Багато жінок в Україні бережуть традиції вишивання та ниточка до ниточки кладуть на полотно нашу історію, самобутню культуру, приносячи людям радість, а собі втіху для душі. Одна з таких майстринь — жителька села Верба Галина Буряк. ЇЇ роботи — справжні шедеври, які вона з юних літ створює голкою на полотні. Любов до цього виду рукоділля їй прищепила мама і впродовж всього свого життя Галина Іванівна не випускає голку з рук.
Малюнки та орнаменти для своїх робіт майстриня створює сама, або ж знаходить їх у журналах. ЇЇ роботи яскраві, різнобарвні, милують око і створюють святкову атмосферу в домі.
Нині жінка вдома має невелику колекцію своїх робіт. Більшість, за її словами, вона роздарувала рідним — дітям, похресникам, племінникам та знайомим.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Чернігівщині знаходиться понад 59 тисяч га унікальних водно-болотних угідь
Звідки ж бере коріння це мистецтво?
Вишивка має давнє походження, джерела якого сягають періоду 10-3 тисячоліття до нашої ери.
Дослідження побуту народів, що проживали на території сучасної України доводять, що люди з прадавніх часів оздоблювали предмети повсякденного користування розписом, а згодом вишивкою. Навіть у вбранні «Кам’яних баб» чітко проглядається вишивка на уставках, подолах, манжетах.
В ХІ столітті сестра Володимира Мономаха Ганка заснувала першу вишивальну школу. В ній дівчата вчилися гаптувати золотом і сріблом. Найчастіше таку вишивку застосовували в різних обрядах (поховальних, весільних тощо), оздоблювали налобні пов’язки, пояси, манжети. Про це свідчать чисельні фрагменти знахідок.
В період після другої світової війни історія української народної вишивки покрилась багряною кров’ю. Культурний геноцид, голодомори буквально знищували все просте і все прекрасне, що стосувалося нас, як окремого народу.
Сім’ї, які знали, що їм загрожує виселення в Сибір чи розстріл, заздалегідь закопували все найцінніше в скринях у лісі. Там були вишиванки. Викопували їх вже аж за часів незалежної України в 90-х роках. І хоча молоді люди нині не так активно прикрашають свої оселі вишитими рушниками, українські майстрині продовжують справу своїх бабусь і прабабусь та несуть сучасним поколінням красу української вишивки, бо це важлива частина української культури та національної спадщини.
Джерело: https://www.facebook.com/profile.php?id=100088301987700
Фото зі сторінки КЗ «Понорницький селищний Будинок культури» у Фейсбук
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
TagsВишивка Культура Майстриня Новини ТОП Чернігів Чернігівщина