Чи не найтривалішою та чи не найнасиченішою на події сесією в історії розпочала свою роботу Чернігівська обласна рада. Зібрання тривало – аж понад 10 годин. За цей час чого тільки не було! І електронна система голосування вийшла з ладу, і раніше визначеного кандидата на голову облради замінили, не обійшлося без суперечок та блокування трибуни, анонімного «замінування» будівлі, а також реакції п’яти політичних сил – спільної заяви про маніпулятивні голосування, порушення законів України і намір звертатися до суду.
Перестановка
Першу сесію Чернігівської обласної ради VIII скликання 3 грудня відкрила обласна територіальна виборча комісія. Голова ОТВК Євгенія Потапенко поінформувала про підсумки виборів, відзначивши, що загальний склад облради – 64 депутатські мандати. Під час виборчої кампанії вони розподілилися наступним чином: партії «Рідний дім» – 19, «Наш Край» – 9, «Слуга народу» – 8, Радикальна партія Олега Ляшка – 7, ВО «Батьківщина» – 6, «Європейська солідарність» – 5, «За майбутнє» – 5, «Опозиційна платформа – За життя» – 5.
Вочевидь 8 партій, які подолали 5-відсотковий бар’єр, утворили дві групи. Перша – це три партії: «Рідний дім», «Слуга народу» та Радикальна партія Олега Ляшка. Загальна кількість депутатів – 34. Більшість. І друга депутатська група – решта партій: «Наш Край», «Батьківщина», «Європейська солідарність», «За майбутнє», «Опозиційна платформа – За життя», всього 30 депутатів.
Раніше, десь за тиждень до установчої сесії, вже було відомо, що три політичні сили – «Рідний дім», «Слуга народу» та Радикальна партія домовилися щодо керівного складу облради. Мова йшла про кандидата на голову обласної ради Олену Дмитренко від «Слуги народу» (як потім в "Чернігівському політклубі" зазначить ведучий і політичний оглядач Олександр Рись – це людина наближена до Владислава Атрошенка, лідера партії «Рідний дім»), першого заступника голови Ніну Лемеш від «Рідного дому» та заступника голови Дмитра Блауша від Радикальної партії.
Вночі, напередодні першої сесії, на офіційній сторінці партії «Слуги народу» у фейсбуці з’являється повідомлення про висування кандидатом на посаду голови обласної ради від «Слуги народу» Олександра Левицького, керівника-аграрія з Корюківщини. Перед початком сесії Олександр Левицький підтвердить, що це було рішення партії і Офісу Президента. Його кандидатуру підтримує голова Чернігівської ОДА Анна Коваленко.
Втім, під час самої сесії знову відбувається перестановка і в якості кандидата на посаду голови облради знову повертається Олена Дмитренко.
Блокування
До складу тимчасової президії увійшли депутати з п’яти політичних партій, які набрали найбільшу кількість голосів на виборах: «Рідний дім», «Наш Край», «Слуга народу», Радикальна партія Олега Ляшка та ВО «Батьківщина». До порядку денного було запропоновано включити 6 питань: про обрання голови обласної ради, першого заступника та заступника голови, а також про встановлення умов оплати праці керівного складу облради. Сьоме питання, яке запропонував включити до порядку денного депутат від Радикальної партії Сергій Крамаренко, було про утворення та обрання керівників постійних комісій облради. Така пропозиція «з голосу» обурила частину депутатів, адже, як було ними заявлено, подібні дії йдуть врозріз регламенту та чинного законодавства.
Суперечки переросли в блокування роботи президії з боку депутатів п’яти політичних сил: «Нашого краю», «Батьківщини», «Європейської солідарності», «За майбутнє» та «ОПЗЖ». Блокування роботи президії тривало більше двох годин.
Згодом, близько 16-ї до поліції надійшло анонімне повідомлення про замінування головної будівлі обласної ради. Прибули правоохоронці, рятувальники, співробітників ради евакуювали.
Лічильна комісія з представників усіх восьми партій облради виносить рішення про перенесення таємного голосування за голову облради на 9 грудня у зв’язку з форс-мажорними обставинами (замінуванням будівлі облради). Проголосували «за» – 5 членів, проти – ніхто. Представники трьох партій в голосуванні участі не брали. Й вирішують скликати новий склад лічильної комісії, щоб проголосувати за керівний склад облради. Таке рішення інші п’ять партій називають незаконним. До нової лічильної комісії увійшли 5 представників від «Рідного дому», «Слуги народу» та Радикальної партії.
Як уже потім стало відомо, замінування було хибним.
Лідер партії «Рідний дім» Владислав Атрошенко настійливо підганяв депутатів голосувати, згодом і стартувало таємне голосування за голову обласної ради.
