Днями кількість тих, хто захворів на COVID-19, у Чернігівській області перевалила за 12 тис. осіб, а в самому Чернігові дві третини «ковідних» ліжко-місць уже зайнято. Як відомо, 17 листопада було зафіксовано рекордну кількість випадків захворюваності на COVID-19 в області – 563. У багатьох із нас є знайомі, які хворіють або вже перехворіли на інфекцію року. Проте далеко не на всіх це справляє дієве враження, і вони продовжують нехтувати протиепідемічними заходами.
Герої нашого матеріалу – заступник гендиректора Чернігівського обласного філармонійного центру Олександр Соломаха та голова Чернігівської районної ради Олександр Ларченко намагались дотримуватися всіх основних застережень, але так і не змогли вберегтися від коронавірусу. Із просвітницькою та профілактичною метою для інших чернігівців вони зголосилися розповісти нам про свої історії хвороби, боротьбу з ускладненнями, професіоналізм лікарів та поділитися власною думкою з приводу того, що ж може допомогти хоча б призупинити пандемію в нашому регіоні.
Лікарі знають свою справу
Рятували їх життя два різні медзаклади, в яких на той час були зайняті майже всі ліжко-місця. Пан Соломаха потрапив до обласної лікарні, а ось Олександр Ларченко, як голова райради і житель району, опинився в Чернігівській районній лікарні. Проте госпіталізували їх не одразу, адже за рекомендаціями сімейних лікарів спочатку вони лікувались удома.
– Від часу отримання перших симптомів хвороби вже минуло більше ніж місяць. Негаразди зі здоров’ям ми майже одночасно відчули удвох з дружиною. Проконсультувалися з сімейним лікарем і одразу ж самоізолювалися вдома. Коли ж симптоми недуги почали все більше нагадувати симптоми, що бувають при COVID-19, то, знову ж за наполяганням лікаря, пройшли відповідне тестування, яке для нас із дружиною виявилось позитивним. Надалі розвиток хвороби у дружини і мене пішов у кожного, так би мовити, за своїм сценарієм. За два тижні після «коронування» дружина пішла на поправку, а я – на госпіталізацію, – говорить Олександр Соломаха.
Він додав, що попри все повністю задоволений роботою лікарів обласної лікарні, до якої потрапив, і відзначив: чи не всі медичні працівники спецвідділення вже перехворіли на COVID-19. Саме тому, на його думку, проблеми хворих для цих лікарів дуже близькі і зрозумілі.
– Чи задоволений я лікуванням? В обллікарні фантастичний персонал! Перше, що впадає в око, там кожен чітко знає, що йому робити в конкретній ситуації. Протокол лікування відпрацьований до автоматизму. Від санітарки до лікаря – це професіонали з великої літери. Я не уявляю, коли вони встигають відпочивати. За час лікування я неодноразово для себе зауважував, що деякі медики практично живуть у лікарні, – зазначив заступник гендиректора філармонії.
За словами Олександра Ларченка, лікарі районної лікарні теж не відстають та вже потрохи призвичаїлись до боротьби з коронавірусом і добре знають свою справу.
– Я потрапив до лікарні, коли вона майже була заповнена. Потім бачив, як людей клали по коридорах, але через день-два звільнялись місця в палатах, і їх переводили туди. Така ж ситуація в районній лікарні є і зараз, але можу сказати, що тамтешні лікарі вже вміють справлятись із цією хворобою. у мене була пневмонія середньої тяжкості, і, слава богу, лікарі з нею справились, хоч і була ситуація, коли тиждень не було позитивної динаміки, а лише погіршення, – говорить голова райради.
* * *
«Був реальний шанс» зіграти в ящик», але районна лікарня мене врятувала», – сказав пан Ларченко.
І хоч обидва Олександри вже побороли коронавірус, проте вони ще не повністю відновились від двосторонньої пневмонії, яка ускладнили перебіг їх хвороби. Навіть вийшовши на роботу, їм і досі доводиться робити інгаляції, пити різноманітні таблетки та гормони.
Відсутність нюху та смаку – це не межа
Більшість із нас уже знає, що основними симптомами, за якими можна запідозрити в людини коронавірус, є температура, що не збивається, втрата відчуття смаку та нюху, ломота в тілі тощо. Але, за словами Олександра Ларченка, однією з особливостей коронавірусу у важкій стадії є втрата мотивації до боротьби.
– Я на собі відчув, а потім мені ще й моя лікарка про це розповіла, що коронавірус діє дуже підступно. Він, по суті, готує людину до спокійної смерті, і ти втрачаєш мотивацію до боротьби. Починається апатія, на все байдуже, ліки приймати не хочеться… Але як тільки вірус виходить з організму, то все потрохи повертається до звичайного світосприйняття. Ось як тільки запахи знову починаєш відчувати, от тоді і розумієш, що все буде добре, – розповів пан Ларченко.
У свою чергу Олександр Соломаха теж застерігає чернігівців від думок, що це лише застуда і нічого страшного не буде. Адже в багатьох людей ця підступна хвороба протікає по-своєму. У когось може бути легке недомагання, а комусь – дістанеться на повну.
Що нас врятує?
На глибоке переконання голови Чернігівської райради пана Ларченка, єдиним виходом із «коронавірусного піке», у яке ввійшла вся країна, може стати повноцінний локдаун із жорстким карантином.
– Врятувати нас від цього лиха може лише одне – місячний локдаун всієї країни. Все інше – це забавки для ідіотів. В Японії навіть конвеєри автогігантів Nissan та Toyota зупиняли, аби рятувати своє населення. У нас, звісно, не ті фінансові можливості, але можна було хоча б гроші ковідного фонду витрачати виключно на боротьбу з цією хворобою, а не вкатувати їх в асфальт, – каже Олександр Ларченко.
До того ж він упевнений, що карантин вихідного дня, який ввели по всій території України, є репетицією повного локдауну, до якого українці мають бути готові. Адже, на його думку, більшість зможе прожити два-три тижні на ті гроші та запаси, що в них є зараз.
Олександр Соломаха вважає, що будь-які обмежувальні заходи будуть нікчемними, поки чернігівцям самим не дійде, що передусім вони повинні сподіватися лише на себе, і вже потім – на державу чи на когось іншого.
– Переконаний, що усвідомлення того, що захисна маска, миття рук, соціальна дистанція, свіже повітря, періодична дезінфекція публічних місць здатні значно сповільнити розповсюдження епідемії. Ще дуже важливо дотримуватися інформаційної гігієни. Треба менше слідувати порадами нефахівців, менше вірити в розповіді про чудодійні нетрадиційні методи лікування, менше піддаватися паніці. Бережіть психіку. Вона вам згодиться для прийняття раціональних рішень, – підсумував пан Соломаха.
Джерело: Еженедельник «Семь Дней»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.