Сферою діяльності Городнянського сектору Управління Державної міграційної служби у Чернігівській області є оформлення та видача громадянам України документів, що підтверджують особу та громадянство та перевірка приналежності до громадянства України. Тут формують пакети документів для виїзду на постійне місце проживання до іноземної країни або повернення, здійснюють контроль щодо дотримання законодавства у сфері міграції, у тому числі протидії нелегальній міграції та відповідно здійснюєють заходи щодо запобігання порушення міграційного законодавства (за порушення притягує до адміністративної відповідальності, приймає рішення щодо повернення порушників до країни походження чи за межі України). Надають іноземцям та особам без громадянства консультації з питання оформлення документів для тимчасового або постійного проживання на території України, отримання дозволу на імміграцію, допомагають сформувати необхідні пакети документів для цього. Збирають та аналізують інформацію щодо місць проживання бо перебування іноземців та осіб без громадянства. Здійснюють контроль органів реєстрації місця проживання та надають у встановленому законодавством порядку органам ведення Державного реєстру виборців та іншим органам виконавчої влади передбачені законодавством відомості тощо.
Завідувач сектору Ірина Кобеняк каже, що працівники підрозділу здійснюють надання всіх цих послуг відповідно до покладених на них обов’язків. Однак нині спектр послуг сектору дещо зменшився в порівнянні з довоєнним періодом, адже підрозділ розташовувався у приміщенні відділу поліції, яке під час окупації зайняли рашисти, котрі називали себе «військовою поліцією». Нині працівники Городнянського сектору тимчасово розмістилися у ЦНАПі міської ради, адже «непрошені господарі» не тільки залишили після себе несусвітній безлад, а й понівечили та пограбували частину майна.
"Відновлення повноцінної роботи потребує часу"
— У перший же день війни було прийнято рішення вивезти всі документи, печатки та інші носії, які зберігаєють інформацію, — каже Ірина. — Як виявилось, це було дуже правильно, адже саме приміщення поліції, де знаходилась і наша служба, окупанти обрали для свого розташування. Вочевидь, це було зроблено невипадково — вони щось шукали у приміщенні силової структури, а заодно були б раді "поживитися" і нашими базами даних, які мають доступ до баз всієї України, та іншою корисною для них інформацією, що становило б небезпеку для населення. Але ми не надали їм такої можливості.
Облаштувавшись у приміщенні, чужинці не турбувались про його збереження. Зокрема, в кімнатах відділу міграційної служби повибивали й попсували всі двері, вирвали "з корінням" сигналізацію, всі сейфи розкурочили. Апаратуру вони ганебно вкрали — компютери, фотоапарати, дві системи для оформлення документів та "бек-офіс". Не погребували стільцями, розетками, лінійками, ножицями, навіть ампулами для ручок, папером та скріпками. Чомусь не зацікавили їх лише прості олівці. А у вазонах з квітами зайди просто тушили недопалки.
Суттєвою втратою для відділення стало й руйнування мереживної шафи. Це специфічний вид обладнання, який виглядає як металева шафа з безліччю проводів. Саме проводи зацікавили "нових господарів". Їх вони вирізали чи вирвали й забрали з собою. Якби не це, каже Ірина, підрозділ би міг швидко повернутися до роботи в довоєнному режимі.
— Без допомоги київських фахівців підключити нашу систему неможливо, — пояснює завідувачка. — Тому зараз ми очікуємо коли на це дадуть "добро". Ситуація ускладнюється тим, що в нашому регіоні через близькість до кордону й обстріли існує певна напруженість, тривожність та ризики. Але ми щоразу нагадуємо керівництву про необхідність відновлення нашої роботи в повному обсязі, адже люди повинні отримувати всі послуги якомога доступніше.
"Які послуги надають у Городні"
Багато хто з громадян після початку воєнних дій кинувся до міграційної служби, щоб отримати замовлені раніше документи або спробувати їх виготовити якнайшвидше для того, щоб шукати захисту від окупантського нашестя в інших країнах.
-У нас були в наявності вже виготовлені закордонні паспорти й інші документи, які люди замовляли ще до війни, -каже Ірина. -Ми наче передчували біду, бо якраз напередодні обдзвонювали всіх клієнтів, чиї докумети вже були виготовлені, щоб вони прийшли і їх забрали. Але в силу обставин не всі змогли це зробити вчасно. А видавати їх під час окупації було неможливо, адже це могло становити велику небезпеку як для самих людей, так і для наших працівників. В перший же день після відходу російських військ з Городнянщини ми одразу вийшли на роботу і почали видавати готові документи. Ті ж громадяни, які до війни зверталися за виготовленням необхідних документів, але їх виготовити не встигли, теж вже отримують або скоро отримають їх. Дякуючи тому, що всю необхідну інформацію й дані ми зберегли, ми одразу ж відправили всі документи в область й процес запустився.
Щоб на даний час оформити нові документи, треба їхати в Чернігів або інші ближні регіони — Сновськ, Корюківку, Мену тощо, де відповідні підрозділи не постраждали й вже відновили свою роботу в повному обсязі. Але обовязково треба розуміти, що терміни нині порушені через зміни в логістиці й великі черги. Якщо раніше певний документ можна було виготовити й отримати через сім або десять днів, то нині це неможливо.
Оскільки багато людей звертаються з проханням продовжити дію закордонного паспору, Ірина Кобеняк звертає увагу, що продовження дії закордонного паспорту здійснюється на пять років з дня закінчення терміну його дії, а не з дня звернення. Цю послугу можна отримати в Городні. Як і послугу щодо вклеювання фотокартки дитини у закордонний паспорт матері та вклеювання фото в український паспорт по досягненню віку 25 та 45 років.
"Люди не хочуть бути громадянами росії"
Оскільки Городнянщина — регіон, який межує одразу з двома іншими країнами, тут є багато іноземних громадян, які живуть по посвідці на тимчасове чи постійне проживання — це здебільшого люди, народжені в 50- 60-их роках, які жили в інших країнах, а потім повернулися в батьківські хати, щоб доживати віку. Тобто, це люди вже у віці, які офіційно є іноземцями, а не громадянами нашої країни, хоча живуть тут тривалий час, мають сімї, дітей та онуків. Завідувачка сектору каже, що нині надходить багато запитань яким чином їм можна змінити громадянство росії на громадянство України.
— Це люди, які живуть у нас роками по дозволу на еміграцію, -каже Ірина.-І раніше вони не замислювались над тим, щоб встрягати в паперову волокиту й щось змінити. Підступність сусідів примусила нас усіх переосмислити багато речей. Тож люди не хочуть мати нічого спільного з країною-агресором, яка принесла нам стільки горя, нехай це спільне й було тільки на папері.
Джерело: "Новини Городняньщини"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.