НБУ скасував обмеження на встановлення курсу, за яким банки купують і продають готівкову валюту. Зміни почнуть діяти з 21 травня.
Водночас офіційний курс гривні залишається незмінним: 29,25 грн за долар. На цьому рівні Нацбанк зафіксував курс ще у перші дні вторгнення Росії в Україну.
Скасовані також і обмеження для курсу, за яким банки списують з рахунків клієнтів кошти в гривні, якщо клієнти розраховуються гривневими картками за кордоном.
Це відбувається на фоні того, що реальний курс в обмінках вже досяг 37 гривень за долар.
За останній тиждень курс долара до гривні різко зріс: якщо на 13 травня готівковий долар коштував в межах 34,2−34,5 грн, то до 19 травня долар подорожчав до 36,5−37,5 грн.
Проте за таким курсом доларом могли торгувати лише обмінники, тоді як банки були змушені дотримуватися обмежень. Відтак вони програвали фінансовим компаніям, а вибір для тих, хто хотів обміняти гривню на валюту, був обмеженим.
Зменшення лімітів на зняття готівки за кордоном
Одночасно нацбанк вирішив тимчасово зменшити щомісячний ліміт на зняття за кордоном готівки з гривневих рахунків, відкритих в українських банках, до 50 тис. грн в еквіваленті.
До цього цей ліміт був удвічі більшим.
"Це дасть змогу знизити ризики непродуктивного відпливу капіталу, зменшити можливості для спекуляцій та обходу валютних обмежень, а отже, — захистити міжнародні резерви України", — пояснили в НБУ.
А от ліміт на зняття готівки з валютних рахунків не змінився і надалі становить еквівалент до 100 тис. грн на день.
Зміни також не стосуються використання платіжних карток за кордоном для розрахунків за товари та послуги — більшість з них можна й надалі здійснювати без обмежень, твердять у Нацбанку. І запевняють, що "громадяни й надалі матимуть змогу задовольняти всі свої нагальні потреби".
Втім курс, за який здійснюватимуться ці операції, очевидно, буде вже іншим.
Зараз мільйони українців, які втекли від війни, використовують за кордоном свої гривневі картки.
Виглядає, що як і у випадку з пальним, влада намагається приборкати ажіотаж і лібералізувати ринок, аби ціни — у цьому випадку, на національну та іноземну валюту — максимально відповідали попиту на пропозиції на ринку.
Джерело: www.bbc.com
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.