Традиційно більшістю в українському суспільстві 8 березня сприймається, як «свято жіночності і краси», коли жінки чекають на тюльпани, шоколадку і шампанське. Але в решті світу це, насамперед, Міжнародний день захисту прав жінок.
Аби нагадати про те, чому, навіщо і яким потрібне 8 Березня, видання «Букмоль» склало свій рейтинг фільмів, які якнайкраще передають суть дати – дня на честь активних і сильних, реальних і вигаданих жінок, які змінювали світ.
Суфражистка (2015), 13+
Історична драма з Кері Малліган, Геленою Бонем Картер, Брендан Глісон, Енн-Мері Дафф та Меріл Стріп у ролях. розповідає про боротьбу жінок за право голосувати.
Події стрічки розгортаються в Лондоні. Головна героїня, заміжня мати, яка працює в пральні. Цілий день вона, як і багато інших жінок кінця XIX – початку XX століття, проводить за важкою й низькооплачуваною працею у небезпечних умови і з домаганнями від боса.
Усе змінюється, коли вона несподівано для самої себе і чоловіка вона стає однією з суфражисток – намагається боротися з цими соціальними несправедливостями.
Великі очі (2014), 12+
Біографічна драма Тіма Бартона з Емі Адамс та Крістофом Вальцем розповідає історію Маргарет Кін – популярної у другій половині минулого століття американської художниці, яка тікаючи разом з донькою від чоловіка-тирана стала жертвою чоловіка-авантюриста.
Довгі роки Волтер Кін користувався талантом, довірливістю й наївністю дружини, видаючи її картинки за свої. Мовляв, кого можуть зацікавити малюнки якоїсь домогосподарки? На щастя, з часом Маргарет таки схаменулася й знайшла в собі сили не просто втекти від нахаби, але й подати на нього до суду.
Небезпечний елемент (2019), 12+
Ще одна біографічна драма – історія про те, як великі відкриття можуть призвести до страшних катастроф. П’єр і Марія Кюрі. Коханці, першовідкривачі, генії…» – так анонсували стрічку в українському прокаті. Ім’я П’єра стоїть першим, бо… Бо він чоловік? Бо саме йому спершу віддавали усі лаври за результати спільної праці. У яку, про що, власне й розповідає стрічка, Марія Кюрі вкладалася значно більше.
З фільму глядачі Дізнаються подробиці обох Нобелівських премій, отримати які Марії не завадили ані проблеми в шлюбі, ані смерть П’єра. Не оминули автори стрічки й скандальний роман Марії зі студенткою, за який науковицю засуджували.
Порятунок містера Бенкса, 2013, 13+
Біографічна драмедія, у якій знялися справжні зірки Голівуду: Емма Томпсон, Том Генкс, Колін Фаррелл, Рут Вілсон, Пол Джаматті. Фільм розповідає реальну історію екранізації Волтом Діснеєм улюбленої книжки його доньок – книжки англійської письменниці Памела Ліндон Треверс «Мері Поппінс», а разом з тим – історію грандіозного протистояння англійки й американця, авторки й інтерпретатора та врешті-решт жінки й чоловіка.
Події розгортаються у 1961 році у США. Письменниця Памела Ліндон Треверс зустрічається з Діснеєм, який пообіцяв своїм дітям, що «змусить Мері Поппінс випурхнути зі сторінок книжки». Втім, авторка не хоче аби книга була «зіпсована голлівудським підходом» і не дозволяє екранізацію аж доти, поки Дісней не починає поважати письменницю.
Леді (2011), 13+
Біографічний фільм Люка Бессона розповідає про життя Аун Сан Су Чжі, політичної діячки М’янми, захисниці демократії та прав людини, національної героїні. Близько 15 років військовики тримали Аун Сан Су Чжі під домашнім арештом, оскільки вважали її «здатною підірвати мир і стабільність суспільства».
У жовтні 1991 року їй було присуджено Нобелівську премію миру, проте виїхати з країни й отримати нагороду їй не дозволили, тому, замість неї, присутні на церемонії були її діти і чоловік. У фільмі показана і її політична боротьба, і відносини з чоловіком, який підтримував і допомагав їй, незважаючи на те, що багато років провів з нею у розлуці.
На фоні нинішніх політичниї подій у М’янмі фільм як ніколи актуальний.
