Покажи язик: він розкаже про хвороби і не тільки про них

154

Показувати язик вважається непристойним. Можливо тому, що він кольором, формою дуже промовисто розказує про нас. Справжній лікар по язику діагностує хвороби.

Михайло Фанта: «Жовтий і сухий — запалення очеревини (перитоніт) чи апендицит, чи кишкова непрохідність»

— У здорової людини язик має бути блідо-рожевий — пояснює Михайло ФАНТА, медичний директор, хірург Срібнянської центральної лікарні (колишньої ЦРЛ). — Без нальоту. Без вкраплень. Гладенький. Хіба трошки шершавий, бо пупиришки на ньому є.
— Улітку і взимку язик різний?
— Чи сонце світить, чи дощ іде, чи холодно, чи жарко — однаковий. У роті сидить і хай сидить, як собака в будці. Чим спокійніше його в роті держиш, за зубами, тим тобі краще. Чим більше починаєш висовувати і щось молоти, тим тобі гірше, — сміється.
— Колір язика змінюється при хворобі, — продовжує Михайло Васильович. — Може бути обкладений, блідий, з білим нальотом, жовтим, сірим. В залежності від того, яка хвороба в животі. Язик — це дзеркало черевної порожнини, шлунково-кишкового тракту. Якщо обкладений сірим нальотом, це печінка хвора. Якщо жовтий і сухий, аж потрісканий, — запалення очеревини (перитоніт); апендицит, кишкова непрохідність. Гостра хірургічна патологія, коли язик сухий. При кишковій непрохідності, панкреатиті (запаленні підшлункової залози), гастриті, виразковій хвороб і — язик яскраво-червоний, він і сухий тоді буде.
— Діткам, які погано розмовляють, треба робити зарядку язика. Скрутити в трубочку, дістати верхньої губи, ніби злизати варення, упиратися язиком у щічки, крутити ним, як маятником. Чи дійсно ця гімнастика може сильно вплинути на мову?
— Може. Але дитину треба показати щелепно-лицьовому хірургу. В обласній лікарні є такі фахівці. Основна причина може бути в короткій вуздечці язика. Це складка слизової оболонки, яка з’єднує дно порожнини рота з нижньою поверхнею язика. Її треба підрізати, і тоді мова може покращитися. Тоді вже — вправи, тоді вже — заняття з логопедом, спеціалістом з вимови.
Володимир Ломаковський: «Географічний — можна діагностувати грибкову патологію»
— Язик географічний, неоднаковий — можна діагностуваїи грибкову патологію, — говорить Володимир Ломаковський, завідувач хірургічним відділенням Городнянської міської лікарні (колишньої районної). — Грибки є всюди. Вони розвиваються, коли імунітет ослаблений. При ВІЧ, інших інфекціях. Або при навантаженні антибіотиками. Наприклад, гангрена. Супутній діабет. Людина отримує масивні антибіотики 10 днів чи більше. Потім каже, що пече язик. Пивимося — нерівномірний. Частина біла, частина червона. Це ознаки грибкової суперінфекції. Тобто інфекції, яка іде вслід іншій.
— Географічний язик—це коли злущується епітелій (верхній шар), сосочки нерівними місцями, то там, то там, — деталізує Леонід Ващук, заслужений лікар України. Очолював стоматологічне (щелепно-лицьове) відділення Чернігівської обласної лікарні. Зараз на пенсії. Відпочиває на дачі з онуком. — Географічний — це міняється і колір. Буває червонуватий, бліднуватий, обкладений місцями нальотом, а місцями, де злущується епітелій, буде червоний.
Віктор Куниця: «Бувають такі довгі, що ой-ой»
— Язик промовистий залежно від довжини, — жартує Віктор Куниця, генеральний директор Чернігівського районного Центру первинної медико-санітарної допомоги, стоматолог за фахом. — Бувають такі довгі язики, що ой-ой-ой.
Колір язика залежить не тільки від здоров’я чи нездоров’я, а й від роду занять, — і жартома, і всерйоз продовжує Віктор Михайлович. — Якщо ви торкалися рота шариковою ручкою, на язику буде колір пасти. Якщо хімічний олівець слюнили, там буде хімія. Уже, певно, хімічні олівці й не випускають.
У наддніпрянських селах майстра-човняра не можна було уявити без хімічного олівця. Олівець — за вухом, у руках — сокира. .. Олівцем робилися найточніші помітки на дереві.
Стоматологи теж користувалися хімічними олівцями. Шийку зуба, коли вирішували питання про коронку, хімічним олівцем помічали. Воно потім потрапляло під воду і чітко було видно, якої довжини коронка повинна бути.
Що ж до нальоту на язику, — продовжує лікар, — то він може свідчити не тільки про запалення, а й про недостатню гігієну. Прополоскати, щіточкою почистити — і все буде добре. На більшості сучасних зубних щіток сторона, протилежна щетині, — ребриста, пристосована для чищення язика.
Леонід Ващук: «Зшив coтні язиків»
— Бувало, зуби протезують стоматологи, — згадує Леонід Ващук, — і десь там буром чи карбоновим диском обробляють, а хворий чи потягнувся, чи кашлянув, чи ковтнув, а язик раз і попав туди. І готов. І такі випадки були: вогнестріли і після травм обширних.

