Оце гойдалки! Що ще прогнозують синоптики?

184

2021-й рік закінчився і став він, за повідомленнями метеорологів, одним із найспекотніших за всю історію спостережень. Середня температура повітря в 2021-му була на 1,1-1,2°C вищою за показники доіндустріального рівня в 1850-1900 роках. Відбувається це тому, що нагрівання планети веде до збоїв в усталеній системі охолодження і циркуляції води та повітря. Є над чим задуматися! Перша ж декада січня 2022-го року характеризувалася дуже теплою погодою та опадами різної інтенсивності. Середньодобові температури повітря в окремі дні були на 9º вище середніх багаторічних показників. Та на початку цього тижня до території області підійшла периферія північно-західного антициклону і зима стала схожою сама на себе: окрім снігу, ще й температура повітря почала знижуватися до 12-17º морозу 12 січня й 23º морозу 13 січня. І середньодобова температура вже нижча за норму на 9º. Оце гойдалки! Які ж погодні умови чекати нам в наступні дні першого зимового місяця? Метеорологи прогнозують наступне.

14 січня по Чернігівській області хмарна погода з проясненнями, невеликі опади, місцями слабке налипання мокрого снігу, слабка ожеледь. На дорогах місцями ожеледиця. Вітер західний 7-12 м/с, а часом (увага!) пориви 15-20 м/с. Температура: вночі від 3° морозу до 2º тепла, вдень 0-5º тепла. По Чернігову також буде хмарна погода з проясненнями, невеликі опади, на дорогах ожеледиця. Вітер західний 7-12 м/с, пориви 15-20 м/с. Температура: вночі 0-2º морозу, вдень 2-4º тепла.
На вихідні, 15 та 16 січня, прогнозується хмарна погода з проясненнями. 15 січня – невеликі опади, місцями навіть слабка хуртовина (на дорогах місцями ожеледиця), вітер західний 7-12 м/с, пориви 15-20 м/с. Температура: вночі 1-6º морозу, вдень від 3° морозу до 2º тепла. 16 січня буде без істотних опадів. Вітер західний 7-12 м/с. Температура протягом доби 1-6º морозу.
17 та 18 січня очікуються невеликі опади, температура вночі 1-6º морозу, вдень 17 січня від 3º морозу до 2º тепла, 18 січня 1-6º морозу. Отже, січень починає виправдовувати свою назву…
Ми ж розповімо ще й про народні свята, які припадають на найближчі дні.
13 січня відзначається день пам’яті преподобної Меланії Римлянки. У народі цей день називають Щедрим Вечором або ж Маланкою. Як і на Святвечір, цього дня готують святкову вечерю, яку в народі величають Щедрою, тому що страви цього вечора не були пісними. Колись була традиція господарю ховатися від дітей за пирогами – символом щедрості та багатства. Також цього дня щедрували з виконанням обряду «Водіння Кози». Щодо погоди, то вона кожного наступного дня відповідала погодним умовам кожного з дванадцяти місяців. Примічали: якщо вночі був південний вітер, то рік очікували спекотний і урожайний, західний вітер передвіщав хороші надої та достаток риби, а східний – рясний урожай фруктів.
14 січня вшановується пам’ять святителя Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської. У минулі часи так говорили: «Якщо Василевий день у році веселий, то і рік такий буде» та «Якщо на Василя тепло і сніг – літо буде теплим і дощовим». Щодо цього дня існували й такі прикмети: якщо на Василя зранку клубочився туман, то буде хороший урожай, а якщо буде багато зірок на небі – до ягідного літа.
15 січня вшановується пам’ять святителя Сильвестра Римського, преподобного Сильвестра Печерського і Серафима Саровського. У минулі часи цього дня відзначали так зване «Куряче свято» – чистили курятники і окурювали їх смолою з оманом. Щодо прикмет, то сині вечірні хмари цього дня передвіщали зміну погоди. Спостерігали також і за місяцем: якщо його роги були гострі та яскраві, то чекали вітродуїв.

16 січня вшановується пам’ять святого пророка Малахія. За народним повір’ям, лише цього дня можна напоумити людину, яка страждає від меланхолії (якщо зараз меланхолічність вважається рисою характеру, то у минулі часи це вважалось душевною хворобою). Примічали: якщо цього дня на небі з’являлася біла велика хмара, то це передвіщало хурделицю і заметіль. Погода на Малахія вказувала, якою буде погода у березні.
17 січня вшановується пам’ять преподобного Теоктиста, Зосими Пустельника. У народі Зосима вважається покровителем бджіл. Про комах Божих говорить і прикмета цього дня: якщо сніг на деревах гілки гне – влітку бджоли роїтися будуть. І ще примічали: якщо на небі немає хмар при сильному морозі, то морозна погода не скоро відступить.
За давньою ж українською традицією і ми вам пощедруємо:
Ой, господаре, господарочку,
Пустіть в хату Меланочку,
Меланочка чисто походить,
Нічого в хаті не пошкодить.
А як пошкодить, то помиє,
Їсти зварить та й стіл накриє.
Добрий вечір! Щедрий вечір!
Нехай славою лине пісня солов’їна,
І нехай розквітає наша Україна!
Добрий вечір! Щедрий вечір!

Андрій Навродський

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Предыдущая статьяВ Израиле заявили, что начнут вакцинировать от COVID-19 младенцев
Следующая статьяДанилов рассказал о планах Путина по дестабилизации Украины