29 березня на засіданні координаційної ради Кабміну обговорили ініційоване президентом Володимиром Зеленським перенесення міністерств з Києва у регіони (в обласні центри та центри тергромад). По-розумному посадовці називають цей процес, розрахований на два роки реалізації, «деконцентрацією органів виконавчої влади». Мовляв, це дасть можливість рівномірному розвиткові регіонів, зменшення навантаження на столицю, робочі місця і т. д.
А чого? Ми не проти. Область наша ду-у-уже, м’яко кажучи, економічно відстала, інвестиційно (це щоб заможні будували підприємства, давали робочі місця) не приваблива. От міністерства нас і врятують.
Батурин: «Пішли всі на хрін!»
Батурин — гетьманська столиця. Звучить же гарно, то може і сучасного гетьмана зі старшинами (Кабміном) туди?
— Президента і уряд або лишайте в Києві, або забирайте до себе на Чернігів. Тут і так грошей не вистачає, а якщо вони заїдуть, то взагалі все у нас позабирають, — віджартовується на пропозицію Леонід Душа, голова Батуринської громади. — Я радо погоджусь на пропозицію перенести до гетьманської столиці Національний банк. То ж придуркам у Києві робить нічого, от вони і придумують. Колись, років два назад, дзвонять мені із Чернігова і в приказному порядку: «Перерахуйте гнізда лелек!» Кажу їм: «Ви знаєте, у нас гнізд багато, але в них чогось верблюди розводяться, а от лелек нема». У відповідь: «Я з вами серйозно говорю». «Ну, тоді пішли ви…», — і поклав слухавку. Це дурдоми позакривали, треба ж десь робить.
— А Міністерство культури чи туризму хоч приймете?
— Та це ж дурня, — аж сердиться Леонід Леонідович. — За пропозицію дякую, але мушу відмовитись. Так і пишіть: міський голова Батурина сказав: «Пішли всі на хрін!».
Міністерства сільського господарства і оборони — у Мену
Ну, не хоче Батурин. То, може, Мена яке міністерство прихистить? Тим більше, що колишній райцентр — це запасний обласний командний пункт (у разі військових дій усе обласне начальство за часів Союзу мало перебиратись до Мени).
— У нас добре, по всіх напрямках, розвинене сільське господарство, — задумався Геннадій Примаков, менський голова. — Є навіть невелика переробка (ТОВ «Мена-Авангард» має маслобойню). Є грандіозні плани стосовно потужного інвестора, який збирається ставити свинокомплекс. Зараз є невеликий, але й там виробляють напівфабрикати (котлети, пельмені). То логічно, щоб у Мені розмістилось Міністерство сільського господарства.
Може, й так! Минулий рік показав, що північ України, у тому числі і Чернігівщина, — аграрний край. Особливо, коли на півдні неврожай через посуху.
— Оскільки ми запасний командний пункт, у резерві маємо батальйон тероборони, то хай Міністерство оборони ще до нас, — мріє Геннадій Анатолійович.
Дійсно, не треба забувати, що Чернігівщина — прикордонна область. От як попруть стягнуті нині до кордонів з Україною російські танки, то що робити?
Крім, власне, безпосередньої близькості з непривітним сусідом, є ще один суттєвий привілей по розташуванню Міноборони. Наша губернаторка Анна Коваленко — дружина Руслана Хомчака, головнокомандувача Збройних сил України. Молода мама, котра поєднує роботу з грудним вигодовуванням немовляти. А чоловік — за 140 кілометрів від неї, у столиці. Щодня катайся, щоб чмокнути. ЗСУ — у складі Міноборони. Отож, якщо міністерство перенести на Чернігівщину, скільки питань одним махом вирішується! І безпека на кордоні, і возз’єднання молодої родини під одним дахом.
А які ще?
Що про нас з вами думають у польовій центральній Україні? Що ми, сіверяни, живемо в лісі. Якщо ми лісові люди (738,8 тисячі гектарів області, за даними управління лісового та мисливського господарства, вкрито лісами), то і подати сюди Державну агенцію лісових ресурсів! Тим більше, що очолює його НАШ Юрій Болоховець. Юрій Віталійович родом з Івангорода на Ічнянщині. Працював у місцевому лісгоспі, потім були Прилуки, Ніжин. То хай повертається додому! Державне агентство можна розмістити як в Ічні, так і в Прилуках або в Ніжині. Згідно останньої декларації, у дочки Юрія Болоховця. Софії, є хата в Івангороді, у дружини Людмили — квартира у Ніжині. Мо’ ж, пустять батька-чоловіка до себе пожити.
А ще б нам не завадило Державне агентство водних ресурсів. По області протікають Дніпро, Десна, Сейм, Снов. Річки є, а розливу нема. І криниці пересихають. Треба терміново вирішувати водну проблему області. Без міністерства не впораємося. А якщо ще і Міністерство туризму затягти!..
Населення Чернігівщини щороку меншає. Офіційно — 33 людини на квадратний кілометр. А, наприклад, по Чернівецькій області — 110. От і гуляють у нас площі, села зникають з карт, зате можна бази відпочинку на берегах річок будувати (і водні ресурси тут тобі, і туризм). І народ попре, гроші поллються. От «Шишкінн» у Снов’янці зробили — так одні кияни з товстими гаманцями ідуть. А Новгород-Сіверський — також на березі річки. Як там гарно Десна в’ється. Розмістили б міністерства, то і готель «Слов’янський» швиденько б продали, а то все ніяк. Зону рекреації облаштували б…
* * *
Мріяти не заборонено.
Вікторія Товстоног, тижневик «Вісник Ч» №16 (1823), 22 квітня 2021 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.