«Перетримка – це не страшно» – як чернігівці можуть допомогти безпритульним тваринам

43

У Чернігові кількість безпритульних пухнастиків з кожним роком лише збільшується. Ветеринарно-стерилізаційному центру (ВСЦ) «Крок до тварин» не легко справлятися з такою чисельністю. У листопаді 2023 року підприємству навіть довелося призупинити перетримку післястерилізаційних котів, у зв’язку з відсутністю місць. Чому виникла така проблема, та як чернігівці можуть допомогти з її вирішенням, дізнавалися журналісти сайту 0462.ua.

З моменту оголошення центром про припинення перетримки післястерилізаційних котів минуло понад 2 місяців. ВСЦ зазначив, що лікарі й надалі продовжать стерилізувати тварин, але перевагу у перетримці надаватимуть лише травмованим котам, які потребують особливого догляду. Чи змінилася ситуація за 2 місяці? Начальниця Ветеринарно-стерилізаційного центру Тетяна Діденко розповідає:

Тетяна Діденко

Нам трішечки вдалося прилаштували тварин, це дало змогу почали відновлювати післяопераційну перетримку, але поки що в невеликих кількостях. В основному ми залишаємо надзвичайно диких тварин, яких складно перетримати в домашніх умовах. Але все одно кількість місць залишається обмежена. На жаль, тварин прилаштовують не в такій кількості, та не з такою швидкістю, як нам хотілося б, тому справа йде дуже повільно.

Зимою у ВСЦ з’явився новий будиночок для онкохворих котів. Проте начальниця центру наголошує, що більше місць для чотирилапих не стало. Новий будиночок лише дав змогу покращити умови проживання котів, адже якщо раніше в одному приміщенні їх жило 40, то завдяки розселенню кількість чотирилапих жителів зменшилася до 30. Загалом «Крок до тварин» налічує близько 170 котів. Окрім цього, у Чернігові є велика кількість зоозахисників, які мають на перетримці 20-30 котів.

Треба розуміти різницю між зоозахисниками, які забезпечують гідні умови, перетримують, шукають родину, і людьми, яких ми називаємо збирачі. Вони можуть під виглядом небайдужих утримувати тварин, але такі люди не забезпечують гідних умов, не стерилізують їх, тобто вони у них розмножуються. Безпритульних і так багато, а такі люди ще й продовжують спеціально, чи бездумно їх розводити. Якщо зупинити цей безкінечний потік тварин, то в наших з'явиться можливість потрапити в родини, і відповідно звільнити місце для інших. Таким чином кількість тварин на вулицях могла б зменшитися, але, за рахунок поповнення безпритульних приплодами від домашніх, ми ходимо по колу, – пояснює пані Тетяна.

Начальниця центру говорить, що брати кошенят у таких людей не варто, адже це створить попит, і вони й надалі розмножуватимуть тварин, а отже, кількість безпритульних пухнастиків у Чернігові зростатиме. Центр закликає забирати безпритульних тварин, але якщо є страх зіткнутися з паразитами, чи інфекціями, краще взяти тваринку у ВСЦ. Таким чином ви отримаєте обробленого від паразитів, стерилізованого, чіпованого улюбленця з повним комплексом щеплень, та звільните місце у центрі для іншої тваринки. До речі, за кордоном людям, які забирають такого чотирилапого, доводиться сплачувати всі витрати, які підприємство чи організація вклали в нього.

Коти у ВСЦКоти у ВСЦКоти у ВСЦ

Стерилізація – це найдієвіший метод зменшення кількості безпритульних пухнастиків. Розуміючи це, ВСЦ продовжує стерилізувати котів, навіть попри обмежені місця. Начальниця центру наголошує, що взяти тварину на перетримку може кожен небайдужий. Але, на жаль, люди бояться відповідальності.

Немає нічого особливо страшного в перетримці, – зазначає начальниця ветеринарно-стерилізаційного центру. – Необхідно лише забезпечити тваринку наповнювачем, чистотою, водичкою, їжею і теплом. Можна її перетримати вдома на опалювальному балконі, якщо в когось є, адже зараз холодно, у ванній кімнаті, чи підсобному приміщенні. Самці треба посидіти 7-10 днів, якщо самець – 3-5 днів, щоб прийти до норми» .