Бувало, більше шести годин язик збирав. Зрослося, відновилася мова.
Щоб зрослося, треба догляд за раною хороший. У роті, крім того, що іннервація, кровопостачання хороше, там багато інфекції. Марганцівка, фурацилін, метиленова синька (як зеленка, тільки то спиртовий розчин, а це водний), мікроцид на слизову оболонку — дуже добре. Та і йодом можна, але не 5-ти, а 3-х процентний береш, розводиш пополам з водою. Обробляти всякими антисептиками, які тільки є. Полоскати рот після їжі обов’язково. І тоді заживає. Бруднішого місця, ніж у роті, нема. Тому і потрібен догляд. Зуби чистити з пастою і полоскати рот двічі на день обов’язково. Протягом дня поїв — прополоскав. Між зубами і між сосочками на язику завжди залишаються залишки їжі, завжди. Щіточкою простенькою взяв і вичистив між зубами.
Юрій Коробко: «Хто язикам, тому треба виговоритися»
— Якщо людина має довгий язик, виговорюється, це добре для нервової системи?
— Хто яким народився, — вважає Юрій Коробко, невролог, медичний директор Городнянської міської лікарні. — Хто язикатий, тому треба виговоритися. Хто народився мовчазним, тому це не так потрібно. Це особливості психіки, не тільки язика. Язик пов’язаний з головою, з центральною нервовою системою. Менше слів, а більше справ. Хоча є професії, де треба говорити. Психіатру треба багато язика. Неврологу теж треба підхід шукати. Як казав Чехов, якщо після спілкування лікаря з хворим, хворому не стало ліпше, то це не лікар. А зараз ми оцифруємося і ніхто ні з ким не буде спілкуватися, будемо писати хворим CMC, меседжі, будемо по скайпу говорити. Але ж ніяке оцифровування не замінить спілкування людини з людиною. Якщо взяти консультації земських лікарів, то найбільше коштувала консультація словесна.

Іван Колієнко: «Гострий і тонкий — людина-язва, округлий і товстий — людина спокійна»
— Язик розкаже не тільки про хвороби, але й про темперамент, — зазначає Іван Колієнко, пенсіонер з Новгорода-Сіверського. Він здавна цікавиться фізіогномікою. — Гострий язик — людина-язяа. Любить доказати, сперечатися. Округлий і товстий язик — спокійна людина. Якщо й психонула, то швидко відходить.
«Той, що без кісток, теж хворіє»
Леонід Ващук: — Хвороби суто язика називаються глосит. Це всі запалення. І від зубів, і туберкульозного походження, і сифілітичного, і просто будь-яке інфекційне — кір, краснуха — воно ж усе на язиці може відобразитися. Що з'являється на шкірі, те може і на слизовій.
• У тему
Язык без кісток — кажуть, якщо хтось плеще язиком.
* * *
Михайло Фанта: — Рак язика — це складна патологія. Лікується опроміненням.
При епілепсії язик прикушують. При непритомності язик і відкушують, і відрізають. Язик обпікають. Що хочеш язикові роблять.
Володимир Ломаковський: — Двічі-тричі на рік у городнянську лікарню потрапляють люди з травмами язика. Найчастіше це поєднана травма. Закрита черепно-мозкова травма, ураження лиця чи шиї поєднуються з ураженням язика. І внаслідок ДТП, і побутові, унаслідок падіння чи удару.
• У тему
Іж борщ з грибами, тримай язик за зубами. Приказують, коли просять мовчати.
* * *
Власник найдовшого язика — британець Стівен Тейлор. Язик майже 10 сантиметрів. Рекорд записаний у Книзі Пннеса. Та в Язикатих Хвесьок на Чернігівщині язики, певно, ще довші.
Тамара Кравченко, «ВісникЧ» №29 (1836) від 22 липня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяВ Лондоне затопило метро и множество домов. Фото и видео непогоды
Следующая статьяЗвернула шию пацієнтці під час масажу. У Чернігові розслідують вбивство