Активісти чернігівської спільноти «ЕКО місто» намагаються реалізувати проєкт Plastic Fantastic з запуску майстерні з переробки пластику. Для цього – збирають кошти.
За словами Сергія Безбородька, голови правління ГО «Еко місто» каже, що попередній досвід із піврічної роботи сортувальної станції ( з весни 2020 року по жовтень) показав: у місті з’явилося багато прихильників ініціативи роздільного збору сміття. Тож коли проєкт переріс формат Молодіжного центру його тимчасово закрили аби вже цієї весни перезапустити в за адресою: вул. Бєлова, 4 (територія колишнього будівельного училища).
Долучитися може кожен
Наразі у приміщеннях, які надав університет «Чернігівська політехніка» хочуть зробити повноцінний ремонт: відремонтувати перекриття даху, замінити електропроводку, облаштувати вентиляцію. Для цього потрібно 60 тисяч гривень. Саме їх нині і збирають через платформу «Спільнокошт».
– Це наш перший такий досвід. На платформі детально розписаний проєкт, його кошторис. Там можна здійснити електронний платіж. За перші 7 днів ми вже зібрали половину необхідної суми – 30 тисяч гривень, – хвалиться активністю благодійників Сергій Безбородько.
Мінімальний внесок – 1 гривня, тож долучитися може кожен. І відчути себе причетним до важливої з точки зору чистого довкілля справи.
До речі, спілкувалися ми у п’ятницю, 19 лютого, а вже на день здачі номера в друк, 24 лютого, проєкт зібрав більше, ніж 41 тисячу. Фінальна дата – 28 березня. Важливо, що у разі, коли заявлену суму не вдасться зібрати – усі пожертви повернуться до тих, хто їх зробив. Тож від кожної гривні може залежати реалізація всього проєкту.
Приємний бонус
А от якщо на рахунках збереться 60 тисяч, то екоактивісти отримають ще один стимул – додаткові 60 тисяч гривень від міжнародного фонду «Відродження». Ці кошти планують спрямувати на закупівлю обладнання для переробки пластику. Власне, тому проєкт і отримав свою назву.
– Навколо пластика багато міфів і упереджень. Ми з цим боремося. Я нещодавно зустрів одну гарну цитату: «Пластик – це матеріал, який неправильно використовують і неправильно розуміють. Його потенціал – неймовірний, хоча як сміття він катастрофічний». Саме тому ми й хочемо аби пластик був не сміттям, а матеріалом, – каже Сергій Безбородько.
Суть в тому, що існує чимало видів пластику, але глобально його модна поділити на той, що можна переробляти і на той, який переробці не підлягає. Другий тип доводиться возити у Києв на високотемпературне спалювання і платити за утилізацію. А перший може стати джерелом для розвитку проєкту.
– Пластик, який підлягає переробці можна здати десь по 3 гривні за кілограм. Той самий пластик, але подрібнений – вже по 15 гривень, а виготовлені з нього вироби – по 150. Ми хочемо створювати додаткову вартість, зменшуючи при цьому негативний вплив пластику на довкілля, – пояснює Сергій Безбородько.
Якщо все вдасться, то «Еко місто» заробляти стільки, аби вистачило на утилізацію у Києві відходів, які не підлягають переробці і нарешті передбачити одне повноцінне робоче місце для працівника, адже досі активісти займаються усім на волонтерських засадах.
Наразі у спільноти вже є шредер – подрібнювач пластику і екструдер, який дозволяє виготовляти сировину для подальшого її використання для 3D-друку чи виготовленні плафонів, кашпо тощо. Отримані додаткові 60 тисяч гривень планують витратити на термопрес та інжектор. Тоді з’явиться можливість пресувати пластик і навіть поліетиленові пакети у листи різної товщини, а також виготовляти з використанням прес-форм будь-якої брендованої продукції під замовлення – значки, підставки і таке інше.
Крім того, на обладнанні зможуть працювати студенти «Чернігівської політехніки» – реалізовувати якісь прототипи, вивчати властивості матеріалів.
***
За пожертву людина може обрати собі подарунок – від сувенірної наліпки до домашньої станції сортування.
Якщо будуть гроші – сортувальну станцію відкриють вже у березні–квітні (залежить від погоди). Майстерня з переробки пластику може запрацювати вже з початку червня
Підтримати проєкт Plastic Fantastic можна на сайті Спільнокошт.
щотижневик "Семь дней" пластик Еко місто Безбородько