Особливого догляду після стерилізації у ВСЦ чотирилапі не потребують, адже центр використовує саморозсмоктуючі нитки та пролонговані антибіотики. Тому людям, які хочуть допомогти та беруть пухнастика на перетримку, не потрібно давати таблетки, робити уколи, чи мазати рану. Але іноді трапляються й негативні ситуації. Тетяна Діденко говорить:

Бувають різні обставини, адже це живий організм. Може не прийняти ниточку, чи початися алергія на якийсь препарат. В таких випадках треба буде показувати тварину лікарю, але таке трапляється вкрай рідко.

Якщо Ви вирішили допомогти з перетримкою, то знайте, що не можна дозволяти тварині лизати шов, адже це може призвести до набряку та вплинути на час одужання. Також важливо одягати на кішку попону, щоб уникнути зализування. Тетяна Діденко радить у зимовий період трішки збільшити час перетримки післястерилізаційної тварини, оскільки холод може завдати шкоди.

У небайдужих чернігівців виникає бажання допомогти безпритульним тваринам. Тому містяни почали частіше звертатися до Ветеринарно-стерилізаційного центру з проханням стерилізувати пухнастика. Щоб зробити це, необхідно обов’язково обробити тварину від гельмінтів та принести її до центру за попереднім записом. А потім забрати стерилізованого чотирилапого на перетримку. У таких випадках «Крок до тварин» просить, при можливості, оплатити операцію.

Чернігівська міська рада оплачує 30 котів на місяць, і це дуже мала кількість. Ми шукаємо благодійників, співпрацюємо з фондом «Чотири Лапи», який нам допомагає. Було б добре, якби люди могли оплачувати стерилізацію. Але, якщо такої змоги немає, то ми оголошуємо збір, бо дуже важливо провести операцію, і не чекати поки кішка народить кошенят, на яких вже доведеться витрачати більшу суму. Якщо кішка живе на вулиці, або в під'їзді, то скинутися усім будинком, чи хоча б під'їздом, по 20 грн – не велика проблема. Це потрібно не тільки для тварини, а й для людей, – говорить начальниця ВСЦ.

Коти у ВСЦКоти у ВСЦКоти у ВСЦ

Ветеринари завжди після операції надають людям роздруковані пам’ятки та пояснюють, як доглядати за тваринкою. Але Тетяна Діденко зізнається, що переймається за пухнастиків, яких забирають на перетримку.

Люди мають бути готові до відповідальності. Таких випадків, щоб зарано випускали тварину у середовище, в нашій практиці дуже мало, але вони траплялися. Колись люди випустили кішку на третій день, і в неї ще нічого там не схопилося. Вона полізла на дерево, і у неї розійшлися шви. Кішка була дикувата, і її не вдалося впіймати, тому вона загинула. На щастя, це дуже рідкісні випадки. Якщо людина витратила свій час, свої кошти на те, щоб стерилізувати безпритульну тваринку, то напевно ж їй не байдуже. Підходимо до цього з такої точки зору, але ж усім в голову не залізеш, – розповідає поні Тетяна.

При будівництві центру, коти не бралися до уваги, тому для них не створювали жодного приміщення. Проте, на сьогодні «Крок до тварин» має 3 приміщення для перетримки післяопераційних тварин, 2 стаціонари та ізолятор для котів, у яких після операції виявили інфекційну хворобу. Але при всьому бажанні, центр не може залишати усіх чотирилапих на післястерилізаційну перетримку, адже коли на зміні працює два лікаря, вони можуть прооперувати близько 50 тварин за день, а такої кількості місць у ВСЦ немає.

Ставлення людей до стерилізації змінюється з кожним роком. За час існування центру, ветеринари стерилізували понад 10 тисяч вуличних тварин. Внаслідок повномасштабного вторгнення зросла кількість безпритульних, але разом з тим зросла і кількість небайдужих людей. Важливість стерилізації почали розуміти і жителі сіл, до ВСЦ навіть зверталися із селищних та міських рад. Жителі Чернігова та області поступово усвідомлюють проблему, тож сподіваємося, що це значно вплине на кількість безпритульних чотирилапих.

Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група

Джерело: 0462.ua

Предыдущая статьяОГТСУ присоединился к созданию газового коридора «Север-Юг» вместе с 6 другими странами
Следующая статьяНовое наступление на Киев: почему не надо паниковать из-за статьи Financial Times, — ЦСК