Мінімальна зарплата: чи можна прожити на ці гроші на Чернігівщині

16

Чи можна прожити на мінімальну зарплату на Чернігівщині, який її розмір у 2024 році і який планують встановити на наступний рік, скільки потрібно сплачувати податків з цієї суми та на чому можна зекономити?

Про це і не тільки розповів гість програми "Полудень" на "Українському Радіо Чернігів" фінансовий консультант Микола Силенко.

Який зараз рівень мінімальної зарплати

За словами Миколи Силенка, з 1 квітня 2024 року розмір мінімальної заробітної плати становить 8 000 гривень.

"З того, що я розумію, проєкт державного бюджету на наступний рік не передбачає збільшення. Тобто, ми, скоріш за все, наступний рік, принаймні січень, почнемо з таким же самим розміром мінімальної заробітної плати — 8 000 гривень".

Також з цієї суми людина має сплатити податки, каже Силенко.

"З мінімальної зарплати людині треба сплатити 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і, по сьогоднішньому законодавству, 1,5% військового збору. В сьогоднішніх реаліях людина "чистими" отримує 6 440 гривень на руки".

На що люди витрачають кошти

Фінансовий консультант каже, що найбільші статті витрат – це харчування, комунальні послуги, засоби гігієни. Також є непередбачувані випадки, як купівля медикаментів та поточні витрати.

"Людина, яка живе сама в однокімнатній квартирі, так чи інакше, у неї буде до тисячі гривень комунальних влітку і не менше двох тисяч взимку. Ще мінус 500 гривень на предмети першої потреби та засобів гігієни. І це без придбання жодних речей, одягу, взуття. Залишається лише 148 гривень на харчування в день. Як прожити день, харчуючись на 148 гривень, я не знаю. Це ж всі речі, якими ми щоденно користуємося. Це той мінімум, який нема куди зменшувати".

Чи можна заощадити на комунальних послугах

Можна зекономити на воді та газі, каже Силенко. Споживати їх економно. З теплом так не вийде, якщо у людини централізоване опалення.

"Щодо електроенергії — це енергоощадні лампочки. Можна говорити про енергоощадні технології, якщо це приватна садиба, але туди треба інвестувати. А людина з мінімальною заробітною платою навряд чи має ресурс, щоб це зробити".

Чи можна зекономити на транспорті

Якщо говорити про громадський транспорт, то це ще одна стаття витрат, каже Микола Силенко.

За його словами, для того, щоб зекономити, потрібно шукати роботу біля будинку або бути фрилансером і не користуватися громадським транспортом.

"Це ж постійні щоденні витрати, нікуди від того не відійдеш. Поїздки на роботу, а потім ще, якщо в когось сім'я, то треба дитину в школу, садок, пересадки, переїзди. Це я не кажу вже про історію користування автомобілем, бо якщо ти маєш власний автомобіль, то це ще треба одна «мінімалка»".

Велотранспорт може бути альтернативою. Також можна використовувати транспортні картки у громадському транспорті.

Автобуси

Мобільний зв'язок, інтернет

Наразі від мобільного зв'язку та інтернету відмовитись практично неможливо, каже фінансовий консультант.

"Можна перейти на дешевший тариф чи відмовитись від платних сервісів. Тому є робоча порада — бути дуже обережним з підписками".

Відмовитися і жити тільки на мобільному інтернеті теоретично можна, але незручно, говорить Силенко.

"Наприклад, у когось на телевізорі є смарт-ТБ, треба Wi-Fi, треба підключення. Тобто це постійно перемикаєш свій мобільний телефон на те, щоб роздавати з телефону інтернет, а дитина хоче подивитись мультфільм, чи там хтось з членів родини увімкнути телевізор, а з твого телефону йде роздача, тобі хтось подзвонив. Це все незручності".

Микола Силенко каже, зараз деякі оператори пропонують домашній тариф, щоб був підключений і мобільний телефон, і домашній інтернет, і це трохи дешевше.

