Два тижні тому, 6 липня о 05:40 чернігівські рятувальники отримали повідомлення про пожежу в квартирі №2 на першому поверсі п'ятиповерхівки, що на проспекті Миру, 157А. Загорання помітили сусіди та викликали вогнеборців. За їх інформацією, коли вони прибули на місце пригоди, то там вже спостерігалося горіння в одній із квартир та щільне задимлення сходової клітини.
Одночасно з гасінням пожежі вогнеборці евакуювали з під’їзду 7 мешканців будинку, серед яких одна дитина. Рятувальники за 10 хвилин змогли локалізувати пожежу, а ось на повну її ліквідацію пішла ціла година. На щастя, обійшлося без жертв і постраждалих.
Пожежники у своєму прес-релізі зазначають, що причини пожежі встановлюються, але сусіди впевнені, що це був підпал квартири її власником, який, на їхню думку, можна було попередити. За словами мешканки 10-ї квартири Ніни Подкидишевої, сусід, у якого загорілася квартира, не дебоширив, хоч і випивав частенько.
— 5 липня ввечері я вийшла на двір та почула якісь крики у під’їзді. Як виявилось, це кричав наш сусід з 2-ї квартири, і з матюками заявляв, що сусідка з квартири №4 травить його газом. Він взяв мене за плечі і хотів завести у квартиру аби я в цьому пересвідчилась. Я сказала аби він мене не чіпав, а на сходовому майданчику ніякого запаху газу не було.
Після цього він почав кричати: «Так я вас всех подорву, весь дом взорву». Після цього я піднялась до тієї сусідки з 4-ї квартири, і розповіла, що з Петром ось таке коїться. Вона сказала, що він до неї кілька годин тому заходив і хоч був трохи збуджений, але нічого подібного не казав. Алкоголем від нього не пахло, хоч і випивав він частенько, можливо був «під кайфом».
Викликавши поліцію, жителі цього будинку чекали на них біля під’їзду майже годину. За словами Ніни Подкидишевої, коли правоохоронці до них все ж підійшли, то не представились, і одразу пішли говорити з сусідом. Але оскільки він зачинився у квартирі, то розмова була через вікно. Поговоривши з патрульними, сусід пішов в іншу кімнату, а поліцейські зібрались йти.
— Ми їм кажемо куди ж ви, а якщо він нас завтра і справді підірве. На що вони відповіли: «Ну так ми завтра і прийдемо», — розповідає пані Подкидишева.
Жителі будинку впевнені, що вже вранці наступного дня сусід виконав свою погрозу і підпалив квартиру, завдавши шкоди здоров’ю та майну сусідів. Так це чи ні ми дізнавались у речниці головного управління поліції в області Наталії Слабеняк. За її словами, чоловіка поліція не затримувала і поки він не є підозрюваним, але кримінальне провадження за фактом пожежі вже відкрито.
— За фактом пожежі відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 270 (Порушення пожежної або техногенної безпеки, яке заподіяло шкоду здоров’ю та майну людей у великому розмірі). Винуватцю загрожуватиме позбавлення волі на строк до трьох років. Слідство триває, — зазначає пані Наталя.
У свою чергу в патрульній поліції області нам пояснили, що поліцейські в тому випадку не могли діяти ніяк інакше, бо сусід вів себе абсолютно адекватно.
— Наші патрульні дійсно приїжджали на виклик жителів багатоповерхівки на проспекті Миру, 157А. У рапорті патрульних поліцейських зазначено, що коли вони приїхали, чоловік був удома і до квартири їх не впустив. Говорив він з поліцейськими через вікно, був спокійним, його поведінка відповідала тим обставинам і ніяким чином не виділялась.
Чоловік назвався як його звуть, надав свої дані, і зазначив, що у нього з сусідами є певний конфлікт і тому вони на нього нібито намовляють. Проте жодних претензій щодо своїх сусідів він поліції не виказав. На цьому і закінчилося спілкування між поліцейськими та жителями цього будинку, — говорить прес-офіцер патрульної поліції області Віталій Копистко.
Також він зазначив, що так як поведінка чоловіка була абсолютно адекватною та відповідала тим обставинам, то поліцейські не могли викликати медичну бригаду задля оцінки його психічного стану, бо для цього не було жодних підстав.
— Якби патрульні самі чули і бачили заклики до підриву будинку, то вони звичайно б одразу дзвонили в 103 і викликали би бригаду для такої людини. Якби поряд буди родичі цього чоловіка, які б підтвердили, що в нього є певні психічні розлади або ще щось, то поліцейські могли б зателефонувати лікарям, а вже вони вирішували б чи дійсно йому потрібна госпіталізація. У разі якщо поліцейські не дотримались би інструкції та вимог законодавства, то вже на них могли б відкривати провадження за перевищення службових повноважень та влади, — зазначає пан Копистко.
Окрім цього, сусіди жаліються на недопрацювання правоохоронців ще в кількох моментах. На дверях квартири № 1, що навпроти тої, де сталася пожежа, встановлено камеру відеоспостереження. З її допомогою були зафіксовані неадекватна поведінка та погрози сусіда ввечері 5 липня, а також момент загоряння квартири №2 вже 6 липня. Житель цієї квартири Олександр пропонував, слідчо-оперативній групі, яка працювала на місці виникнення пожежі, надати відеозапис, але ця пропозиція чомусь їх не зацікавила.
Також на місці пожежі рятувальниками було знайдено пенсійне посвідчення невідомого жителям будинку чоловіка 1947 року народження, яке було передано представникам слідчо-оперативної групи. Але до матеріалів справи його не долучили і залишили на вулиці біля під’їзду. Це посвідчення знайшла Ніна Подкидишева і вже потім 11 липня передала його представникам патрульної поліції.
— Ми складаємо колективну скаргу до поліції з приводу бездіяльності їхніх працівників, подивимось який з цього буде результат, — говорить жителька будинку Ніна Подкидишева.
Ми слідкуватимемо за розвитком подій у цій історії, а також в одній із наступних публікацій разом із досвідченим юристом розкажемо Вам як реагувати, якщо сусід загрожує життю кількох десятків родин.
пожежа будинок рятувальники поліція скарги квартира