Конфігурація
Член фракції «Батьківщина» Валентин Запорощук перед процедурою таємного голосування у коментарі нашому виданню зазначив:
– Ми бачимо, що за порядок денний не голосував один представник від «Слуги народу» Олександр Левицький. Це дає розуміння, що у представників цієї фракції погляди різняться. Не підтримують кандидатуру Олени Дмитренко ще п’ять партій. Але ж ми розуміємо, якщо навіть і буде «за» 33 голоси за запропоновану кандидатуру, то як з перевагою в один голос можна далі ефективно працювати і ухвалювати певні рішення обласній раді?! Наразі у нас пандемія, люди можуть хворіти, і якщо постане питання про прийняття тих чи інших важливих питань, починаючи від бюджету, не буде потрібної більшості, і це може мати гіркі наслідки для Чернігівщини. Тому я не дуже вірю в цю політичну конфігурацію, що вона може довго проіснувати.
Депутати фракції «Слуга народу» ситуацію щодо розбіжностей поглядів партійців не коментують.
За словами Валентина Запорощука, Владислав Атрошенко багато чого зробив для міста Чернігова і це викликає повагу, проте, наголошує, в минулому скликанні обласна рада несправедливо розподіляла кошти, велика частина залишалася в Чернігові. Регіони ж отримували «кісточку».
– Це, приміром, стосується медичної субвенції, – каже депутат. – 70 відсотків коштів – для Чернігова, а інші села й міста?! Там, що не люди живуть? Під час передвиборчої кампанії я об’їздив багато населених пунктів, ми запитували у населення, що найбільше їм болить. І 90 відсотків людей сказали – недоступність меддопомоги. Про села я навіть не кажу, там взагалі немає нічого, навіть сімейних лікарів. Дуже жахлива ситуація. Тому ми б хотіли, щоб цей розподіл на медицину був справедливий. Також це стосується освіти й інших галузей. Ми за це будемо боротися.
33 – «за»
Під час таємного голосування єдину кандидатуру на посаду голови обласної ради Олену Дмитренко, очільницю Козелецької ОТГ, підтримала депутатська більшість у складі партій «Рідний дім», «Слуга народу» та Радикальної партії, загалом 33 голоси. Представники інших п’яти політичних сил участі у голосуванні не брали.
На радощах дехто з депутатів у сесійній залі познімали захисні маски, забувши про епідемію коронавірусної хвороби й обмеження через неї, й стали вітати і цілувати новообрану очільницю. А дехто навіть і пританцьовував.
Згодом першим заступником голови облради теж 33-ма голосами обрали Ніну Лемеш, яка працює заступницею Міністра молоді та спорту України. Заступником голови облради – Дмитра Блауша – лідера обласної організації Радикальної партії.
Заяви
Близько 19-ї години представники п’яти політичних сил обласної ради, які не брали участі в голосуванні за керівний склад облради, виступили із спільною заявою про маніпулятивні голосування та порушення законів України, що, на їхню думку, викликає питання легітимності обрання голови облради. Рішення, ухвалені на першій сесії, планують оскаржувати у суді одразу кілька фракцій.
Зокрема голова Чернігівської територіальної організації партії «Європейська солідарність» Олександр Мисник відзначив:
– Сьогоднішній прецедент не йде ні у які порівняння з жодними демократичними процесами. Лічильна комісія, у яку увійшли представники кожної політичної сили, була обрана більшістю. І, коли в процесі безпідставно змінюється склад лічильної комісії, про це не повідомляють депутатів. З якої причини? Чому це було зроблено? Коли виноситься легітимне рішення комісії, звичайно, що депутати були відсутні і не попереджені, що буде відбуватися другий етап засідання сесії. Такого беззаконня і подібних прецедентів у Чернігівській обласній раді ніколи не було.
На завершення сесії депутати створили та обрали 9 із 10 керівників комісій. За ці рішення не голосували «Наш Край», «Батьківщина», «Європейська солідарність», «За майбутнє» та «ОПЗЖ», які покинули будівлю облради. Вони вважають будь-які рішення, ухвалені після зміни складу лічильної комісії, незаконними.
Наступного дня після сесії Владислав Атрошенко озвучив позицію очолюваної ним політичної сили «Рідний дім» щодо Чернігівської ОДА:
– Я публічно кажу: ми протягуємо руку дружби і бажання підтримки. Ми декларуємо бажання і спроможність підтримати дії обласної адміністрації в будь-яких напрямках, корисних для міста Чернігова і Чернігівської області. Межу, сектор чи обсяг цієї взаємодії я пропонував при зустрічі і пропоную зараз голові ОДА визначити самостійно. Потрібна більша наша підтримка і більша взаємодія – кажіть, ми готові до конструктивної роботи.
Станом на 8 грудня, офіційної позиції чи заяви щодо перебігу першої сесії обласної ради голови Чернігівської ОДА Анни Коваленко немає.
Лариса Галета, «Деснянка» №49 (836) від 10 грудня 2020
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.