Одяг, взуття

"На сьогодні багато молодих людей приходять в магазин чи торговий центр міряють там одяг, чи взуття, який їм підходить, і замовляють через інтернет — це дешевше. Або роблять за кордоном ці спільні покупки, коли там збирають якийсь обсяг. Ми маємо розуміти, що коли товар стоїть на вітрині в торговому центрі чи в магазині, то там закладена оренда, вартість роботи продавця, адміністрування, обслуговування. Коли ж ти купуєш щось в інтернеті, то це відправка зі складу по тарифу пошти, тобто це за визначенням дешевше", — говорить Силенко.

Також фінансовий консультант радить надавати перевагу небрендовим речам.

Люди обирають взуття

"Тут точно є поле для маневру, тут можна зекономити, бо ціни в різних аптечних мережах відрізняються. Одна позиція може бути дешевша там, друга там. Можна шукати та звіряти щось на сайті".

За словами Силенка, можна звертатися до різних соціальних і гуманітарних проєктів.

"Деякі медпрепарати можна отримувати на безкоштовній та пільговій основі. Є державні програми, там для інсулінозалежних, для людей серцево-судинними хворобами. Доступні ліки, і тут можна зекономити".

Дозвілля

Дозвілля – це інвестиція у свою енергію, у свій емоційний стан, говорить Микола Силенко.

"Комусь треба розвантаження, комусь треба хоч на певні години забувати про це все жахіття, в якому ми живемо. Тому економити на дозвіллі точно не варто, але сьогодні є чимало способів зробити дозвілля або безкоштовним, або не таким дороговартісним".

Микола Силенко радить кататись на велосипеді, з'їздити до річки, або походити десь по лісу. За його словами, це безкоштовно.

Харчування

"Можна готувати самому. В різних торговельних мережах ціни часто дуже відрізняються. Деякі продукти бувають акційними. Бувають сезонні продукти, можна купити щось значно дешевше. Іноді різниця 10-15-20%".

Продукція українського виробництва, особливо власні бренди торговельних мереж, це спосіб заощадити, говорить фінансовий консультант, бо там дійсно іноді цінники на 10-15-20% нижчі.

"Є робоча порада. Ніколи не ходити в маркет на голодний шлунок. Бо завжди купиш більше, купиш щось яскраве, щось дороговартісне, захочеш себе побалувати. Потім подивишся, що внизу на поличці стояло щось аналогічне, дуже схоже по якості, але воно не таке яскраве і за ціною на 30% дешевше".

Чи потрібна "фінансова подушка"

"З мінімальною зарплатою нічого не можна, навіть, прожити не можна. Тобто треба мати або село, або дачу, або городи, або продукти, або десь підробіток, або якийсь пасивний дохід, або ще щось", — говорить Микола Силенко.

За його словами, для того, щоб була можливість відкладати гроші, потрібно мати альтернативне джерело доходу.

"Наразі будь-який досвідчений фінансовий консультант скаже, що задача людини, як економічного суб'єкта, мати два-три, а то й більше різних, хоч і маленьких, але джерел доходів. Бо життя складне, є непередбачувані витрати, є форс-мажори, є іноді проблемні ситуації, які треба вирішувати".

Є інструменти, які допомагають долати інфляцію. Наприклад, депозити та облігації, каже Силенко.

"Звичайно, важче старшим людям старше 50 років з одним робочим місцем. Проте є родичі, є знайомі, є діти, які можуть порадити, допомогти, підказати".

Гаманець та гроші

Як почати заробляти більше

На думку Силенка, є варіанти почати заробляти більше без вкладання коштів у свій розвиток.

"Якщо ти початківець, якщо ти на якомусь старті й на «мінімалці», то єдиний спосіб збільшити свій особистий прайс та заробляти більше — це прокачувати свої навички. Наразі є багато безкоштовних навчальних програм, є і платні програми. Багато літератури, вона вся доступна, безкоштовний відеокурс. Є грантові програми".

Чи варто вести фінансовий щоденник

Без планування взагалі нікуди, каже Микола Силенко. Треба розуміти, скільки ми отримуємо і скільки ми витрачаємо.

"І багатий не стільки той, хто багато заробляє, а той, хто має здатність витратити менше, чим заробив, а різницю направити на інвестування і отримувати активний чи пасивний дохід".

Джерело: 0462.ua

Предыдущая статьяОбразование спасает мозг: ученые выяснили, что лучше всего предотвращает развитие деменции
Следующая статьяУ громаді на Чернігівщині завершуються роботи з облаштування житла для ВПО (Фото)