Міс Поттер (2006), 9+
У ролях: Рене Зеллвегер, Еван Макгрегор, Емілі Уотсон, Барбара Флінн, Білл Патерсон
Стрічка розповідає про життя Беатрікс Поттер – англійської дитячої письменниці кінця 19-го століття, творчині персонажа славнозвісного кролика Пітера й авторки чи не першої майже-книжки-картинки у світі. Загалом, це дещо сумна і водночас натхненна історія про те, наскільки важко жінці доводилося (чи таки доводиться?) працювати й протистояти, щоби досягнути кар’єрного успіху в чоловічому світі.
Коли більшість молодих жінок її соціального положення мріяли тільки про вигідне заміжжя, амбітна Беатрікс Поттер іде наперекір батькам, сестрам та традиціям вікторіанської Англії загалом й присвячує увесь свій час малюванню і написанню дитячих книг.
Північна країна (2005), 16+
У сімдесятих роках двадцятого століття Джозі Еймс, молода мати двох дітей, тікає від чоловіка, який б’є її, і повертається до своїх батьків у Міннесоту. Їй важко знайти добре оплачувану роботу, тому за наполяганням товаришки вона влаштовується на роботу в шахті. Проте там Джозі, як і інші жінки-шахтарі, стикається зі сексуальними домаганнями та знущаннями чоловіків, які вважають, що жінкам не місце на шахті.
Стрічка розповідає історію жінки-шахтарки, яка повстала проти постійних сексуальних домагань, знущань, наруги та дискримінації на роботі та розпочала судовий розгляд з рудною компанією. В основі фільму – перша в історії групова судова справа про сексуальне домагання, відома як «Справа Луїс Е. Дженсон проти Евлет Таконіт Компанії».
Ангели із залізними щелепами (2004), 13+
Історична драма, що розповідає про боротьбу завзятих і хоробрих суфражисток, які повстають проти можновладців (від поліцейського, який відвертається, коли розлючений натовп накидається на пікетувальниць, до президента Вільсона, який лицемірно закликає жінок чекати на правильний момент), йдуть на арешти й голодування, ризикують власними життями, жертвують стосунками з близькими та без того обмеженою свободою, щоби вибороти право голосу для жінок Америки.
У центрі сюжету – історія молодої активістки Еліс Пол, яка у вересні 1912 року приїжджає до Філадельфії з наміром вступити в Національну Американську Асоціацію суфражисток і домогтися прийняття 19 поправки до Конституції США, що забезпечила б жінкам право голосувати на виборах… Лише за 14 років завдяки самовідданості Еліс Пол та її соратниць поправка була прийнята.
Усмішка Мони Лізи (2003), 13+
США, 1953 рік, час післявоєнного бебі-буму. Чоловіки повернулися з війни, і жінкам довелося поступитися їм робочими місцями. Одна з них – студентка університету Берклі, яка отримала посаду викладачки історії мистецтва у престижному жіночому коледжі. Вона обожнює свою професію, та з повагою ставиться до студенток, а на заняттях говорить не лише про мистецтво, але й про статус жінок у суспільстві.
Втім, коледж – територія абсолютного консерватизму, а більшість студенток, як і їхні батьки та викладачі, розглядають його лише як тимчасове місце перебування дівчат перед вдалим заміжжям. Кетрін йде наперекір усталеним традиціям і заохочує амбіції своїх студенток.
Фріда (2002), 13+
Стрічка розповідає про непросте життя мексиканської художниці Фріди Кало. Молода дівчина потрапляє в аварію, через яку довгий час залишається прикутою до ліжка, а потім, до кінця життя, страждає від болю.
Під час хвороби Фріда починає писати картини. Одужавши, вона показує їх відомому художнику Дієго Рівері, який згодом стає її вчителем, чоловіком, соратником у політичній боротьбі й ще одним сильним болем. Її кар’єра розвивається, вона знайомиться з видатними людьми, і вже на смертному одрі домагається відкриття власної виставки на батьківщині.
Степфордські дружини (1975), 13+
Суміш детективу фантастичної сатири та драми. Манхеттенська кар’єристка Джоанна разом з чоловіком переїжджає до милого зразкового містечка. Усі сусідки нудотно милі і зразкові, як і все навкруги. Завжди красиві, нафарбовані, слухняні та ласкаві зі своїми чоловіками – вони виглядають настільки ідеальними домогосподарки, що Джоанна починає підозрювати, що у місті відбувається щось дивне.
І не дарма – як з’ясовується, майже всі жінки у Степфорді перетворені на такі собі зручні девайси для чоловіків, поліпшені моделі, позбавлені незручних проявів індивідуальності, роботичні ляльки, якими чоловіки керують так, як їм заманеться…
bokmal.com.ua 8 березня фільми підбірка права жінок