далекі краї". Примічали: якщо на Саватія гримітиме, то зима буде безсніжною, короткою і м'якою.
11 жовтня відзначається день пам'яті Іллі Муромця. Історики вважають, що народився билинний герой на Чернігівщині, в селищі Моровійськ (нині – село Моровськ Козелецького району), яке було розташоване поблизу старого «Дукового шляху» (веде з Чернігова до Києва). Погоду цього дня визначали за інеєм: якщо вранці його було багато – бути сухій, сонячній погоді впродовж кількох днів.
Знову золото осінь розмінює на мідяки.
І кульгаві вітри, наче пси, розбрелися в дороги.
Доторк часу, холодний, як доторк чужої руки –
Неминучості знак, сипле листя пожовкле під ноги…
Андрій Навродський
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.