— Десять місяців намагаюся розібратися, хто накрутив із землею тестя. Документів зібрав більше, ніж спромоглася поліція, — кладе на стіл папку 46-річний чернігівець Олег Хатковський.
— Тестю Анатолію Гайовому 85 років, сил інстанціями ходити не має.
Батько дружини живе в Березанці, неподалік Чернігова. У нього є пай. У 2017 році в село прийшов новий орендар «Українська північна аграрна компанія». Людей зібрали в клубі в Киселівці, агітували здавати землю в оренду. Згодом до баті додому прийшов представник компанії. Попросив сфотографувати паспорт, код і підписати незаповнений аркуш. Коли ми з дружиною приїхали, батько про це розповів. Ми йому сказали, що не можна так робити. Бо невідомо, як будуть використовуватися ці документи, щонапишуть на тому папері.
Стали розбиратися. З’ясувалося, є оформлений договір оренди з компанією. Та з платою за землю виникли проблеми. Тесть подав заяву про дострокове розірвання договору. Ось акт передачі землі власнику, — простягає документ Хатковський. — Тут усе з підписами директора, печаткою товариства. Датований 02. 04. 2018 року. Тобто з квітня 2018 року батько нікому землі більше не здавав.
Та на початку цього року ми випадково дізналися, що пай в оренді. Батько був приголомшений. Дуже переживав, що в нього відберуть землю.
Я дізнався, що 5 лютого 2021 року були внесені зміни в державний реєстр речових прав на нерухоме майно на підставі договору оренди з ТОВ «Українська північна аграрна компанія», який нібито був укладений у кінці 2020 року. Але батько ніяких документів не підписував. Тоді я пішов на фірму. Мене там і слухати не хотіли. Накинулися, що ми такі-сякі, шахраї, вводимо в оману і тому подібне. Просив, як особі, яка представляє інтереси Анатолія Гайового, показати, на підставі чого зроблено запис, оригінали договору. Та нічого не отримав. Тому 22 лютого звернувся до облуправління Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції. Мені там надиктували, як написати заяву. Сказали, що спочатку проведуть перевірку, а як будуть підстави, тоді інформацію внесуть до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Час минає, ніхто нічого не робить. Я телефоную, цікавлюся. Потім повідомили, що матеріали направили з Чернігова до корюківської поліції (фірма — на Менщині, Мена входить до Корюківського району). Уже і літо настало. Тиша. З’ясувалося, папери лежали в начальника поліції. Я почав телефонувати, що писатиму скарги на те, що не ведеться розслідування. Матеріали передають до Сосниці, там Центр надання адміністративних послуг, реєстратор якого вносив зміни. У Сосниці попався порядний слідчий.
З’ясувалося, що нічого не робилося. Ніхто не витребував у фірми оригіналів договору, не викликав директора компанії. З ним спілкувалися тільки листами. Хоча з нашого боку були надані всі документи: заява, є протокол допиту тестя. Слідчий обмовився, що є інформація 7- 27 лютого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно з’явився запис про припинення права оренди належних Гайовому ділянок на підставі додаткових угод. Але, повторюю, тесть ніякого договору оренди, а тим паче додаткових угод, не підписував. Після цього матеріали передали менській поліції і тільки в липні відкрили кримінальне провадження за частиною 4 етапі 358 Кримінального кодексу (використання завідомо підробленого документа). Ось, гляньте, справжній підпис тестя, а ось той, яким підписано згодом додаткову угоду, — показує Хатковський.
Здавалося, усе є для розслідування. Та восени кримінальне провадження закрили на підставі того, що: «В ході досудового розслідування було встановлено, що у відповідності до листа директора ТОВ «Українська північна аграрна компанія» Євгена Тимофеева у підприємства відсутні орендні ділянки з кадастровим номером 7425583500:09:000:1057 та 7925583500:05:000:0051, що підтверджується витягами з Державного земельного кадастру. Отже, в даному випадку відсутній предмет кримінального проступку». Повідомлення про закриття надійшло звичайним листом, а не рекомендованим, як раніше всі відповіді від поліції. Я ж не щодня заглядаю в поштову скриньку. Певно, сподівалися, коли дістану листа, уже десять днів, відведених законом на оскарження постанови про закриття справи, спливуть. І тоді все. Добре, що встиг. 29 жовтня подав до Менського райсуду скаргу на закриття. Як тільки це сталося, розслідування поновили. Справу передали в Корюківку. Мені зателеф-нував слідчий і говорить: «Мені треба допитати вашого тестя». Я запитую: «А ви вже допитали директора фірми, реєстратора? З’ясували, хто приносив документи на реєстрацію?» «Ні». Я говорю: «У вас у справі вже є протокол допиту батька, і нічого нового він не додасть». Попередив, що людина у віці, тому я маю бути присутнім при опитуванні. Слідчий: «Ні». Я запропонував: «Тоді робіть це в присутності адвоката». Це не сподобалося слідчому, сказав: «Вам же буде гірше».
Пояснення поліції зводяться до того, що їм не надають оригінал договору, бо його немає, і вони не можуть нічого вдіяти. У мене є копія, на підставі якої внесені зміни, узяв її в реєстратора. Але для проведення почеркознавчої експертизи потрібен оригінал. І батько, і я хочемо, аби знайшли того, хто підробив підписи і двічі скористався підробленими документами при укладанні договору та додаткової угоди і покарали за законом. А також з'ясували, звідки взявся цілий пакет конфіденційних документів для укладання договору. Щоб більше з паєм престарілої людини такого не траплялося. Бо сьогодні в реєстрі немає інформації, а завтра вона може з’явитися. Я ж не щодня туди зазираю. А скільки літніх людей навіть не здогадуються, що відбувається з їхньою землею.
Зв’язалася з Миколою Симоном, юристом компанії:
— Миколо Миколайовичу, Олег Хатковський стверджує, що були внесені зміни до реєстру відносно земельних ділянок, що належать його тестю, який не здавав їх нікому в оренду.
— Зверніться до реєстраторів.
— Чи був той договір?
— Ну, якщо хтось щось зробив не так без нашого відома, я не можу знати.
— А у вас такого договору немає?
— Не знаю. Вони подзвонили з претензіями. Я сказав: «Звертайтеся до тих, хто реєструє».
— Але ж зареєструвати не можуть без документів. У реєстрі вказана назва фірми.
— Звичайно. Це якась цікава історія.
Р.S. Цікаво, чи доведе поліція цю справу до кінця. Усі, хто має паї в оренді, не в оренді, знайдіть можливість перевірити інформацію про свою землю!
«ВісникЧ» №52 (1859) від 30 грудня 2021, Валентина Остерська
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.